// دوربین با avr و سنسور pir - الکترونیکا

الکترونیکا پروژه های الکترونیک و مکانیک

سایت در حال به روز رسانی به نسخه ی جدید میباشد در صورت بروز مشکل با شماره ی 09213203841 تماس بگیرید

دوربین با avr و سنسور pir

برای ساخت این پروژه یک ماه وقت گذاشتم و با مشکلات زیادی رو به رو شدم در ارتباط با راه اندازی رابط spi میکرو atmega128 موارد زیادی وجود داره و بلاخره تونستم جواب بگیرم.این پروژه بسیار مفیدی هستش و جاهای زیادی ممکنه به کار بره.راه اندازی دوربین از طریق پورت سریال میکروهای avr کار سختی نیست و ماژولهای دوربین موجود را میتوان به راحتی با استفاده از برگه اطلاعات دوربین راه اندازی کرد.در واقع رابط سریال میکروهای avr همواره به خوبی عمل میکنند ولی پس از برقراری ارتباط با دوربین باید اطلاعات دریافت شده را در یک حافظه جانبی ذخیره کنیم یا برای ماژول دیگری ارسال کنیم و مشکل اصلی همینجا به وجود می آید که بهره گیری از امکانات دیگر میکرو را شامل میگردد.

در این پروژه میخواهیم اطلاعات را در یک حافظه از نوع MMC یا SDیا HC ذخیره کنیم,و برای ارتباط با حافظه های جانبی از این قبیل میتوان از رابط spi میکرو بهره برد.رابط spi میکرو چیزی جز یک رجیستر نیست و لذا میتوان حتی با استفاده از یک میکروی قدیمی با استفاده از برنامه یک رابط spi نرم افزاری طراحی کرد ولی در ارتباط با کارتهای sd پر سرعت نمیتوان از رابط نرم افزاری استفاده کرد زیرا سرعت تبادل کمی دارد برای همین در میکروهای avr یک رابط SPI سخت افزاری وجود دارد که امکان ارتباط با سرعت تبادل بالا را فراهم میکند.پروژه با استفاده از میکرو ATMEGA 128 و کامپایلر CODVISION و بهره گیری از کتابخانه ی FF.H امکان ارتباط کامل با هر نوع کارت حافطه ای فراهم آمده است.این کتابخانه که در اصل مربوط به کامپایلرWIN AVR میباشد امکانات کاملی را در اختیار شما قرار میدهند و در واقع تمام آنچه برای کار روی فایلها نیاز دارید در این کتابخانه فراهم آمده است.

مشخصات دوربین مورد استفاده در این پروژه:

 1. فرمت تصاویر jpg
 2. ابعاد کوچک
 3. رزولوشن 120× 160، 240×320، 480×640
 4. ارتباط سریال به صورت RS232 (قابل اتصال به صورت مستقیم به پورت سریال کامپیوتر)
 5. سرعت انتقال (baud rate) حداکثر تا bps115200
 6. قابلیت تشخیص اتوماتیک baud rate
 7. ولتاژ کاری 5 ولت
 8. امکان تعویض لنز
این دوربین برای رزولوشن های (480×640) VGA و 320×240 و 120×160 بوده و تصاویر گرفته شده را به صورت سریال (RS232) و با فرمت JPG ارسال می کند این ماژول تصاویر را به همراه header مربوط به تصویر ارسال می کند بنابراین پس از دریافت تصویر بدون هیچ گونه پردازشی می توان آن را نمایش داد در ابتدای روشن شدن ماژول baud rate می تواند به صورت اتوماتیک با ارسال دستور SNYC به صورت متوالی set شود و پس از آن با ارسال دستور set baude rate می توان آن را تغییر داد حداکثر baude rate، 115200bps می باشد ولتاژ کاری 5 ولت می باشد بر روی board یک آی سی برای تغییر سطح TTL به RS232 قرار دارد بنابراین می توان ماژول را مستقیمات به کامپیوتر متصل کرد برای متصل کردن ماژول به میکرو کنترلر باید از یک آی سی دیگر تبدیل سطح RS232 به TTL مانند max232 استفاده کرد. این دوربین از قابلیت uncompressed image و حالت های reset , power down پشتیبانی نمی کند و از آن در کاربردهای زیر می توان استفاده نمود:
 • سیستم های امنیتی
 • سیستم های مرتبط با پردازش تصویر
 • رباتیک

بررسی حافظه micro sd مورد استفاده در پروژه

برای ثبت اطلاعات نیاز به یک حافظه با ظرفیت بالا داریم تا اطلاعات مربوط به عکس را در آن ذخیره کنیم و از سویی دیگر این حافظه قابلیت جدا شدن از مدار را داشته باشد. با توجه به ویژگی های درخواستی و توانایی در برقراری ارتباط با میکروکنترلر از کارت های حافظه ی sd استفاده می کنیم. این نوع حافظه ها از نوع flash می باشند. از خصوصیات بارز آن می توان به سرعت و حجم بسیار بالای آن اشاره کرد. این حجم بالا که از چندین مگابایت تا چندین گیگابایت می باشد به همان قدر که برای تولید کنندگان این دستگاه ها وسوسه انگیز است که برای مهندسان الکترونیک. ویژگی بارز دیگر این حافظه قابلیت پشتیبانی از استانداردهای fat است که با این ویژگی امکان دسترسی به داده ها در کامپیوتر به وجود آید.

عملکرد کلی:

در این پروژه از سه ماژول pir در سه جهت استفاده کرده ایم و عملکرد آن به این شکل است که هر گاه یکی از ماژولها وجود انسان را تشخیص دهند دوربین که روی یک استپ موتور قرار دارد به سمت درست میچرخد و پس از گرفتن عکس و ذخیره در حافظه به جهت قبل باز میگردد.

فلوچارت (الگوریتم):

فلوچارت برنامه دوربین
با توجه به فلوچارت در قسمت اول با تنظیمات اولیه مانند پورت های ورودی و خروجی پورت VSART و متغیرهای جامع مربوط به شماره عکس رشته ای که عکس در آن قرار داده می شود رزولوشن و اندازه عکس را تعریف می کنیم سپس در قسمت دوم اقدام به برقراری ارتباط با دوربین و تعیین رزولوشن و شماره عکس می کنیم. بعد از برقراری ارتباط در قسمت بعد منتظر زدن کلید می شود با زدن کلید وارد تابع saveanimage شده و به ترتیب اطلاعات مربوط به رزولوشن عکس اندازه بسته های ارسالی عکس توسط دوربین فرمان گرفتن عکس دستور انتقال عکس و پایان انتقال عکس را به دوربین می فرستیم اگر در این روند خطایی ایجاد شود مقدار بازگشتن تابع برابر 1 (False) به معنای خطا خواهد بود که برنامه به قسمت دوم بر می گردد و اگر این تابع بدون خطا اجرا شود مقدار بازگشتن نیز در تابع saveanimage قرار دارد می رود و عکس از داخل رشته ی تعریف شده بعد از تنظیمات اولیه و راه اندازی کارت حافظه در کارت حافظه ذخیره می شود و وارد قسمت بعدی می شود این قسمت مقدار رزولوشن و شماره عکس را برای عکس بعدی آماده می کند.

برقراری ارتباط با کارت حافظه و ذخیره DATA در آن

کارت های حافظه SD دارای دو مد کاری می باشند:
 1. SD MODE که در دو نوع 1 بیت و 4 بیت پشتیبانی می شود: پروتکل 1 بیت، یک پروتکل سریال سنکرون با یک خط انتقال بدنه ی data، یک خط کلاک برای سنکرون سازی و یک دستور برای فرستادن قالب های دستور است. این پروتکل از اشتراک گذاری گذرگاهی پشتیبانی می کند. پروتکل 4 بیت خیلی شبیه پروتکل 1 بیتی هست با این تفاوت که عرض گذرگاه انتقال دیتا به جای یک خط از 4 خط موازی استفاده می کند. با این طراحی پتانسیل 4 برابر کردن توان عملیاتی انتقال بسته های دیتا وجود دارد. هر دو پروتکل به طور پیش فرض به محافظ CRC انتقال بسته ی DATA نیاز دارند. یک CRC یا تشخیص خطای دوره ایی، یک روش ساده برای کشف حضور خطای بیت ساده در بسته های انتقالی هست. در مد 4 بیت دیتای ورودی به 4 خط تقسیم می شود و 16 بیت CRC به طور مستقل برای هر یک از 4 خط محاسبه می شود.
 1. SPI MODE: این پروتکل با رابطه ی شناخته شده ی Serial Peripheral Interface (راغبط سریال جانبی ) عمل می کند. SPI یک پروتکل سریال سنکرون است که برای ارتباط دهی دستگاه های جانبی با میکرو کنترلرها بسیار رایج است. مد ارتباط SPI فقط یک زیر مجموعه از تمام پروتکل SD Card را پشتیبانی می کند. هر چند بیشتر مجموعه دستورات پشتیبانی نشده در مد SPI غیر ضروری هستند. این انعطاف پذیری رابط های الکترونیکی یک مزیت قابل توجه برای طراح است. یک طراح ممکن است بسته به کاربرد یک ارتباط موازی سریع را انتخاب کند و یا یک برنامه ی آهسته تر با SPI داشته باشد. اختلاف های کوچکی در مراحل راه اندازی بین دو مد اصلی وجود دارد. پروتکل SPI یک پروتکل درخواست پاسخ ساده هست. همه ی فرمان ها به وسیله ی Master که همان میکروکنترلر است صادر می شود. Card SD به فرمان ها با قالب های پاسخ، پاسخ می دهد و بسته به فرمان ممکن است با یک نشانه دیتا (که شروع انتقال بسته ی دیتا را مشخص می کند) و یا یک حالت خطا دنبال شود. فرامین sd به صورت CMDXX یا ACMDXX لیست می شوند که اولی به فرمان های کلی و دومی به فرمان های کاربرد خاص اشاره می کنند و XX شماره دستور را مشخص می کند. فرمان های SD با یک قالب فرمان 6 بایتی بسته بندی شده به کارت صادر می شوند. قالب فرمان همیشه با 01 و به دنبال آن 6 بیت شماره دستور شروع می شود و در ادامه 4 بایت آرگومان فرستاده می شود. 7 بیت CRC با یک بیت توقف 1 در پایان ارسال می شود.

نمونه عکس گرفته شده با این دوربین:

sample image
توجه :کاربر گرامی شما علاوه بر خرید مستقیم همچنین میتوانید این فایل را با خرید اشتراک ماهانه دانلود نمایید پس مشترک ماهانه ی سایت شوید و تا پایان مدت اشتراک از آپدیت ها و فایلهای جدید موجود در سایت بهره مند گردید.
لیست فایلهای اعضای اشتراکی
نام فایل :
توضیحات پروژه دوربین با avr
773-01-02 06:01:17
حداقل اشتراک محتویات زمان ایجاد حجم فایل تعداد دانلودها
رایگان PDF 1392-05-19 20:10:03 1.39 MB 661
تنها کاربران عضو یا دارای مجوز میتوانند دانلود نمایند
توضیحات :
 
نام فایل :
فایل پروتیوس همراه با pcb و پروتل دوربین با avr(کدویژن)
1394-12-24 16:25:26
حداقل اشتراک محتویات زمان ایجاد حجم فایل تعداد دانلودها
یک ماهه (VIP) avr 1392-05-19 20:13:50 966.83 KB 105
تنها کاربران عضو یا دارای مجوز میتوانند دانلود نمایند
توضیحات :
فایل پروتل و پروتیوس با قابلیت شبیه سازی کامل و شماتیک مدار با ورژن 7.10
به اشتراک ماهانه تبدیل شد به دلیل کپی برداری سایتهای دیگر
نام فایل :
دانلود برنامه دوربین با avr(کدویژن)
780-12-30 14:08:14
حداقل اشتراک محتویات زمان ایجاد حجم فایل تعداد دانلودها
یک ماهه (VIP) کدویژن 1392-05-19 20:18:01 224.95 KB 99
تنها کاربران عضو یا دارای مجوز میتوانند دانلود نمایند
توضیحات :
این برنامه با استفاده از کدویژن ورژن2.05.0 کامپایل شده است و در صورتی که در کامپایل با مشکل مواجه شدید لطفاً با این ورژن از برنامه کار کنید.به پایه های اختصاص داده شده برای spi نیز توجه داشته باشید.

افراد شرکت کننده در این گفتگو

نظرات (35)

هنوز نظری از طرف شما ارسال نشده
 1. مهمان

بعضی مطالب رو نمیخوایم تو سرچ گوگل بره چون برای مثال فایلهایی که مال شرکتهای معتبره شامل حق کوپی رایته و این باعث میشه که گوگل سایتو محدود کنه برای همینه که لزومی نداره مطالب به همه نشون داده بشه کسایی که بخرن خودشون میفهمن کم کم به چه چیزهایی دسترسی دارن

  پیوست
  مهمان
 1. مهمان

این پروژه رو هر جا بری 600 کمتر که نمیگیرن...اگه خودت بخوای بسازی 50 تومن سورسشو میخری و 200 هزینه قطعات فوقش میشه 300 پس دانشجوا خیلی براشون بد نیس..تازه بخش مقالات هم که قرار بدیم برای همه توجیه پذیر میشه

  پیوست
  مهمان
 1. مهمان

شما لطف دارید:چشمک:

  پیوست
  مهمان
 1. مهمان

با سلام
ببخشید بنده یک سوال اساسی داشتم که اگه جواب بدید واقعا ممنونتون میشم.
بنده یک برنامه نویس تحت وب و طراح سایت هستم همچنین اپلیکیشن اندروید هم مینویسم؛ میخواستم بدونم برای اینکه به سطح شما برسم و بتونم همچنین چیز هایی درست کنم باید چی یادبگیرم. نا گفته نمونه که عاشق الکتریک هستم. آیا باید همراه با الکتریک باید زبان هایی مثل C# یا C++ یادبگیرم؟

خیلی ممنون میشم اگه جواب این نظر رو برام ایمیل کنید.
با تشکر فراوان

  پیوست
  مهمان
 1. مهمان

من میخوام با avr دوربین ov7670 رو راه اندازی کنم منتهی با زبان C
اینجا نوشتین زبان اسمبلی من اگه این فایلو دانلود کنم میتونم واسه پروژم استفادش کنم یا نه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
اسمبلی بلد نیستم

  پیوست
  مهمان
 1. مهمان

چجوری میشه توی همین پروژه عکس گرفته شده با دوربین رو به جای ذخیره روی کارت حافظه روی یک LCD موبایل ( مثلا lcd N96 ) نمایش داد؟؟؟؟/
یعنی مدار مربوط به کارت حافظه رو حذف کنیم و به جاش یک lcd موبایل قرار بدیم

ممنون میشم راهنمایی فرمایید

اگر مثالی برای راه اندازی lcd موبایل با avr در سایت موجود هست میشه لینکش رو قرار دهید؟

مرسی

  پیوست
  مهمان

سلام برای نمایش روی lcd بهتره با دوربین ov7670 کار کنید چون خروجیش بیت مپ هستش اگه همچین پروژه ای بخواید باید سفارش بدید فکر نمیکتم جایی پیدا بشه:خوب:

  پیوست
  مهمان
 1. مهمان

مدل دوربین مورد استفاده در این پروژه چیه؟
توی فایل pdf بالا نوشتین درگاه ارتباطی دوربین OV528 هست ؟ آیا طبق این مثال میشه دوربین OV7670 رو راه اندازی کرد؟
نحوه اتصال دوربین با میکرو چی هست؟ I2c هست ؟ یعنی فقط از بین این همه پایه دوربین فقط 4 پایه رو باید استفاذه کنم ؟( زمین.دیتا.کلاک.تغذیه)؟؟؟

ممنون میشم راهنمایی بفرمایین

  پیوست
  مهمان
 1. مهمان

ببخشین یه سوال دارم ممنون میشم جوابگو باشین البته بیشتر میشه گفت سفارش پروژه هستش

من یک دوربین OV7670 مدل FIFO دار رو میخوام با Atmega32A راه بندازم به این طریق که یک کلید فشاری خواهیم داشت هر موقع خواستیم اونو فشار میدیم دوربین فعال میشه یک عکس میگیره و ذخیره میکنه روی مموری کارت (عکس میتونه سیاه و سفید هم باشه مشکلی نیست)

مدیریت محترم سایت : آیا میتونین این پروژه رو برای من انجام بدهید ؟؟؟؟
(سورس برنامه و توضیح نحوه راه اندازی رو نیازز دارم سخت افزار پیاده شده به صورت عملی رو نیاز ندارم)( ترجیحا به زبان C )

  پیوست
  مهمان

سلام بله برای ساختش مشکلی نیست میتونید تماس بگیرید:خوب:

  پیوست
  مهمان
 1. مهمان

مهندس شرمنده این دوربین C328 این دوربینیه که عکشو میفرستم ؟؟؟

http://magictale.com/wp-content/uploads/2010/11/C328Camera.jpg

  پیوست
  مهمان
 1. مهمان

سلام من این پروزتون دانلود کردم و ساختم میخواستم بدونم اون فایل pdf نسخه .doc رو دارین برام بفرستین برای پایان نامه به اون نیاز دارم ممنون از لطفتون

  پیوست
  مهمان

بهتر است نام و نظر خود را فارسی تایپ کنید ( برای انتشار سریع نظر یا افزودن فایل پیوست، باید وارد حساب کاربری خود شوید )
0 کاراکتر
پیوست (0 / 3)
انتشار موقعیت
کد تصویری را وارد کنید
پروژه ها
«
 • PIC micro
 • ARM micro
 • FPGA
 • پروژهPLC-wincc
 • کامپیوتر نرم افزار
 • سخت افزار
 • روباتیک
 • میکروهای قدیمی
 • الکترونیک دیجیتال
 • الکترونیک آنالوگ
 • پروژه matlab
 • #C/C++
 • آردوینو
 • esp8266
 • AVR
»
این پروژه توسط یکی از دوستان ارسال شده و یک ساعت در سایز بزرگ با میکرو pic هستش که میتونه دما و ساعت رو نمایش بده و فایل پروتیوس شماتیک و pcb رو هم داره و نکته مثبت مدار pcb سون سگمنت هستش که با استفاده از led طراحی شده و شما میتونید از همین pcb در مدارات دیگه هم استفاده کنید و خیلی جاها به کار میاد.پروژه مشابه همین با AVR که قبلاً تو سایت قرار داده بودم رو هم میتونید نگاه کنید.سون سگمنت کاتد ...
این برد آموزشی arm رو از توی اینترنت گرفتم که تمام قطعاتش smd و pcb اون نیاز به متالیزه داشت از اونجائی که تو بیشتر شهر های ایران متالیزه نمیکنند تمام قطعاتشو تبدیل به DIP کردم و گذاشتم تو سایت چند تا via زیر میکرو هست که میتونید یک سیم افشان لخت کنید یک رشته از اونو از بالا کج کنید و با کمترین مقدار لحیم بالارو با پائین فیبر اتصال بدید من امتحان کردم جواب داد همان گونه که در تصویر میبینید ...
این برنامه با زبان vhdl نوشته شده و موج pwm را بر اساس عدد وارد شده تولید و به خروجی ارسال میکند.در این برنامه عدد 30 به معنای pwm کامل و 0 به معنای بدون موج خروجی میباشد.پروژه بر اساس ise طراحی شده است و برنامه ise را میتوانید از سایت دانلود نمایید.
این پروژه در مورد ژنراتور بادی می باشد به صورتی که ما در plc ان را شبیه سازی نموده و در حالت های زمان خطای شبکه مقدار توان اکتیو و راکتیو را اندازه گیری نموده و مقدار گشتاور را با توجه به شکل های زیر می توان تغییر داد تا سیستم در یک حالت پایداری در زمان خطای شبکه بتواند به کار خود ادامه دهد این پایان نامه کارشناسی ارشد بوده است و نمونه کار در سایت های دیگر ندارد.
زبان اَسمبلی (Assembly language) یک زبان نزدیک به سخت افزار است که در رابطه ی مستیم با دستورات سخت افزار قرار دارد و در واقع هر معماری با یک زبان اسمبلی خاص خودش شناخته میشود.زبان اسمبلی در هر سخت افزار تعداد دستور متفاوت و اپرندهای مختلفی دارد و دیگر زبانهای سطح بالا بر اساس همین زبان طراحی و نوشته میشوند.
قبلاً یک پروژه در سایت به نام چراغ راهنمایی با vhdl وجود داشت که با ISE طراحی شده بود و این بار همان پروژه با نرم افزار Quartus و با جزییات بیشتری طراحی شده و کمی بهینه تر شده.این مدار بر اساس سوال زیر طراحی شده است که در آن 6 حالت در نظر گرفته شده که تاخیر در هر مرحله با مرحله قبل فرق دارد و بر اساس جدول داده شده در سوال است.در این 6 حالت باید 6 عدد LED برای چراغ راهنما کنترل شوند که در هر مرحله ...
در این پروژه یک بازوی مکانیکی طراحی و با استفاده از سروو موتور به کنترل آن میپردازیم.بازوی مکانیکی را با استفاده از اتوکد طراحی و با برش لیزر تمام قطعات آن را برش میدهیم و بعد با پیچ و مهره به هم اتصال میدهیم.در این پروژه از 4 عدد سروو موتور برای کنترل تمام بازوی مکانیکی استفاده شده است که به راحتی میتوان قطعات مختلف را با آن جابجا نمود.
میکرو کنترلر AT89C52 از شرکت Atmel یک میکزو کنترلر 8 بیتی از خانواده ی 8051 است که با ساختار CMOS طراحی شده و میتواند تا 24 مگا هرتز سرعت داشته باشد.از جمله امکانات این میکرو میتوان به 32 ورودی و خروجی بودن آن و همچنین 3 عدد تایمر کانتر 8 بیتی و 8 عدد وقفه و همچنین رابط سریال در آن اشاره کرد.برای برنامه نویسی این میکرو میتوان از زبان c و کامپایلر محبوب keil بهره برد البته با bascom ...
الکترونیک دانش مطالعهٔ عبور جریان الکتریکی از مواد مختلف - مانند نیمه‌رساناها، مقاومت‌ها، القاگرها و خازن‌ها - و آثار آن است. الکترونیک همچنین به عنوان شاخه‌ای از فیزیک نظری شناخته می‌شود. طراحی و ساخت مدارهای الکترونیکی برای حل مشکلات عملی، قسمتی از مباحث موجود در مهندسی الکترونیک را تشکیل می‌دهد.
پروفسورلطفي زاده "هنگامي كه پيچيدگي بالا مي رود عبارات دقيق معناي خود را از دست ميدهند و عبارات معنادار دقت خود را از دست ميدهند" به دست آوردن تابع تبدیل سیتمهای پیچیده ای که رابطه بین ورودی و خروجی آنها قائده و قانون ریاضی به خود نمیگیرد کار حضرت فیل است!اینجاست که منطق خوشمزه فازی به داد میرسد!در این پروژه جالب و کاربردی با بهره گیری از منطق فازی در نرم افزار متلب و استفاده از میکروکنترلر ...
در فایل زیر برای تمرین به چند سوال برنامه نویسی به زبان C به شرح زیر پاسخ داده ایم:1-برنامه ای بنویسید که 20 عدد بزرگ 40 رقمی را از وردی گرفته و آنها را صعودی مرتب نماید.2-برنامه ای بنویسید که دو عدد را بدون این که عملیات ضرب یا جمع استفاده نماید یک بار ضرب و یک بار تقسیم نمیاد.3-برنامه ای بنویسید که 20 عدد بزرگ 40 رقمی را از وردی گرفته و آنها را جمع و میانگین بگیرد.4-برنامه ای بنویسید که عددی 60 ...
سنسور DS18B20 به دلیل استفاده از یک سیم برای ارسال دیتا بسیار کاربردی و قابل استفاده در کاربردهای صنعتی است.درجه اطمینان این سنسور نسبت به سنسورهای تک سیمه دیگر بالاست لذا به کار بردن این سنسور در پروژه ای صنعتی توصیه میگردد.سنسور دماسنج DS18B20 از 9 تا 12 بیت محدوده کاری دارد و از نظر سنجش دما -55 درجه سانتی گراد و +125 درجه سانتی گراد می‌باشد. از ویژگی‌های بارز سنسور DS18B20 ارسال اطلاعات ...
ماژول ESP8266 یک ماژول قدرتمند و همه کاره در زمینه ی IOT است که در سالهای اخیر کاربردهای گسترده ای در اینترنت اشیا پیدا کرده و تنها نقطه ضعف این ماژول مصرف بالای ماژول در حدود 100 میلی آمپر و امکانات کم ماژول در حالت اسلیپ است که احتمالا در ورژنهای بعدی توسط سازنده مورد توجه قرار خواهد گرفت.در این پروژه سعی کرده ایم تا یک ماژول کاربردی شبیه به نود ام سیو NodeMCU  طراحی کنیم و با اتصال ...
این برنامه را به درخواست یکی از دوستان نوشتم و طراحی آن برای من خیلی طول کشید چون میخواستم روی atmega8 پیاده شود و این میکرو به هر دلیلی روی یکی از پایه ها در شبیه ساز پروتیوس مشکل داشت و روی شبیه ساز به مشکل بر میخوردم تا این که در پایان با عوض کردن برخی از پایه ها مشکل حل شد یعنی اصولاً مشکل از برنامه نبود و بلکه بیشتر از پایه ها بود برای همین گاهی باید برای راه اندازی یا پروژه پایه های مختلف ...
آموزش
«
 • میکروها
 • کامپیوتر سخت افزار
 • کاربردی
 • مکاترونیک
 • الکترونیک دیجیتال
 • الکترونیک آنالوگ
 • برق صنعتی
 • طراحی وب
 • کامپیوتر نرم افزار
 • آموزشmatlab
 • VHDL,VERILOG
 • FPGA
 • #C/C++
 • نرم افزارهای برق
 • اندروید
 • اینترنت اشیاء (IOT)
»
MPLAB یک آی دی ای (IDE) منتشر شده از شرکت میکرو چیپ برای توسعه برنامه بر روی چیپ های PIC میباشد که هم اکنون آخرین ورژن آن با نام MPLAB X منتشر شده است. اگر خود برنامه ی MPLAB X IDE رو نصب کنید فقط می توانید به زبان اسمبلی در این برنامه کد نویسی کنید برای اینکه بتونید به زبان C کد بنویسید باید MPLAB XC8 Compiler رو هم روی سیستم نصب داشته باشید. برای نصب MPLAB x شما باید جاوا را در سیستم نصب داشته ...
برای ثبت اختراع به کجا مراجعه کنیم؟ برای ثبت اختراع باید به اداره کل ثبت شرکت‌ها و مالکیت صنعتی واقع در تهران، خیابان میرداماد، تقاطع بزرگراه مدرس- میرداماد، مراجعه شود .
این پروژه ی تحت عنوان (( ربات مسیر یاب هفت سنسور )) که در سه فصل تهیه شده است ، فصل اول مستندات این پروژه به بررسی تعاریف خاصی که در زمینه رباتیک وجود دارد و همچنین موضوعات مرتبط با آن مانند تاریخچه رباتیک ، انواع رباتها ، دسته بندی رباتها  پرداخته ایم. در فصل دوم کاربرد رباتها و همچنین اجزاء رباتها را مورد بررسی قرار داده ایم. در فصل سوم ، ساختن ربات مسیر یاب ، شرح عملکرد ربات ، توضیحات ...
پس از سال ۲۰۰۰ که با فراگیر شدن اینترنت جهانی و مفهوم دهکده جهانی واژه اینترنت چیزها نیز مطرح شد که هدفش ایجاد یک سیستم یک پارچه با قابلیت کنترل از طریق شبکه بود.اما چالشهای اصلی این ایده شامل امنیت‌ و پیچیدگی سطوح اجرای و بستر نامناسب (اینترنت بستر قابل اطمینانی از نظر اتصال پایدار نیست) و همچنین نبود یک سخت افزار قدرتمند و ارزان با ارتباطی دو طرفه و پایدار با مصرف انرژی پایین که از اهداف اصلی ...
این برنامه یکی از جامع ترین نرم افزار های برق به شمار میرودکه مثل برنامه ی Spice به شما امکان طراحی مدار داده و هم خروجی مورد نظرتان را در اختیار شما قرار می دهد
فایرفاکس مرورگری کدباز، رایگان و انعطاف پذیر برای تمام کاربرانی است که می خواهند ضمن داشتن امنیت در اینترنت، از وب گردی لذت ببرند. معمولاً فایرفاکس انتخاب اول کاربران حرفه ای و البته برنامه نویسان و توسعه دهندگان وب است.
پایتون (Python) یک زبان برنامه نویسی تفسیری ، داینامیک و شی گرا است که می توان از آن در نرم افزار ها و تکنولوژی های متنوع بهره برد . این زبان برنامه نویسی (در ایران پیتون هم تلفظ می شود) با داشتن کتابخانه های گسترده (library)روشهای بسیار قدرتمند و حرفه ای را برای کار با زبانها و ابزار های مختلف به آسانی فراهم می کند. متن باز (اوپن سورس) بوده و یادگیری و استفاده از آن در عرض چند روز ممکن است . کد ...
شاید در نگاه اول یادگیری و کار با شبکه های عصبی رو سخت و زمان بر بدونید. البته منابع و پروژه های اندکی،به زبان فارسی در این رابطه وجود دارد و این خود یادگیری رو یه مقدار دشوار میکنه. در این فیلم آموزشی میخوام در قالب مثالی شما رو با جعبه ابزار شبکه عصبی و کار با شبکه عصبی در نرم افزار متلب آشنا کنم. قطعا اگر با چند مثال آشنا شوید و مراحل کار رو یاد بگیرید درمدت کوتاهی میتونید با شبکه ...
این خودآموز به زبان فارسی نگاشته شده و برای آشنایی مقدماتی با نحو زبان Verilog و توانایی‌های آن مفید است، مخاطب این خودآموز آن دسته از علاقه‌مندانی می‌باشند كه با زبان Verilog‌ آشنایی ندارند.زبان‌های توصیف سخت‌افزار یكی از مهمترین ابزار‌های مدرن طراحی سخت‌افزار‌ها می‌باشد كه كاربرد آنها در صنعت رو به افزایش ‌است به طوری كه امروزه عضو جدا نشدنی فرایند طراحی تا پیاده سازی سخت‌افزار‌های مدرن به شمار ...
نرم افزار ISE Design Suite محصولی از کمپانی Xilinx است که برای بهینه سازی نیرو و هزینه، از طریق بهره وری طراحی بیشتر، تولید شده است است. در واقع ابزارهای طراحی ISE با ارائه ی تکنولوژی هوشمند clock-gating، برای اولین بار، مصرف نیرو را تا سی درصد کاهش داده اند. همچنین این مجموعه نرم افزاری جدید پیشرفت هایی را در رزرو طراحی timing-driven، پشتیبانی برای طراحی plug-and-play و یک جریان طراحی بصری با ...
همان طور که می دانید توسط سوکت ها ما می توانیم میان برنامه ها و نرم افزارهای خود از راه دور ارتباط برقرار کنیم که البته این کار بین کامپیوترهای client و server انجام می شود.کلاینت در حقیقت، خدمات کامپیوتر بزرگتر را درخواست می کند. فرضا این خدمات می تواند شامل جست و جوی اطلاعات و ارسال انها به کلاینت باشد مانند هنگامی که یک پایگاه داده در وب مورد پرس و جو قرار می گیرد. نمونه های دیگری از این ...
سیستمهای کنترلی دستگاههای قدیمی علاوه بر استهلاک بالا و خرابیهای مکرر، راندمان کاری دستگاه را کاهش و زمان توقف و بلا استفاده بودن دستگاه را افزایش میدهند. با تبدیل این سیستمهای قدیمی به کنترلرهای مدرن و جدید علاوه بر اینکه زمان خواب دستگاه و خرابی های مکرر کاهش می یابد، باعث عیب یابی بسیار آسان، هزینه تعمیرات و نگهداری کمتر و افزایش راندمان تولید میشود. از دیگر مزایای این سیستمها ثبت زمان کارکرد ...
رنگ های مختلفی که در طراحی لایه ها استفاده می شود  را می توان از ترکیب RGB یا همان Red Green Blue ایجاد کرد.برای هر رنگ 255 قطره داریم و قصد داریم رنگها را در شکل hex نمایش دهیم. همونطور که میدونید اعداد در مبنای هگزادسیمال به صورت زیر نمایش داده می شوند : 
هر روزه وسایل جدیدی، به اینترنت متصل می‌شوند. ساعت‌های هوشمند نمونه‌ای از این وسایل محسوب می‌شوند. خودروها، سیستم روشنایی خانه‌ها، یخچال‌ها، چراغ‌های راهنمایی و رانندگی، همگی وسایلی هستند که به عنوان یک واحد مستقل به اینترنت افزوده می‌شوند. امروزه کامپیوترها، دیگر الزاماً به آن شکل سنتی که ما می‌شناسیم (صفحه کلید و کیس و مانیتور)‌ نیستند. بلکه در قالب قطعات کوچک، میکروکنترلرها، تراشه‌های ...
مقالات
«
 • کامپیوتر
 • برق-الکترونیک
 • طرح توجیهی
 • گزارش کار آموزی
 • برق قدرت
»
سیستم محاسباتی گرید از گروهی از برنامه ها و منابع که در سراسر ماشینهای گرید گسترده شده اند تشکیل میشود. گرید دارای محیطی پویا و منابع توزیعشده غیرمتمرکز است. یکی از مهمترین موضوعات درزمینهی اجرای کارها در محیط توزیع شده مسئله زمانبندی کارها میباشد، هدف از زمانبندی، واگذاری بهینه و مناسب کارها به وظایف است. زمانبندی جز مسائل NP-Complete میباشد و الگوریتمهای قطعی برای حل اینگونه مسائل مناسب نیستند ...
امــروزه بحران مصرف برق شايد مسئله اي مشكل سـاز براي آينده كشورمـان باشد ، با كاهش و صـرفه جويي در مصـرف برق شايد بتوان نيمي از اين مشكل را حل نمود ، اما با كمي تدبير مي توان كمك بزرگي به آينده و اقتصاد نمود . ساخت دستگاه آنالايزر (VCA005) تنها گامي در بهينه سازي مصرف انرژي مي باشد ، اين دستگاه با آناليز كامل از مصـرف انرژي نموداري بصورت ماكزيمم و مينيمم مصرف در اختيار كاربر قرار مي دهـد ، ...
در این گزارش کارآموزی به مراحل مختلف انجام شده روی شیر خام برای تولید انواع فرآوردهای آن پرداخته شده،همچنین انواع دستگاهای مختلف کارخانه شیر و قسمتهای مختلف این دستگاها(میزان تولید، ظرفیت و...) ذکر شده است. در یک کارخانه شیر انواع و اقسام سنسور ها برای کنترل مراحل مختلف تولید به کار برده میشود. در بخش بعدی این گزارش مهمترین سنسور های به کار رفته در چرخه تولید کارخانه شیر و عملکرد آنها را شرح داده ...
پایان نامه ی پیش رو که در 242 صفحه جمع آوری شده است کاملترین پایان نامه موجود در زمینه ی بررسی تلفات در بخش توزیع و روش های کاهش آن میباشد. شبكه قدرت شامل سه بخش توليد ،انتقال و توزيع نيرو است . انرژي الكتريكي پس از توليد در نيروگاهها و عبور از شبكه هاي انتقال و توزيع به مصرف كنندگان مي رسد در اين مسير مقداري از انرژي بدلايل مختلف تلف مي شود قدمت بحث تلفات در بخش توزیع به اندازه قدمت صنعت برق مي ...