// سخت افزار - الکترونیکا

الکترونیکا پروژه های الکترونیک و مکانیک

سخت افزار

طراحی ALU32 بیتی با VHDL

واحد محاسبه و منطق (Arithmetic & Logic Unit) به اختصار (ALU)، مداری دیجیتالی است که عملیات حساب و منطق را انجام می‌دهد. یک قطعه اساسی از واحد پردازش مرکزی در کامپیوتر است. و حتی ساده‌ترین میکروپردازنده‌ها نیز دارای یک واحد محاسبه و منطق برای کارهایی از قبیل محاسبات اولیه مانند جمع و تقسیم و ... هستند. پردازنده‌های موجود درپردازشگر(CPU)های مدرن و و پردازنده‌های گرافیکی(GPU) داری واحد محاسبه و منطق قدرتمند ودر عین حال پیچیده‌ای هستند. ممکن است هر قطعه دارای بیش از یک واحد محاسبه و منطق باشد. جان فون نویمن که یک ریاضی دان بود مفهوم ALU را در سال 1945، هنگامی که در حال نوشتن گزارش برای کامپیوتر جدید خود به نام EDVAC بود، مطرح کرد.

کدر و اینکدر 8 بیت به 10 بیت

این نوع کدینگ در کنار روشهای 4b/5b و 5b/6b به روشهای کدهای بلوکی معروف هستند که بسیار که برای ارسالهای با سرعتهای بالا مورد استفاده قرار میگیرند و در واقع نگاشت بی قانون از دیتاها به دیتای متناظر برای هدفی خاص هستند.به عبارتی یک کد 8 بیتی به یک کد 10 بیتی در روش 8b/10b با هدف مساوی قرار دادن تعداد یکها وصفرها نگاشت میشود کدهای جدید میتواند برای میل به این هدف کاملا قراردادی باشد. در سال 1983 شرکت IBM یک مقاله [1] با نام A DC-Balanced, Partitioned-Block, 8b/10b Transmission Code توسط A. X. Widmer and P. A. Franaszek ارائه شد که در ابتدا برای انتقال دیتا با سرعت بالا در فیبرهای نوری مورد استفاده بود و به صورت یک اختراع به ثبت رسید.این روش کدینگ به دلیل سرعت بالا برای استفاده در ارتباط هایی که سرعت بالایی لازم دارند بسیار مفید است و در واقع برای استفاده در FPGA ها به دلیل سرعت بالای کلاک بسیار مناسب است.این روش کدینگ بر اساس ایجاد اختلاف محدود و بالانس DC است به این معنی که در هر آرایه از 20 بیت اختلاف بین تعداد یک ها و صفرها از 2 بیشتر نیست و همچنین در هر 6 بیت بیشتر از 5 صفر یا یک وجود ندارد.این دو خاصیت مزیت مهم این اختراع را مشخص میسازد چرا که اولین کاری که این روش کدینگ میکند پخش کردن یکها و صفرها در کل آرایه است تا میانگین زمان لازم برای یک ماندن و صفر ماندن بیشتر شود و با این کار زمان لازم برای شارژ و دشارژ خازنهای خط انتقال را بیشتر میکند و در نتیجه سرعت انتقال را افزایش خواهد داد و به عبارتی پهنای باند لازم برای انتقال را کاهش میدهد.این روش کدینگ در ابتدا در زمینه ی ذخیره سازی سیگنال صدا ی دیجیتال در نوارهای مغناطیسی کاربرد گسترده ای پیدا کرد.

تقسیم کننده 8 بیتی vhdl با تفریق و شیفت

برای طراحی یک تقسیم کننده با vhdl هدف اصلی پیاده سازی به صورت کاملا ترکیبی است اما از آنجایی که پیاده سازی کاملا ترکیبی بسیار مشکل است الگوریتنهای برای تقسیم ارایه میشود که معروفترین آن تقسیم کننده ی شیفت و تفریق است.راه حل ساده تری که در ابتدا به ذهن میرسد تقیبم بر اساس یک کانتر و تفریق متوالی است که تفریق متوالی هم میتواند یک راه حل باشد ولی از آنجایی که این روش روش طولانی است به الگوریتمهای جدید تر روی می آوریم تا تعداد کلاک لازم را برای انجام یک تفریق کاهش دهیم.

ضرب boothبا VHDL
ضرب بوث یک الگوریتم ساده برای انجام یک ضرب با استفاده از یک عمل تکراری است.یعنی با این الگوریتم میتوان دو عدد n بیتی را در هم ضرب کرد.البته روشهای عادی برای انجام ضرب کارایی خود را دارند ولی ضرب بوث در حالت سخت افزاری برای پیاده سازی به تعداد کمتری از المانهای سخت افزاری نیاز دارد.لذا استفاده از این الگوریتم در میکرو کنترلرها وfpga ها بسیار بهینه تر است.
مخصوص اعضای ویژه (vip)

این تقسیم کننده دو عدد 16 بیتی را از ورودی گرفته و حاصل تقسیم را بر اساس خارج قسمت و باقیمانده تقسیم در خروجی نمایش میدهد.الگوریتم تقیسم بر اساس شیفت و تفریق میاشد و هنگامی که عدد خروجی کمترین مقدار را دارد یعنی مقدار باقیمانده از مقدار مقسوم علیه کمتر شود یک کلاک به معنای پایان تقسیم در خروجی ایجاد میکند و علاوه بر آن مقدار باقی مانده و خارج قسمت را در خروجی نمایش میدهد.
این پروژه با نرم افزار ise طراحی شده و بر اساس زبان vhdl و حافی فایل تست و سیمولیشن است.
مخصوص اعضای ویژه (vip)

طراحی cpu با نرم افزار لاجیسیم

این پروژه رو بر اساس درخواست یکی از دوستان قرار دادم که یک cpu ساده رو با استفاده از شبیه ساز لاجیسیم (logisim) شبیه سازی میکنه. این نرم افزار هم ساده است و هم بسیار قدرتمند و به دلیل این که متن بازه در حال گسترش هم هست.در واقع برای پروژه معماری کامپیوتر که نمیخوایم کد VHDL آموزش داده بشه بسیار مناسبه.این نرم افزار فقط 6 مگ حجم داره و به راحتی میتونید اونو از سایت اصلیش دانلود کنید.

چراغ راهنمایی با گیت andوor
این پروژه بسیار جالب با استفاده ازپروتئوس طراحی شده و طراحی آن بسیار حرفه ای است به نحوی که تمام قطعات را خود طراح با استفاده از and و or و گیتهای پایه طراحی کرده است.برای دیدن مدار داخلی هر قطعه کافی است که بر روی آن قطغه کلیک راست کنید و Goto child sheet را انتخاب کنید و به همین ترتیب میتوانید در مدارات داخلی قطعه پیش بروید.در صورتی که قصد بازگشت به مجموعه مادر را داشتید کافی است روی صفحه کلیک راست کنید وExit to parent sheet را انتخاب کنید.این پروژه برای درس معماری نکات آموزنده ای دارد و بسیار مناسب است.
در این پروژه یک کنترل کننده چراغ های راهنمایی و رانندگی برای مسیر های ورودی به یک چهارراه که دارای دو مسیر ورودی A و B است طراحی می شود. نحوه عملکرد این سیستم بدین گونه است که ابتدا چراغ سبز برای یک مسیر به مدت ۳۲ ثانیه روشن می شود، و پس از آن چراغ زرد ۴ ثانیه روشن خواهد شد. و سپس چراغ قرمز ۳۲ ثانیه روشن می شود. هنگامی که چراغ برای مسیر A سبز و زرد است، چراغ برای مسیر B قرمز است و بالعکس. مدت زمان سبز و قرمز بودن چراغ برای هر مسیر باید نشان داده شود. برای نشان دادن این زمان باید از دو نمایشگر هفت قسمتی (۷-Segment) استفاده کنید.

alu کتاب موریس مانو
این alu بر اساس کتاب موریس مانو طراحی شده و با استفاده از کوارتیوس سنتز شده است.از آنجایی که با کدهای vhdl طراحی شده است شما میتوانید کدهای vhdl را در هر برنامه ای استفاده کنید.در صورتی که به طراحی شماتیک احتیاج دارید خود کوارتیوس عمل تبدیل به حالت شماتیک را برای شما انجام میدهد و کافی است که از منوی project navigator  بر روی پروژه کلیک راست کرده و از منوی باز شده locate>locate in RTL را انتخاب کنید تا حالت شماتیکی کدهای VHDL را ببینید.البته باید بدانیم تمام برنامه هایی که توانایی کار با کدهای VHDL را دارند میتوانند ااز حالت شماتیکی به حالت متنی سویچ کنند.همچنین میتوانید کدهای خود را به حالت بلوک ذخیره کنید و در یک طرح شماتیکی مورد استفاده قرار دهید برای تبدیل به حالت شماتیکی باید کدهای هر بخش را به بلوک شماتیکی تبدیل کنید برای این کار در تب project navigator به بخش FILES بروید و بر روی کد هر بخش کلیک راست کنید و Create symbol files for corent file کلیک کنید،حال شما علاوه بر کد یک بلوک اط کد مربوطه را نیز دارد و فقط باید این بلوک را به طرح شماتیکی خود اضافه کنید.برای ضافه کردن کد به طرح شماتیکی باید ابتدا از file>new و در پنجره جدید block diagram  را نتخاب و در طرح شماتیکی که باز میشود به بلوک ساخته شده را از میان سمبلهای دیگر جستجو کنید.
مخصوص اعضای ویژه (vip)

فيلترهاي ديجيتال (IIR)
اين پروژه مربوط به طراحي فيلترهاي ديجيتال و فيلترهاي IIR يا همان فيلتر با فيدبك با استفاده از زبان سخت افزار (VHDL ) ميباشد.در طراحي از نرم افزار ISE ورژن 7.1 استفاده شده است و فايلهاي پروژه در DC ارائه شده موجود است . در فصل اول به بررسي ساختار داخلي مدارات FPGA پرداختيم و در فصل دوم دستورات زبان VHDL را بررسي كرده ايم. براي طراحي فيلترهاي ديجيتال با استفاده از زبان سخت افزار امروزه نرم افزارهايي ارائه شده است كه با وارد كردن خصوصيان فيلتر كدهاي لازم براي ما توليد ميكنند ولي در اين پروژه اين نرم افزارها مورد بحث ما نمي باشند.ما سعي كرديم تا به صورت محاسباتي روش طراحي فيلتر ديجيتال را بيان كنيم و در فصل سوم دو نوع فيلتر را بررسي و فرمولهاي آنها را از حالت آنالوگ با يك فركانس نمونه برداري كه بايد دو برابر بالاترين فركانس موجود در سيگنال باشد به حالت گسسته در آورديم پس از آن از سيگنال گسسته تبديل z گرفتيم و آنرا به شكلي نوشتيم كه قابل اجرا با زبانهاي برنامه نويسي باشد.
مخصوص اعضای ویژه (vip)

زیر مجموعه ها

پروژه ها
«
 • AVR micro
 • PIC micro
 • ARM micro
 • FPGA
 • پروژهPLC-wincc
 • کامپیوتر نرم افزار
 • سخت افزار
 • روباتیک
 • میکروهای قدیمی
 • الکترونیک دیجیتال
 • الکترونیک آنالوگ
 • پروژه matlab
 • #C/C++
»
در این پروژه با استفاده از یک MLX90615 برای اندازه گیری دما و یک سنسور srf05 برای اندازه گیری فاصله استفاده شده است.این گونه پروژه ها در خط تولید و اندازه گیری دما از راه دور بسیار کاربری است.در اینجا ما از ماژول GY-MCU90615 استفاده کرده ایم که از یک سنسور MLX90615 استفاده کرده است و با استفاده از یک پردازنده مقادیر i2c را به پورت سریال تبدیل کرده است تا دریافت مقادیر دما سادتر باشد.
این پروژه توسط یکی از دوستان ارسال شده و یک ساعت در سایز بزرگ با میکرو pic هستش که میتونه دما و ساعت رو نمایش بده و فایل پروتیوس شماتیک و pcb رو هم داره و نکته مثبت مدار pcb سون سگمنت هستش که با استفاده از led طراحی شده و شما میتونید از همین pcb در مدارات دیگه هم استفاده کنید و خیلی جاها به کار میاد.پروژه مشابه همین با AVR که قبلاً تو سایت قرار داده بودم رو هم میتونید نگاه کنید.سون سگمنت کاتد ...
این برد آموزشی arm رو از توی اینترنت گرفتم که تمام قطعاتش smd و pcb اون نیاز به متالیزه داشت از اونجائی که تو بیشتر شهر های ایران متالیزه نمیکنند تمام قطعاتشو تبدیل به DIP کردم و گذاشتم تو سایت چند تا via زیر میکرو هست که میتونید یک سیم افشان لخت کنید یک رشته از اونو از بالا کج کنید و با کمترین مقدار لحیم بالارو با پائین فیبر اتصال بدید من امتحان کردم جواب داد همان گونه که در تصویر میبینید ...
این برنامه با زبان vhdl نوشته شده و موج pwm را بر اساس عدد وارد شده تولید و به خروجی ارسال میکند.در این برنامه عدد 30 به معنای pwm کامل و 0 به معنای بدون موج خروجی میباشد.پروژه بر اساس ise طراحی شده است و برنامه ise را میتوانید از سایت دانلود نمایید.
این پروژه در مورد ژنراتور بادی می باشد به صورتی که ما در plc ان را شبیه سازی نموده و در حالت های زمان خطای شبکه مقدار توان اکتیو و راکتیو را اندازه گیری نموده و مقدار گشتاور را با توجه به شکل های زیر می توان تغییر داد تا سیستم در یک حالت پایداری در زمان خطای شبکه بتواند به کار خود ادامه دهد این پایان نامه کارشناسی ارشد بوده است و نمونه کار در سایت های دیگر ندارد.
زبان اَسمبلی (Assembly language) یک زبان نزدیک به سخت افزار است که در رابطه ی مستیم با دستورات سخت افزار قرار دارد و در واقع هر معماری با یک زبان اسمبلی خاص خودش شناخته میشود.زبان اسمبلی در هر سخت افزار تعداد دستور متفاوت و اپرندهای مختلفی دارد و دیگر زبانهای سطح بالا بر اساس همین زبان طراحی و نوشته میشوند.
در واقع به معنی میلیون ها دستورالعمل در ثانیه، یکی از اولین پردازندهای RISC است که بصورت تجاری عرضه شده و در سال 1984 توسط تیمی دردانشگاه استانفورد طراحی شده است. پردازنده ای ساده ولی در عین حال قوی است. در تجهیزات مختلفی بصورت تعبیه شده استفاده شده است.  خصوصیات پردازندۀ MIPS تعداد زیاد رجیسترهای همه منظوره مجموعه کوچک دستورات اندازه دستورات ثابت ولی فرمت آنها متغیر است ...
در این پروژه یک بازوی مکانیکی طراحی و با استفاده از سروو موتور به کنترل آن میپردازیم.بازوی مکانیکی را با استفاده از اتوکد طراحی و با برش لیزر تمام قطعات آن را برش میدهیم و بعد با پیچ و مهره به هم اتصال میدهیم.در این پروژه از 4 عدد سروو موتور برای کنترل تمام بازوی مکانیکی استفاده شده است که به راحتی میتوان قطعات مختلف را با آن جابجا نمود.
میکرو کنترلر AT89C52 از شرکت Atmel یک میکزو کنترلر 8 بیتی از خانواده ی 8051 است که با ساختار CMOS طراحی شده و میتواند تا 24 مگا هرتز سرعت داشته باشد.از جمله امکانات این میکرو میتوان به 32 ورودی و خروجی بودن آن و همچنین 3 عدد تایمر کانتر 8 بیتی و 8 عدد وقفه و همچنین رابط سریال در آن اشاره کرد.برای برنامه نویسی این میکرو میتوان از زبان c و کامپایلر محبوب keil بهره برد البته با bascom ...
الکترونیک دانش مطالعهٔ عبور جریان الکتریکی از مواد مختلف - مانند نیمه‌رساناها، مقاومت‌ها، القاگرها و خازن‌ها - و آثار آن است. الکترونیک همچنین به عنوان شاخه‌ای از فیزیک نظری شناخته می‌شود. طراحی و ساخت مدارهای الکترونیکی برای حل مشکلات عملی، قسمتی از مباحث موجود در مهندسی الکترونیک را تشکیل می‌دهد.
سيستمهاي قدرت عموما به صورت سه فاز متعادل و در شرايط سينوسي ماندگار مورد بهره برداري قرار مي گيرند. در چنين سيستمي اطلاع از ميزان توان عبوري از خطوط، همچنين ولتاژ در شينه هاي مختلف سيستم براي بهره برداران از شبكه قدرت از اهميت ويژهاي برخوردار است. خصوصا زماني كه سيستم در اثر عواملي چون نصب نيروگاههاي جديد، رشد بار و يا نصب خطوط انتقال جديد دستخوش تغييرات شده باشد. هدف از انجام مطالعات پخش بار، ...
در فایل زیر برای تمرین به چند سوال برنامه نویسی به زبان C به شرح زیر پاسخ داده ایم:1-برنامه ای بنویسید که 20 عدد بزرگ 40 رقمی را از وردی گرفته و آنها را صعودی مرتب نماید.2-برنامه ای بنویسید که دو عدد را بدون این که عملیات ضرب یا جمع استفاده نماید یک بار ضرب و یک بار تقسیم نمیاد.3-برنامه ای بنویسید که 20 عدد بزرگ 40 رقمی را از وردی گرفته و آنها را جمع و میانگین بگیرد.4-برنامه ای بنویسید که عددی 60 ...
آموزش
«
 • میکروها
 • کامپیوتر سخت افزار
 • کاربردی
 • مکاترونیک
 • الکترونیک دیجیتال
 • الکترونیک آنالوگ
 • برق صنعتی
 • طراحی وب
 • کامپیوتر نرم افزار
 • آموزشmatlab
 • VHDL,VERILOG
 • FPGA
 • #C/C++
 • نرم افزارهای برق
 • اندروید
»
MPLAB یک آی دی ای (IDE) منتشر شده از شرکت میکرو چیپ برای توسعه برنامه بر روی چیپ های PIC میباشد که هم اکنون آخرین ورژن آن با نام MPLAB X منتشر شده است. اگر خود برنامه ی MPLAB X IDE رو نصب کنید فقط می توانید به زبان اسمبلی در این برنامه کد نویسی کنید برای اینکه بتونید به زبان C کد بنویسید باید MPLAB XC8 Compiler رو هم روی سیستم نصب داشته باشید. برای نصب MPLAB x شما باید جاوا را در سیستم نصب داشته ...
برای ثبت اختراع به کجا مراجعه کنیم؟ برای ثبت اختراع باید به اداره کل ثبت شرکت‌ها و مالکیت صنعتی واقع در تهران، خیابان میرداماد، تقاطع بزرگراه مدرس- میرداماد، مراجعه شود .
این پروژه ی تحت عنوان (( ربات مسیر یاب هفت سنسور )) که در سه فصل تهیه شده است ، فصل اول مستندات این پروژه به بررسی تعاریف خاصی که در زمینه رباتیک وجود دارد و همچنین موضوعات مرتبط با آن مانند تاریخچه رباتیک ، انواع رباتها ، دسته بندی رباتها  پرداخته ایم. در فصل دوم کاربرد رباتها و همچنین اجزاء رباتها را مورد بررسی قرار داده ایم. در فصل سوم ، ساختن ربات مسیر یاب ، شرح عملکرد ربات ، توضیحات ...
شاید گاهی به یک قطعه نیاز داشته باشید ولی در پروتئوس وجود نداشته باشه من آموزشهای زیادی توی وب سایتهای مختلف دیدم ولی هیچ کدوم در مورد شبیه سازی یک قطعه که در شبیه سازی فعال باشه رو توضیح ندادن و اکثراً به شکل شماتیک و pcb آموزش رو محدود کردن.ولی در پروتوس میشه قطعاتی رو طراحی کرد که عملکرد واقعی رو از خودشون نشون بدن و در این ویدیو ما سعی کردیم که یک قطعه lm35 رو با پروتویوس بسازیم و عملکردشو ...
این برنامه یکی از جامع ترین نرم افزار های برق به شمار میرودکه مثل برنامه ی Spice به شما امکان طراحی مدار داده و هم خروجی مورد نظرتان را در اختیار شما قرار می دهد
فایرفاکس مرورگری کدباز، رایگان و انعطاف پذیر برای تمام کاربرانی است که می خواهند ضمن داشتن امنیت در اینترنت، از وب گردی لذت ببرند. معمولاً فایرفاکس انتخاب اول کاربران حرفه ای و البته برنامه نویسان و توسعه دهندگان وب است.
پایتون (Python) یک زبان برنامه نویسی تفسیری ، داینامیک و شی گرا است که می توان از آن در نرم افزار ها و تکنولوژی های متنوع بهره برد . این زبان برنامه نویسی (در ایران پیتون هم تلفظ می شود) با داشتن کتابخانه های گسترده (library)روشهای بسیار قدرتمند و حرفه ای را برای کار با زبانها و ابزار های مختلف به آسانی فراهم می کند. متن باز (اوپن سورس) بوده و یادگیری و استفاده از آن در عرض چند روز ممکن است . کد ...
سیمولینک ابزاری قدرتمند برای شبیه سازی انواع سیستمها میباشد.نرم افزار matlab از نظر Simulink فوق العاده کاربردی و گسترده است. همچنین محیط گرافیکی guide نیز ابزار سودمند برای ایجاد gui (محیط گرافیکی) متناسب با سیستمهای مختلف میباشد.با ابزار guide در متلب میتوان به راحتی یک محیط گرافیکی ایجاد کرد. هدف از این آموزش یادگیری چگونگی برقراری ارتباط بین Simulink و guide در نرم افزار matlab است.از این رو ...
FPGA های متفاوتی توسط شرکتهای مختلف تولید میگردد که در ایران معروفترین آنها FPGAهای شرکت Xliinx و شرکتAltera میباشند. برای برنامه نویسی FPGAهای Xliinx از برنامه ی ise و برای برنامه نویسی Altera ها از max-plusII یا Quartus استفاده میکنیم.
نرم افزار ISE Design Suite محصولی از کمپانی Xilinx است که برای بهینه سازی نیرو و هزینه، از طریق بهره وری طراحی بیشتر، تولید شده است است. در واقع ابزارهای طراحی ISE با ارائه ی تکنولوژی هوشمند clock-gating، برای اولین بار، مصرف نیرو را تا سی درصد کاهش داده اند. همچنین این مجموعه نرم افزاری جدید پیشرفت هایی را در رزرو طراحی timing-driven، پشتیبانی برای طراحی plug-and-play و یک جریان طراحی بصری با ...
همان طور که می دانید توسط سوکت ها ما می توانیم میان برنامه ها و نرم افزارهای خود از راه دور ارتباط برقرار کنیم که البته این کار بین کامپیوترهای client و server انجام می شود.کلاینت در حقیقت، خدمات کامپیوتر بزرگتر را درخواست می کند. فرضا این خدمات می تواند شامل جست و جوی اطلاعات و ارسال انها به کلاینت باشد مانند هنگامی که یک پایگاه داده در وب مورد پرس و جو قرار می گیرد. نمونه های دیگری از این ...
سیستمهای کنترلی دستگاههای قدیمی علاوه بر استهلاک بالا و خرابیهای مکرر، راندمان کاری دستگاه را کاهش و زمان توقف و بلا استفاده بودن دستگاه را افزایش میدهند. با تبدیل این سیستمهای قدیمی به کنترلرهای مدرن و جدید علاوه بر اینکه زمان خواب دستگاه و خرابی های مکرر کاهش می یابد، باعث عیب یابی بسیار آسان، هزینه تعمیرات و نگهداری کمتر و افزایش راندمان تولید میشود. از دیگر مزایای این سیستمها ثبت زمان کارکرد ...
رنگ های مختلفی که در طراحی لایه ها استفاده می شود  را می توان از ترکیب RGB یا همان Red Green Blue ایجاد کرد.برای هر رنگ 255 قطره داریم و قصد داریم رنگها را در شکل hex نمایش دهیم. همونطور که میدونید اعداد در مبنای هگزادسیمال به صورت زیر نمایش داده می شوند : 
مقالات
«
 • کامپیوتر
 • برق-الکترونیک
 • طرح توجیهی
 • گزارش کار آموزی
 • برق قدرت
»
سیستم محاسباتی گرید از گروهی از برنامه ها و منابع که در سراسر ماشینهای گرید گسترده شده اند تشکیل میشود. گرید دارای محیطی پویا و منابع توزیعشده غیرمتمرکز است. یکی از مهمترین موضوعات درزمینهی اجرای کارها در محیط توزیع شده مسئله زمانبندی کارها میباشد، هدف از زمانبندی، واگذاری بهینه و مناسب کارها به وظایف است. زمانبندی جز مسائل NP-Complete میباشد و الگوریتمهای قطعی برای حل اینگونه مسائل مناسب نیستند ...
امــروزه بحران مصرف برق شايد مسئله اي مشكل سـاز براي آينده كشورمـان باشد ، با كاهش و صـرفه جويي در مصـرف برق شايد بتوان نيمي از اين مشكل را حل نمود ، اما با كمي تدبير مي توان كمك بزرگي به آينده و اقتصاد نمود . ساخت دستگاه آنالايزر (VCA005) تنها گامي در بهينه سازي مصرف انرژي مي باشد ، اين دستگاه با آناليز كامل از مصـرف انرژي نموداري بصورت ماكزيمم و مينيمم مصرف در اختيار كاربر قرار مي دهـد ، ...
در این گزارش کارآموزی به مراحل مختلف انجام شده روی شیر خام برای تولید انواع فرآوردهای آن پرداخته شده،همچنین انواع دستگاهای مختلف کارخانه شیر و قسمتهای مختلف این دستگاها(میزان تولید، ظرفیت و...) ذکر شده است. در یک کارخانه شیر انواع و اقسام سنسور ها برای کنترل مراحل مختلف تولید به کار برده میشود. در بخش بعدی این گزارش مهمترین سنسور های به کار رفته در چرخه تولید کارخانه شیر و عملکرد آنها را شرح داده ...
پایان نامه ی پیش رو که در 242 صفحه جمع آوری شده است کاملترین پایان نامه موجود در زمینه ی بررسی تلفات در بخش توزیع و روش های کاهش آن میباشد. شبكه قدرت شامل سه بخش توليد ،انتقال و توزيع نيرو است . انرژي الكتريكي پس از توليد در نيروگاهها و عبور از شبكه هاي انتقال و توزيع به مصرف كنندگان مي رسد در اين مسير مقداري از انرژي بدلايل مختلف تلف مي شود قدمت بحث تلفات در بخش توزیع به اندازه قدمت صنعت برق مي ...