// سنسورگاز - الکترونیکا

الکترونیکا پروژه های الکترونیک و مکانیک

طراحی پروژه های صنعتی

پروژه های صنعتی میباسیت بر اساس قابلیتهای خاص و امکانات ویژه بر اساس خواست کارفرما طراحی گردد و تمامی امکانات خواسته شده در پروژه لحاظ شود.همچنین مراحل تست پروژه در محیط مورد نظر اجرا شود.پروژه های صنعتی باید بر اساس کمترین قیمت تمام شده طراحی شوند.گروه FZA با در نظر گرفتن کلیه موارد نیازمند ارائه ی تمامی جزیات پروژه از طرف کارفرما و در قرارداد فیمابین میباشد.

چاپ و طراحی PCB

شما میتوانید به صورت آنلاین طرح های pcb خود را به صورت تک لایه و چند لایه سفارش دهید.به منظور بهبود کیفیت،تقاضا میشود برای کاهش تقریبی 50 درصدی قیمت و زمان تولید انواع بردهای نمونه (زیر 5000cm مربع) حتی الامکان در قسمت سفارش آنلاین جهت انتخاب رنگ چاپ محافظ ،رنگ سبز و ضخامت برد مدارچاپی،ضخامت 1.6mm را انتخاب نمایید.

بسته های روباتیک

بسته های روباتیک FZA توسط گروه زاگرس الکترونیک با هدف پرورش خلاقیت و شکوفایی استعدادها و همچنین بالا بردن توان علمی و مهارتی افراد، متناسب با هر گروه سنی و تولید برنامه آموزشی متناسب با آن گروه طراحی و ارائه میگردد.FZA با رویکردی جدید و با محصولاتی متنوع به این عرصه وارد شده تا با ایجاد محصولاتی با کیفیت علاقه مندان به این علم را در پیشرفت و شکوفایی یاری بخشد.  

سنسوز گازMQ-5
از سنسور گاز برای اندازه گیری مقدار گاز موجود در محیط استفاده میشود. میزان گاز به صورت "قسمت در میلیون قسمت" یا "PPM" بیان می شود. سنسورهای گاز جزء سنسورهای شیمیایی محصوب میشوند. سنسورهای شیمیایی سنسورهایی هستند که بر اساس تغییرات شیمیایی که در ساختار آنها ایجاد می شود عمل می کنند. به طور مثال در سنسور MQ9 از اکسید روی استفاده شده است که این ماده در هوای تمیز (بدون گاز) از هدایت الکتریکی پایینی برخوردار است. این سنسور از روش زیاد و کم شدن دما برای آشکار سازی استفاده میکند ، و گاز منواکسید کربن را در دمای پایین (ولتاژ گرمایش 1.5 ولت) آشکار سازی میکند.
مشخصات:
در یک وضعیت استاندارد موارد زیر حاصل شده است . ولتاژمدار حدود 5 ولت ---- واتاژ مستقیم یا متناوب برای مدار قابل استفاده است . ولتاژ گرمکن سنسور نیز 5 ولت است . مقاومت بار الکتریکی سنسور 20 کیلو اهم است و مقاومت گرمکن نیز در حدود 31 کیلو اهم است . میزان مصرف گرمکن سنسور کمتر از 800 میلی وات است .دمای مناسب و عملیاتی سنسور بین 10– تا 50 درجه سانتی گراد است . میزان رطوبت کمتر از 95 درصد مناسب است. میزان اکسیژن موجود در محیط حدود 21 درصد باشد مناسب است . این سنسور دارای 6 پایه میباشد . همانطور که در نقشه و شماتیک مدار میبینید پایه های کناری 2 به 2 به هم متصل شده اند . 2 پایه مرکزی پایه هایی اند که مربوط به گرمکن سنسور است و با تغییر میزان گاز مورد نظر جریان عبوری از آن تغییر کرده و نهایتا خروجی مورد نظر شما تغییر میکند .
 
با توجه به نمودارهای موجود میزان حساسیت این سنسور به ترتیب از بییشتر به کمتر بدینصورت است :
LPG , CH4
H2
ALCOHOL
CO
در مقابل هوای بیرون هیچ عکس العملی نشان نمیدهد. 
تنظیمات حساسیت:
میزان پایداری سنسور گاز در بین انواع مختلف و مدلهای مختلف مداری متفاوت است . بنابراین هنگامی که از این سنسورها استفاده میکنید تنظیمات سنسور روی میزان حساسیت آن بسیار موثر است . پیشنهاد سازنده به این است که میزان هیدروژن یا گاز مایع فشرده را به 1000 رسانده و مقاومت بار الکتریکی حدود 10 تا 47 کیلو اهم استفاده نمایید . برای اینکه یک اندازه گیری دقیق برای کار خود داشته باشید لازم است قبل از شروع کار میزان رطوبت و درجه حرارت را در نظر بگیرید.
نحوه عملکرد سنسور گاز:
هدایت الکتریکی سنسور با زیاد شدن غلظت گاز در محیط به شدت افزایش میابد. وقتی سنسور در شرایط دمای بالا (ولتاژگرمایی 5 V) کار می کند می تواند گازهای متان و پروپان و غیره را آشکار سازی نماید و نسبت به گازهایی که در دمای کاری پایین جذب میشوند حساس نمی باشد. در واقع برخورد مولکول های گاز با آلیاژ به کار رفته در سنسور باعث تغییرات شیمیایی در این آلیاژ و در نتیجه تغییر در رسانایی سنسور می شود و با تبدیل این تغییرات به ولتاژ می توان میزان تغییرات در غلظت گاز محیط را اندازه گیری کرد.
تغییرات خروجی سنسور گاز نوع MQ :
در حالت عادی در ابتدای اتصال منبع تغذیه به سنسور گاز چون هنوز فضای بین دو صفحه اصلی سنسور سرد است هدایت الکتریکی آنها بسیار پایین و در نتیجه در خروجی سنسور= V می باشد. با گذشت زمان و با گرم شدن فضای بین دو صفحه اصلی سنسور هدایت الکتریکی سنسور بیشتر می شود و مقدار ولتاژ کاهش میابد (این کاهش به صورت نوسانی است) تا جایی این کاهش ولتاژ ادامه میابد که در نهایت ولتاژ خروجی به حالت پایدار می رسد و ثابت میشود. حالا سنسور گاز در حالت آماده به کار می باشد. در این وضعیت (ولتاژ خروجی پایدار) با رسیدن مولکول های گاز به سنسور گاز و یونیزه شدن فضای بین صفحات A و B و در نتیجه افزایش رسانایی سنسور ، ولتاژ خروجی سنسور افزایش میابد که میزان این افزایش ولتاژ متناسب با میزان غلظت گاز موجود در محیط است.
کاربرد سنسور گاز:
از سنسورهای گاز در محلهایی که احتمال نشت گاز وجود دارد مانند منازل مسکونی (بخاری یا آشپزخانه) ، گلخانه ها ، معادن و غیره استفاده میشود. این سنسورها همچنین در صنایع تولیدی و همچنین در آزمایشگاهها نیز کاربرد دارد. در زیر لیستی از سنسورهای گاز سری MQ آورده شده است.
۱- سنسور MQ-2 حساس به کلیه گازهای مشتعل و دود
۲- سنسور MQ-3 حساس به گازهای طبیعی- متان
۳-سنسور MQ-4 حساس به گازهای طبیعی- متان
۴-سنسور MQ-5 حساس به گازهای LPG - گازهای طبیعی - گازهای ایجاد شده از سوختن
۵- سنسور MQ-6 حساس به گازهایLPG - Propane - iso-butane
6- سنسور MQ-7 حساس منواکسید کربن
۷- سنسور MQ-8 حساس به هیدروژن و گازهای ایجاد شده از سوختن
۸- سنسور MQ-9 حساس به کلیه گازهای مشتعل و CO
9- سنسور MQ214 حساس متان
۱۰- سنسور MQ216 حساس به کلیه گازها و گازهای ایجاد شده از سوختن
۱۱- سنسور MQ306A حساس به گازهای LPG - گازهای طبیعی - گازهای ایجاد شده از سوختن
۱۲- سنسور MQ307A حساس منواکسید کربن
۱۳- سنسور MQ309A حساس به کلیه گازهای مشتعل و CO
شماتیک پروژه:
lpg
برنامه به زبان c:

#include<avr/io.h>
void main()
{
DDRD=0b11111111;//PORTD is declared as output
DDRB=0b00000000;//PORTB set for input
PORTB=255;
while(1)
{
int x=PINB & 0b00000001;//assume x as a variable and set first pin
if(x==0b00000001)
PORTD=0b00000000;
else if(x==0b00000000)
PORTD=0b00000001;
}
}

 

نظرات کاربران

مجموع رتبه (0)
  • هیچ نظری یافت نشد

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
شرایط و قوانین.

در باره ما

ما معتقدیم هیچ کاری بدون همکاری گروهی به نتیجه نمی رسد. از این رو کاربران خود را به مشارکت برای رسیدن به بهترین سایت نرم افزاری دنیای اینترنت دعوت می کنیم.ما می خواهیم کاربران خود را شناسایی کنیم و به آنهایی که پیشرفت سایت برایشان مهم است خدمات بهتری ارائه کنیم.

الکترونیکا چگونه کار می کند؟

سعی در ارائه همه فایلها به صورت لینک مستقیم پرسرعت داشته است.
ما بهترین نرم افزارها و پروژه های تست شده را انتخاب کرده ایم نه هر نرم افزاری با هر کیفیتی.
ما همه فایلها را تست کرده و در سایت می گذاریم. مگر موارد بسیار نادر که به آنها مطمئن هستیم.
بخشی به نام درخواست نرم افزار برای سایر نرم افزارهای مورد نیاز طراحی کرده ایم.
همیشه در بخش ارتباط با ما در حداقل زمان پاسخگو بوده ایم.

ایده های خودتون رو به ما بسپارید

 

طراحی پروژه های دانشجویی وصنعتی با بهترین کیفیت