// بررسی ساختار یک پروژه اندروید - الکترونیکا

الکترونیکا پروژه های الکترونیک و مکانیک

در این بخش ،ساختار و محتویات یک پروژه اندرویدی را بررسی میکنیم از جمله فولدر های  src،gen ،Android 4.3، asset، bin، res، drawable،layout ،value  و فایل AndroidManifest.xml و محتویات دیگر یک پروژه اندرویدی را توضیح میدهیم.

android project1

                                                                                                    ( android project)      

فولدر src

این فولدر دربرگیرنده کلیه فایل های جاوا که در Application استفاده می شود ، هست .

فایل های جاوا را می توان در پکیجی غیر از این پکیج قرار داد ، که باید ابتدا آن پکیج را ساخت.

نحوه ایجاد پکیج و کلاس جاوا:

...:Right click on Src folder – New Package – Name 

... :Right click on Packege –New Class –Name

 فولدر gen

فایلی در این پوشه قرار دارد به نام R.java ، که سیستم عامل اندروید با این فایل ، Java و xml را به هم مرتبط می کند.بدین طریق که برای هر عنصر موجود در منابع برنامه ما از جمله layout ، متون، عکس ها ،فونت ها و ... ، یک id در این فایل می سازه .این فایل خودکار ایجاد می شود و اصلا نباید محتویات آن را تغییر داد و حتی اگر این فایل را حذف کنیم به محض کامپایل برنامه ، این فایل مجدد ساخته می شود. 

فولدر Android 4.3

شامل کلیه API های لازم در sdk اندروید نسخه 4.3 می باشد.در واقع کتابخانه های مربوط به این نسخه از اندروید را دارد، تا موقع کامپایل برنامه ، برنامه با استفاده از این ها کامپایل شود.

 فولدر asset

هر چیزی که بخواهیم به صورت خام در برنامه قرار دهیم و اندروید به آن دست نزند را در این پوشه میگذاریم . مثلا فونت هایی که در برنامه قصد داریم ازشون استفاده کنیم یا مثلا یک پایگاه داده.

فولدر bin *

خروجی برنامه پس از کامپایل در این فولدر قرار میگیرد.فایل با پسوند apk.  ، که قابل انتقال به گوشی ها و قابل نصب بر روی آن ها است در این فولدر هست . فقط کافی است آن را کپی کرده و روی هر گوشی که بخوایم نصب کنیم.

فولدر res

فولدر drawable

برای ذخیره سازی تصاویر، شکل ها و چیز هایی از این قبیل استفاده می شود،که هر پوشه تصاویر گرافیکی مربوط به یک سایز گوشی را نگه میدارد.

Ldpi ، تصاویر مربوط به گوشی های کوچک را نگه میدارد.mdpi ، تصاویر مربوط به گوشی های متوسط،.hdpi ، تصاویر مربوط به گوشی های بزرگ و xhdpi و xxhdpi ، تصاویر مربوط به تبلت ها با صفحه نمایش خیلی بزرگ را نگه می دارند.

Ldpi : low density per inch 

اندازه تصویر لوگو پیش فرض خود اندروید به صورت زیر است  ، که ما هم از همین استاندارد برای resize کردن تصاویر استفاده میکنیم :

android project2

   (اندازه تصاویر لوگو پیش فرض اندروید )

 

از روی نسبت های این تصاویر پیش فرض ، به این نتیجه می رسیم که هر 1 پیکسل در xhdpi معادل 0.75 پیکسل در hdpi و 0.5 پیکسل در mdpi و 0.375 پیکسل در ldpi است . ولی پیکسل اعشاری معنایی ندارد و  اولین عددی که تعداد پیکسل برای هر 4 سایز ، عدد صحیحی بدست می آید وقتی است که 8 پیکسل از xhdpi را در نظر بگیریم.و در تمام مضارب 8 این تعداد پیکسل ها صحیح بدست می آیند .

طبق تصویر زیر برای استفاده از این اعداد مثلا اگر در نظر دارید تصویری در xhdpi ، 40*80 پیکسل باشه در بقیه فولدر ها باید به صورت زیر باشد.وقتی عکس را resize کردیم سپس آن را به داخل پوشه مربو طه اش کشیده و در آن قرار می دهیم. 

 

android project3

(اندازه های استاندارد برای تصاویر اندروید)

 

Hdpi : 30*60 pixcel / Mdpi : 20*40 pixcel / Ldpi : 15*30 pixcel

 

در این فولدر، UI یا همان رابط گرافیکی ذخیره می شود و با زدن بر روی فایل activity_main.xml وارد محیط زیر می شوید که دو تب دارد در تب اول می توان کامپوننت ها را به صورت گرافیکی به UI اضافه کرد و در دومی با کد xml می توان این کار را انجام داد. این 2 بخش به هم مرتبط هستند و تغییرات هر یک روی دیگری اثر میگذارد.

 

android project4

  (فایل activity_main.xm)

 

فولدر value

برای ذخیره سازی اسامی ، متون ، جملات استفاده می شود .در واقع شامل یک سری فایل xml است.هر گاه لازم باشد چیزهایی در برنامه ثابت باشند مانند اسم پروژه یا جمله ای که همیشه قرار است در برنامه باشد می توان آن را در زیر پوشه ای این فولدر قرار داد.حال اگر این رشته است در string.xml و اگر style ، در style.xml و اگر درباره ابعاد است در dimens.xml قرار می دهیم.یا مثلا برای ذخیره لیستی از رنگ ها از color.xml و برای ذخیره داده هایی از جنس اعداد و کلمات از array.xml استفاده کرده و خودمان این فایل ها یا هر فایلی که لازم بود را بسازیم.

*با style می توان خصوصیات کلی تعریف کرد و این خصوصیات را به هر عنصری که بخواهیم نسبت بدهیم و نیاز نباشد را برای تک تک عناصر جدا تعریف کنیم.

 

 AndroidManifest.xml

 این فایل ، اطلاعات کلی پیرامون Application را به اندروید می دهد.مثلا کامپوننت هایی استفاده شده در برنامه را به اندروید معرفی کرده ، permission ها یا مجوز هایی که کاربر برای نصب برنامه باید صادر کند و ... .

از جمه این مجوز ها مثلا برنامه شما برای اجرا به اینترنت احتیاج دارد و شما باید مجوز آن را این جا تعریف کنید و موقع نصب برنامه اجازه دسترسی به اینترنت از کاربر گرفته می شود. با کلیک بر این فایل صفحه ای شامل 5 تب باز می شود که 4 تا اولی گرافیکی هستند و آخرین یعنی AndroidManifest.xml در قالب xml است.

 

android project5

  ( فایل AndroidManifest.xml )

 

android project6

  

 

Version code :

این عدد به کاربر نمایش داده نمی شود و برای شناسایی Application توسط googleplay آورده می شود ، تا آبدیت های این Application را پیگیری کند.هر نسخه که آبدیت می شود باید Version code بالاتری نسبت به قبی داشته باشد و الا googleplay این را نمی فهمد تا به کاربران بگوید که آبدیت این Application هم آمده است.

 

Version name :

نامی است برای رویت کاربرانی که این Application را دانلود می کنند.مثلا براساس تاریخ انتشار Application ، نام بگیرند. 8- project.properties ارتباطی بین Application ، ADT و Eclipse می دهد.از جمله مواردی که در این فایل است ، Target sdk است .این فایل را نباید دستی تغییر داد و اگر هم خواستی Target sdk را عوض کنید و Application را برای نسخه دیگر اندروید بنویسید به طریق زیر تغییر را اعمال کنید:

 Targetانتخاب نسخه  <- properties - > Android<- راست کلیک روی اسم پروژه

  

نظرات کاربران

مجموع رتبه (0)
 • هیچ نظری یافت نشد

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
شرایط و قوانین.
پروژه ها
«
 • AVR micro
 • PIC micro
 • ARM micro
 • FPGA
 • پروژهPLC-wincc
 • کامپیوتر نرم افزار
 • سخت افزار
 • روباتیک
 • میکروهای قدیمی
 • الکترونیک دیجیتال
 • الکترونیک آنالوگ
 • پروژه matlab
 • #C/C++
»
در این پروژه با استفاده از یک MLX90615 برای اندازه گیری دما و یک سنسور srf05 برای اندازه گیری فاصله استفاده شده است.این گونه پروژه ها در خط تولید و اندازه گیری دما از راه دور بسیار کاربری است.در اینجا ما از ماژول GY-MCU90615 استفاده کرده ایم که از یک سنسور MLX90615 استفاده کرده است و با استفاده از یک پردازنده مقادیر i2c را به پورت سریال تبدیل کرده است تا دریافت مقادیر دما سادتر باشد.
این پروژه توسط یکی از دوستان ارسال شده و یک ساعت در سایز بزرگ با میکرو pic هستش که میتونه دما و ساعت رو نمایش بده و فایل پروتیوس شماتیک و pcb رو هم داره و نکته مثبت مدار pcb سون سگمنت هستش که با استفاده از led طراحی شده و شما میتونید از همین pcb در مدارات دیگه هم استفاده کنید و خیلی جاها به کار میاد.پروژه مشابه همین با AVR که قبلاً تو سایت قرار داده بودم رو هم میتونید نگاه کنید.سون سگمنت کاتد ...
پروژه آسانسور 3 طبقه به صورت ""کامل و صد در صد تست شده"" آماده کردیم.آسانسور (Elevator) آسانسور وسیله‌ای دائمی است که در ساختمانها برای جابجایی عمودی افراد، بار و یا هر دو که در ترازهای معین توقف می‌کند و دارای یک اتاقک (کابین) است. این اتاقک بین حداقل دو ریل راهنما از جنس سخت (صلب) که عمودی (یا با حداکثر انحراف ۱۵ درجه از خط قائم) هستند حرکت می‌کند. آسانسورها در یک تقسیم‌بندی کلی به دو گروه اصلی ...
این برنامه با زبان vhdl نوشته شده و موج pwm را بر اساس عدد وارد شده تولید و به خروجی ارسال میکند.در این برنامه عدد 30 به معنای pwm کامل و 0 به معنای بدون موج خروجی میباشد.پروژه بر اساس ise طراحی شده است و برنامه ise را میتوانید از سایت دانلود نمایید.
این پروژه در مورد ژنراتور بادی می باشد به صورتی که ما در plc ان را شبیه سازی نموده و در حالت های زمان خطای شبکه مقدار توان اکتیو و راکتیو را اندازه گیری نموده و مقدار گشتاور را با توجه به شکل های زیر می توان تغییر داد تا سیستم در یک حالت پایداری در زمان خطای شبکه بتواند به کار خود ادامه دهد این پایان نامه کارشناسی ارشد بوده است و نمونه کار در سایت های دیگر ندارد.
زبان اَسمبلی (Assembly language) یک زبان نزدیک به سخت افزار است که در رابطه ی مستیم با دستورات سخت افزار قرار دارد و در واقع هر معماری با یک زبان اسمبلی خاص خودش شناخته میشود.زبان اسمبلی در هر سخت افزار تعداد دستور متفاوت و اپرندهای مختلفی دارد و دیگر زبانهای سطح بالا بر اساس همین زبان طراحی و نوشته میشوند.
در واقع به معنی میلیون ها دستورالعمل در ثانیه، یکی از اولین پردازندهای RISC است که بصورت تجاری عرضه شده و در سال 1984 توسط تیمی دردانشگاه استانفورد طراحی شده است. پردازنده ای ساده ولی در عین حال قوی است. در تجهیزات مختلفی بصورت تعبیه شده استفاده شده است.  خصوصیات پردازندۀ MIPS تعداد زیاد رجیسترهای همه منظوره مجموعه کوچک دستورات اندازه دستورات ثابت ولی فرمت آنها متغیر است ...
در این پروژه یک بازوی مکانیکی طراحی و با استفاده از سروو موتور به کنترل آن میپردازیم.بازوی مکانیکی را با استفاده از اتوکد طراحی و با برش لیزر تمام قطعات آن را برش میدهیم و بعد با پیچ و مهره به هم اتصال میدهیم.در این پروژه از 4 عدد سروو موتور برای کنترل تمام بازوی مکانیکی استفاده شده است که به راحتی میتوان قطعات مختلف را با آن جابجا نمود.
میکرو کنترلر AT89C52 از شرکت Atmel یک میکزو کنترلر 8 بیتی از خانواده ی 8051 است که با ساختار CMOS طراحی شده و میتواند تا 24 مگا هرتز سرعت داشته باشد.از جمله امکانات این میکرو میتوان به 32 ورودی و خروجی بودن آن و همچنین 3 عدد تایمر کانتر 8 بیتی و 8 عدد وقفه و همچنین رابط سریال در آن اشاره کرد.برای برنامه نویسی این میکرو میتوان از زبان c و کامپایلر محبوب keil بهره برد البته با bascom ...
الکترونیک دانش مطالعهٔ عبور جریان الکتریکی از مواد مختلف - مانند نیمه‌رساناها، مقاومت‌ها، القاگرها و خازن‌ها - و آثار آن است. الکترونیک همچنین به عنوان شاخه‌ای از فیزیک نظری شناخته می‌شود. طراحی و ساخت مدارهای الکترونیکی برای حل مشکلات عملی، قسمتی از مباحث موجود در مهندسی الکترونیک را تشکیل می‌دهد.
سيستمهاي قدرت عموما به صورت سه فاز متعادل و در شرايط سينوسي ماندگار مورد بهرهبرداري قرار ميگيرند. در چنين سيستمي اطلاع از ميزان توان عبوري از خطوط، همچنين ولتاژ در شينه هاي مختلف سيستم براي بهره برداران از شبكه قدرت از اهميت ويژهاي برخوردار است. خصوصا زماني كه سيستم در اثر عواملي چون نصب نيروگاههاي جديد، رشد بار و يا نصب خطوط انتقال جديد دستخوش تغييرات شده باشد. هدف از انجام مطالعات پخش بار، ...
در فایل زیر برای تمرین به چند سوال برنامه نویسی به زبان C به شرح زیر پاسخ داده ایم:1-برنامه ای بنویسید که 20 عدد بزرگ 40 رقمی را از وردی گرفته و آنها را صعودی مرتب نماید.2-برنامه ای بنویسید که دو عدد را بدون این که عملیات ضرب یا جمع استفاده نماید یک بار ضرب و یک بار تقسیم نمیاد.3-برنامه ای بنویسید که 20 عدد بزرگ 40 رقمی را از وردی گرفته و آنها را جمع و میانگین بگیرد.4-برنامه ای بنویسید که عددی 60 ...
آموزش
«
 • میکروها
 • کامپیوتر سخت افزار
 • کاربردی
 • مکاترونیک
 • الکترونیک دیجیتال
 • الکترونیک آنالوگ
 • برق صنعتی
 • طراحی وب
 • کامپیوتر نرم افزار
 • آموزشmatlab
 • VHDL,VERILOG
 • FPGA
 • #C/C++
 • نرم افزارهای برق
 • اندروید
»
برای ثبت اختراع به کجا مراجعه کنیم؟ برای ثبت اختراع باید به اداره کل ثبت شرکت‌ها و مالکیت صنعتی واقع در تهران، خیابان میرداماد، تقاطع بزرگراه مدرس- میرداماد، مراجعه شود .
این پروژه ی تحت عنوان (( ربات مسیر یاب هفت سنسور )) که در سه فصل تهیه شده است ، فصل اول مستندات این پروژه به بررسی تعاریف خاصی که در زمینه رباتیک وجود دارد و همچنین موضوعات مرتبط با آن مانند تاریخچه رباتیک ، انواع رباتها ، دسته بندی رباتها  پرداخته ایم. در فصل دوم کاربرد رباتها و همچنین اجزاء رباتها را مورد بررسی قرار داده ایم. در فصل سوم ، ساختن ربات مسیر یاب ، شرح عملکرد ربات ، توضیحات ...
شاید گاهی به یک قطعه نیاز داشته باشید ولی در پروتئوس وجود نداشته باشه من آموزشهای زیادی توی وب سایتهای مختلف دیدم ولی هیچ کدوم در مورد شبیه سازی یک قطعه که در شبیه سازی فعال باشه رو توضیح ندادن و اکثراً به شکل شماتیک و pcb آموزش رو محدود کردن.ولی در پروتوس میشه قطعاتی رو طراحی کرد که عملکرد واقعی رو از خودشون نشون بدن و در این ویدیو ما سعی کردیم که یک قطعه lm35 رو با پروتویوس بسازیم و عملکردشو ...
این برنامه یکی از جامع ترین نرم افزار های برق به شمار میرودکه مثل برنامه ی Spice به شما امکان طراحی مدار داده و هم خروجی مورد نظرتان را در اختیار شما قرار می دهد
فایرفاکس مرورگری کدباز، رایگان و انعطاف پذیر برای تمام کاربرانی است که می خواهند ضمن داشتن امنیت در اینترنت، از وب گردی لذت ببرند. معمولاً فایرفاکس انتخاب اول کاربران حرفه ای و البته برنامه نویسان و توسعه دهندگان وب است.
پایتون (Python) یک زبان برنامه نویسی تفسیری ، داینامیک و شی گرا است که می توان از آن در نرم افزار ها و تکنولوژی های متنوع بهره برد . این زبان برنامه نویسی (در ایران پیتون هم تلفظ می شود) با داشتن کتابخانه های گسترده (library)روشهای بسیار قدرتمند و حرفه ای را برای کار با زبانها و ابزار های مختلف به آسانی فراهم می کند. متن باز (اوپن سورس) بوده و یادگیری و استفاده از آن در عرض چند روز ممکن است . کد ...
سیمولینک ابزاری قدرتمند برای شبیه سازی انواع سیستمها میباشد.نرم افزار matlab از نظر Simulink فوق العاده کاربردی و گسترده است. همچنین محیط گرافیکی guide نیز ابزار سودمند برای ایجاد gui (محیط گرافیکی) متناسب با سیستمهای مختلف میباشد.با ابزار guide در متلب میتوان به راحتی یک محیط گرافیکی ایجاد کرد. هدف از این آموزش یادگیری چگونگی برقراری ارتباط بین Simulink و guide در نرم افزار matlab است.از این رو ...
FPGA های متفاوتی توسط شرکتهای مختلف تولید میگردد که در ایران معروفترین آنها FPGAهای شرکت Xliinx و شرکتAltera میباشند. برای برنامه نویسی FPGAهای Xliinx از برنامه ی ise و برای برنامه نویسی Altera ها از max-plusII یا Quartus استفاده میکنیم.
نرم افزار ISE Design Suite محصولی از کمپانی Xilinx است که برای بهینه سازی نیرو و هزینه، از طریق بهره وری طراحی بیشتر، تولید شده است است. در واقع ابزارهای طراحی ISE با ارائه ی تکنولوژی هوشمند clock-gating، برای اولین بار، مصرف نیرو را تا سی درصد کاهش داده اند. همچنین این مجموعه نرم افزاری جدید پیشرفت هایی را در رزرو طراحی timing-driven، پشتیبانی برای طراحی plug-and-play و یک جریان طراحی بصری با ...
همان طور که می دانید توسط سوکت ها ما می توانیم میان برنامه ها و نرم افزارهای خود از راه دور ارتباط برقرار کنیم که البته این کار بین کامپیوترهای client و server انجام می شود.کلاینت در حقیقت، خدمات کامپیوتر بزرگتر را درخواست می کند. فرضا این خدمات می تواند شامل جست و جوی اطلاعات و ارسال انها به کلاینت باشد مانند هنگامی که یک پایگاه داده در وب مورد پرس و جو قرار می گیرد. نمونه های دیگری از این ...
سیستمهای کنترلی دستگاههای قدیمی علاوه بر استهلاک بالا و خرابیهای مکرر، راندمان کاری دستگاه را کاهش و زمان توقف و بلا استفاده بودن دستگاه را افزایش میدهند. با تبدیل این سیستمهای قدیمی به کنترلرهای مدرن و جدید علاوه بر اینکه زمان خواب دستگاه و خرابی های مکرر کاهش می یابد، باعث عیب یابی بسیار آسان، هزینه تعمیرات و نگهداری کمتر و افزایش راندمان تولید میشود. از دیگر مزایای این سیستمها ثبت زمان کارکرد ...
رنگ های مختلفی که در طراحی لایه ها استفاده می شود  را می توان از ترکیب RGB یا همان Red Green Blue ایجاد کرد.برای هر رنگ 255 قطره داریم و قصد داریم رنگها را در شکل hex نمایش دهیم. همونطور که میدونید اعداد در مبنای هگزادسیمال به صورت زیر نمایش داده می شوند : 
مقالات
«
 • کامپیوتر
 • برق-الکترونیک
 • طرح توجیهی
 • گزارش کار آموزی
 • برق قدرت
»
در این پژوهش ابتدا در مورد، ابتدا در مورد اثر انگشت و تاریخچه منطق فازی و همچنین شرح مختصری در مورد استفاده از منطق فازی در بیومتریک می پردازیم. در ادامه، کارهای که محققین در خصوص استفاده از روشهای فازی جهت شناسایی اثر انگشت انجام داده اند از جمله روش استفاده از منطق فازی در سیستم های اثر انگشت، معماری یک سیستم ترکیبی، و همچنین استفاده از رمز گذاری فازی برای نشان دادن ساختار ویژگی های برآمدگی های ...
امــروزه بحران مصرف برق شايد مسئله اي مشكل سـاز براي آينده كشورمـان باشد ، با كاهش و صـرفه جويي در مصـرف برق شايد بتوان نيمي از اين مشكل را حل نمود ، اما با كمي تدبير مي توان كمك بزرگي به آينده و اقتصاد نمود . ساخت دستگاه آنالايزر (VCA005) تنها گامي در بهينه سازي مصرف انرژي مي باشد ، اين دستگاه با آناليز كامل از مصـرف انرژي نموداري بصورت ماكزيمم و مينيمم مصرف در اختيار كاربر قرار مي دهـد ، ...
در این گزارش کارآموزی به مراحل مختلف انجام شده روی شیر خام برای تولید انواع فرآوردهای آن پرداخته شده،همچنین انواع دستگاهای مختلف کارخانه شیر و قسمتهای مختلف این دستگاها(میزان تولید، ظرفیت و...) ذکر شده است. در یک کارخانه شیر انواع و اقسام سنسور ها برای کنترل مراحل مختلف تولید به کار برده میشود. در بخش بعدی این گزارش مهمترین سنسور های به کار رفته در چرخه تولید کارخانه شیر و عملکرد آنها را شرح داده ...
پایان نامه ی پیش رو که در 242 صفحه جمع آوری شده است کاملترین پایان نامه موجود در زمینه ی بررسی تلفات در بخش توزیع و روش های کاهش آن میباشد. شبكه قدرت شامل سه بخش توليد ،انتقال و توزيع نيرو است . انرژي الكتريكي پس از توليد در نيروگاهها و عبور از شبكه هاي انتقال و توزيع به مصرف كنندگان مي رسد در اين مسير مقداري از انرژي بدلايل مختلف تلف مي شود قدمت بحث تلفات در بخش توزیع به اندازه قدمت صنعت برق مي ...