// دفترچه ی یاداشت با ARM - الکترونیکا

الکترونیکا پروژه های الکترونیک و مکانیک

دفترچه ی یاداشت با ARM
در این پروژه با استفاد از lcd چینی معروف به n96 یک دفترچه ی یاداشت همراه با دفترچه ی نقاشی بر روی ماژول ARM برنامه ریزی شده است . این پروژه هنوز در حال تکمبل شدن است و بخشهای خواندن و نوشتن در کارت sd و پخش فایل های صوتی و ارسال با بلوتوث نیز به آن اضافه خواهد شد.
arm-lcd-n961

راه اندازی اندازی LCD :

برای راه اندازی LCD از توابع فایل هدر tftlcd_functions استفاده خواهیم کرد که در فایل ضمیمه موجود است .ابتدا باید نحوه اتصال پایه های LCD را قبل از ارجاع به هدر فایل تعریف کنیم که این کار توسط دستورات پیش پردازشی زیر انجام میشود.

/* N96 LCD Pin Definition */

#define TFTLCD_DATAPORT_B

#define TFTLCD_DATAPORT_OFFSET      ۰  //From PB.0 to PB.15

#define TFTLCD_CONTROLPORT_A

#define TFTLCD_RST                  ۱۶                        // PA.16

#define TFTLCD_RS                   ۱۷                //PA.17

#define TFTLCD_CS                   ۱۸               //PA.18

#define TFTLCD_WR                   ۱۹              //PA.19

#define TFTLCD_RD                   ۲۰               //PA.20

همان طوری که میبینید پایه های کنترلی همه باید در یک پورت قرار بگیرند و میتوان هر پین دلخواهی را استفاده کرد ولی در پایه های دیتا باید ترتیب اتصال شماره پایه ها را را رعایت کرد. همچنین باید تعیین شود که LCD در چه آرایشی استفاده میشود. حال باید هدر فایل مربوطه را به پروژه وارد کرد.

#include “tftlcd_functions.c”

قبل از استفاده از توابع کا ر با LCD باید تابع راه اندازی اولیه LCD را فراخوانی کرد.این تابع مقدار دهی اولیه LCD را انجام میدهد و آنرا برای استفاده آماده میکند.
در جدول زیر خلاصه عملکرد توابع موجود در هدر فایل قرار دارد. 
 

عملکرد

تابع

نوشتن درون رجیستر دستورالعمل

tftlcd_write_index_register(int);

نوشتن درون دجیستر WDR

tftlcd_write_wdr(int);

خواندن از رجیستر RDR

tftlcd_read_rdr(void);

ارسال دستور به LCD

tftlcd_write_command(int,int);

پاک کردن صفحه نمایش

tftlcd_clear(void);

نوشتن تک پیکسل

tftlcd_write_pixel(int,int,int);

خواندن تک پیکسل

tftlcd_read_pixel(int,int);

رسم خط روی صفحه

tftlcd_draw_line(int,int,int,int,int);

رسم دایره روی صفحه

tftlcd_draw_circle(int,int,int,char,int);

رسم عکس از حافظه Flash روی صفحه

tftlcd_write_pic(int,int,const unsigned short *);

انتقال مکان نما

tftlcd_gotoxy(int,int);

نوشتن یک کاراکتر روی صفحه

tftlcd_putchar(char,int,int,int);

نوشتن یک رشته از حافظه Flash روی صفحه

tftlcd_putsf(const char *,int,int,int);

نوشتن یک رشته روی صفحه

tftlcd_puts(char *,int,int,int);

راه اندازی Touch :

برای راه اندازی تاچ مقاومتی متصل به ماژول LCD N96 از فایل هدر touch.h استفاده شده است. برای استفاده از تاچ های مقاومتی باید مقادیر حداقل و حداکثر ولتاژ را برای هر دو جهت x و y پیدا کرد و به عنوان ولتاژ آفست از آنها صرفنظر کرد.در فایل هدر ۴ متغییر ثابت برای این کار تعریف شده اند که باید اولین باری که از تاچ استفاده میشود آنها را مقدار دهی کرد. مثلا در زیر مقادیر مناسب برای تاچ استفاده شده در پروژه قرار دارند .                                                             

#define min_x        ۲۵۰

#define max_x       ۷۷۵

#define min_y        ۲۲۵

#define max_y       ۸۷۵

 
چون این مقادیر برای هر تاچ فرق میکند باید برای افزایش دقت تاچ مقادیر مناسب را برای تاچ خود محسبه کنید.برای اینکار مقدار حداقل x و y را ۰ و حداکثر آنها را ۱۰۲۳ قرار دهید و سپس با لمس ۴ گوشه تاچ مقدار حداقل و حداکثر برگشتی تابع touch را برای x و y بدست آورید. تابع touch بصورت زیر تعریف شده است:
int touch(int *x,int *y);
این تابع آدرس متغیرهای اختصاص داده شده برای مقادیر x و y را به عنوان ورودی میگیرد. در صورتیکه تاچ فشار داده شده باشد مقادیر x و y در آدرسهای دریافتی نوشته میشود و تابع مقدار ۱ را برمیگرداند.اگر هم تاچ فشرده نشده باشد تابع مقدار ۰ را برمیگرداند.
پروژه : در برنامه زیر پروژه ای را توسط LCD N96 وTouch آن انجام داده ایم که با انتخاب رنگ دلخواه میتوان روی صفحه خط کشید.
arm-lcd-toch

طرز کار برنامه:

طرز کار برنامه بدین صورت است که پس از راه اندازی LCD ، چهار مربع رنگی در پایین صفحه LCD رسم میکند و پس از آن به طور مرتب توسط تابع touch وضعیت صفحه لمسی را بررسی میکند.چنانچه محلی فشرده شود ابتدا مختصات آن در گوشه سمت راست پایین صفحه نمایش داده میشود. اگر مقدار y زیر ۱۰% رنج تغییرات خود باشد یکی از رنگها انتخاب شده است . هر یک از رنگها نیز ۱۶% رنج تغییرات x را شامل میشوند.به این ترتیب رنگ انتخاب شده تعین میگردد. اگر مقدار y بالاتر از ۱۰% رنج تغییرات خود باشد نقطه ای از صفحه رسم انتخاب شده است و به عنوان مثال یک دایره رنگی در محلی که فشرده شده رسم میشود .
 
توجه :کاربر گرامی شما علاوه بر خرید مستقیم همچنین میتوانید این فایل را با خرید اشتراک ماهانه دانلود نمایید پس مشترک ماهانه ی سایت شوید و تا پایان مدت اشتراک از آپدیت ها و فایلهای جدید موجود در سایت بهره مند گردید.
لیست فایلهای اعضای اشتراکی
نام فایل :
دفترچه ی یاداشت با ARM و lcd n96 وتاچ پد 1.0
772-01-09 05:28:00
حداقل اشتراک محتویات زمان ایجاد حجم فایل تعداد دانلودها
رایگان برنامه+شماتیک 1391-09-11 17:52:27 2.23 MB 195
تنها کاربران عضو یا دارای مجوز میتوانند دانلود نمایند
توضیحات :
طرز کار برنامه بدین صورت است که پس از راه اندازی LCD ، چهار مربع رنگی در پایین صفحه LCD رسم میکند و پس از آن به طور مرتب توسط تابع touch وضعیت صفحه لمسی را بررسی میکند.چنانچه محلی فشرده شود ابتدا مختصات آن در گوشه سمت راست پایین صفحه نمایش داده میشود. اگر مقدار y زیر ۱۰% رنج تغییرات خود باشد یکی از رنگها انتخاب شده است . هر یک از رنگها نیز ۱۶% رنج تغییرات x را شامل میشوند.به این ترتیب رنگ انتخاب شده تعین میگردد. اگر مقدار y بالاتر از ۱۰% رنج تغییرات خود باشد نقطه ای از صفحه رسم انتخاب شده است و به عنوان مثال یک دایره رنگی در محلی که فشرده شده رسم میشود .
 

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
شرایط و قوانین.
پروژه ها
«
 • AVR micro
 • PIC micro
 • ARM micro
 • FPGA
 • پروژهPLC-wincc
 • کامپیوتر نرم افزار
 • سخت افزار
 • روباتیک
 • میکروهای قدیمی
 • الکترونیک دیجیتال
 • الکترونیک آنالوگ
 • پروژه matlab
 • #C/C++
»
این پروژه شاید در نگاه اول ساده به نظر میرسد ولی در واقعیت به دلیل این که این سون سگمنتهای بزرگ با ولتاژ 12 ولت فعال میشوند به طوری که حتی با 10 ولت هم روشن نمیشوند و باید حتماً ولتاژ به 12 ولت برسد تا سگمنتها روشن شوند و همین موضوع باعث میشود تا شما در راه اندازی این سون سگمنها با مشکل تقویت ولتاژ رو به رو شوید. علاوه بر این در حالت مالتی پلکس شده در صورتی که در مدار خازن باشد باز هم سون سگمنتها ...
این پروژه توسط یکی از دوستان ارسال شده و یک ساعت در سایز بزرگ با میکرو pic هستش که میتونه دما و ساعت رو نمایش بده و فایل پروتیوس شماتیک و pcb رو هم داره و نکته مثبت مدار pcb سون سگمنت هستش که با استفاده از led طراحی شده و شما میتونید از همین pcb در مدارات دیگه هم استفاده کنید و خیلی جاها به کار میاد.پروژه مشابه همین با AVR که قبلاً تو سایت قرار داده بودم رو هم میتونید نگاه کنید.سون سگمنت کاتد ...
پروژه آسانسور 3 طبقه به صورت ""کامل و صد در صد تست شده"" آماده کردیم.آسانسور (Elevator) آسانسور وسیله‌ای دائمی است که در ساختمانها برای جابجایی عمودی افراد، بار و یا هر دو که در ترازهای معین توقف می‌کند و دارای یک اتاقک (کابین) است. این اتاقک بین حداقل دو ریل راهنما از جنس سخت (صلب) که عمودی (یا با حداکثر انحراف ۱۵ درجه از خط قائم) هستند حرکت می‌کند. آسانسورها در یک تقسیم‌بندی کلی به دو گروه اصلی ...
این برنامه با زبان vhdl نوشته شده و موج pwm را بر اساس عدد وارد شده تولید و به خروجی ارسال میکند.در این برنامه عدد 30 به معنای pwm کامل و 0 به معنای بدون موج خروجی میباشد.پروژه بر اساس ise طراحی شده است و برنامه ise را میتوانید از سایت دانلود نمایید.
این پروژه در مورد ژنراتور بادی می باشد به صورتی که ما در plc ان را شبیه سازی نموده و در حالت های زمان خطای شبکه مقدار توان اکتیو و راکتیو را اندازه گیری نموده و مقدار گشتاور را با توجه به شکل های زیر می توان تغییر داد تا سیستم در یک حالت پایداری در زمان خطای شبکه بتواند به کار خود ادامه دهد این پایان نامه کارشناسی ارشد بوده است و نمونه کار در سایت های دیگر ندارد.
زبان اَسمبلی (Assembly language) یک زبان نزدیک به سخت افزار است که در رابطه ی مستیم با دستورات سخت افزار قرار دارد و در واقع هر معماری با یک زبان اسمبلی خاص خودش شناخته میشود.زبان اسمبلی در هر سخت افزار تعداد دستور متفاوت و اپرندهای مختلفی دارد و دیگر زبانهای سطح بالا بر اساس همین زبان طراحی و نوشته میشوند.
در واقع به معنی میلیون ها دستورالعمل در ثانیه، یکی از اولین پردازندهای RISC است که بصورت تجاری عرضه شده و در سال 1984 توسط تیمی دردانشگاه استانفورد طراحی شده است. پردازنده ای ساده ولی در عین حال قوی است. در تجهیزات مختلفی بصورت تعبیه شده استفاده شده است.  خصوصیات پردازندۀ MIPS تعداد زیاد رجیسترهای همه منظوره مجموعه کوچک دستورات اندازه دستورات ثابت ولی فرمت آنها متغیر است ...
در این پروژه یک بازوی مکانیکی طراحی و با استفاده از سروو موتور به کنترل آن میپردازیم.بازوی مکانیکی را با استفاده از اتوکد طراحی و با برش لیزر تمام قطعات آن را برش میدهیم و بعد با پیچ و مهره به هم اتصال میدهیم.در این پروژه از 4 عدد سروو موتور برای کنترل تمام بازوی مکانیکی استفاده شده است که به راحتی میتوان قطعات مختلف را با آن جابجا نمود.
میکرو کنترلر AT89C52 از شرکت Atmel یک میکزو کنترلر 8 بیتی از خانواده ی 8051 است که با ساختار CMOS طراحی شده و میتواند تا 24 مگا هرتز سرعت داشته باشد.از جمله امکانات این میکرو میتوان به 32 ورودی و خروجی بودن آن و همچنین 3 عدد تایمر کانتر 8 بیتی و 8 عدد وقفه و همچنین رابط سریال در آن اشاره کرد.برای برنامه نویسی این میکرو میتوان از زبان c و کامپایلر محبوب keil بهره برد البته با bascom ...
الکترونیک دانش مطالعهٔ عبور جریان الکتریکی از مواد مختلف - مانند نیمه‌رساناها، مقاومت‌ها، القاگرها و خازن‌ها - و آثار آن است. الکترونیک همچنین به عنوان شاخه‌ای از فیزیک نظری شناخته می‌شود. طراحی و ساخت مدارهای الکترونیکی برای حل مشکلات عملی، قسمتی از مباحث موجود در مهندسی الکترونیک را تشکیل می‌دهد.
سيستمهاي قدرت عموما به صورت سه فاز متعادل و در شرايط سينوسي ماندگار مورد بهرهبرداري قرار ميگيرند. در چنين سيستمي اطلاع از ميزان توان عبوري از خطوط، همچنين ولتاژ در شينه هاي مختلف سيستم براي بهره برداران از شبكه قدرت از اهميت ويژهاي برخوردار است. خصوصا زماني كه سيستم در اثر عواملي چون نصب نيروگاههاي جديد، رشد بار و يا نصب خطوط انتقال جديد دستخوش تغييرات شده باشد. هدف از انجام مطالعات پخش بار، ...
در فایل زیر برای تمرین به چند سوال برنامه نویسی به زبان C به شرح زیر پاسخ داده ایم:1-برنامه ای بنویسید که 20 عدد بزرگ 40 رقمی را از وردی گرفته و آنها را صعودی مرتب نماید.2-برنامه ای بنویسید که دو عدد را بدون این که عملیات ضرب یا جمع استفاده نماید یک بار ضرب و یک بار تقسیم نمیاد.3-برنامه ای بنویسید که 20 عدد بزرگ 40 رقمی را از وردی گرفته و آنها را جمع و میانگین بگیرد.4-برنامه ای بنویسید که عددی 60 ...
آموزش
«
 • میکروها
 • کامپیوتر سخت افزار
 • کاربردی
 • مکاترونیک
 • الکترونیک دیجیتال
 • الکترونیک آنالوگ
 • برق صنعتی
 • طراحی وب
 • کامپیوتر نرم افزار
 • آموزشmatlab
 • VHDL,VERILOG
 • FPGA
 • #C/C++
 • نرم افزارهای برق
 • اندروید
»
برای ثبت اختراع به کجا مراجعه کنیم؟ برای ثبت اختراع باید به اداره کل ثبت شرکت‌ها و مالکیت صنعتی واقع در تهران، خیابان میرداماد، تقاطع بزرگراه مدرس- میرداماد، مراجعه شود .
این پروژه ی تحت عنوان (( ربات مسیر یاب هفت سنسور )) که در سه فصل تهیه شده است ، فصل اول مستندات این پروژه به بررسی تعاریف خاصی که در زمینه رباتیک وجود دارد و همچنین موضوعات مرتبط با آن مانند تاریخچه رباتیک ، انواع رباتها ، دسته بندی رباتها  پرداخته ایم. در فصل دوم کاربرد رباتها و همچنین اجزاء رباتها را مورد بررسی قرار داده ایم. در فصل سوم ، ساختن ربات مسیر یاب ، شرح عملکرد ربات ، توضیحات ...
شاید گاهی به یک قطعه نیاز داشته باشید ولی در پروتئوس وجود نداشته باشه من آموزشهای زیادی توی وب سایتهای مختلف دیدم ولی هیچ کدوم در مورد شبیه سازی یک قطعه که در شبیه سازی فعال باشه رو توضیح ندادن و اکثراً به شکل شماتیک و pcb آموزش رو محدود کردن.ولی در پروتوس میشه قطعاتی رو طراحی کرد که عملکرد واقعی رو از خودشون نشون بدن و در این ویدیو ما سعی کردیم که یک قطعه lm35 رو با پروتویوس بسازیم و عملکردشو ...
این برنامه یکی از جامع ترین نرم افزار های برق به شمار میرودکه مثل برنامه ی Spice به شما امکان طراحی مدار داده و هم خروجی مورد نظرتان را در اختیار شما قرار می دهد
فایرفاکس مرورگری کدباز، رایگان و انعطاف پذیر برای تمام کاربرانی است که می خواهند ضمن داشتن امنیت در اینترنت، از وب گردی لذت ببرند. معمولاً فایرفاکس انتخاب اول کاربران حرفه ای و البته برنامه نویسان و توسعه دهندگان وب است.
پایتون (Python) یک زبان برنامه نویسی تفسیری ، داینامیک و شی گرا است که می توان از آن در نرم افزار ها و تکنولوژی های متنوع بهره برد . این زبان برنامه نویسی (در ایران پیتون هم تلفظ می شود) با داشتن کتابخانه های گسترده (library)روشهای بسیار قدرتمند و حرفه ای را برای کار با زبانها و ابزار های مختلف به آسانی فراهم می کند. متن باز (اوپن سورس) بوده و یادگیری و استفاده از آن در عرض چند روز ممکن است . کد ...
سیمولینک ابزاری قدرتمند برای شبیه سازی انواع سیستمها میباشد.نرم افزار matlab از نظر Simulink فوق العاده کاربردی و گسترده است. همچنین محیط گرافیکی guide نیز ابزار سودمند برای ایجاد gui (محیط گرافیکی) متناسب با سیستمهای مختلف میباشد.با ابزار guide در متلب میتوان به راحتی یک محیط گرافیکی ایجاد کرد. هدف از این آموزش یادگیری چگونگی برقراری ارتباط بین Simulink و guide در نرم افزار matlab است.از این رو ...
FPGA های متفاوتی توسط شرکتهای مختلف تولید میگردد که در ایران معروفترین آنها FPGAهای شرکت Xliinx و شرکتAltera میباشند. برای برنامه نویسی FPGAهای Xliinx از برنامه ی ise و برای برنامه نویسی Altera ها از max-plusII یا Quartus استفاده میکنیم.
نرم افزار ISE Design Suite محصولی از کمپانی Xilinx است که برای بهینه سازی نیرو و هزینه، از طریق بهره وری طراحی بیشتر، تولید شده است است. در واقع ابزارهای طراحی ISE با ارائه ی تکنولوژی هوشمند clock-gating، برای اولین بار، مصرف نیرو را تا سی درصد کاهش داده اند. همچنین این مجموعه نرم افزاری جدید پیشرفت هایی را در رزرو طراحی timing-driven، پشتیبانی برای طراحی plug-and-play و یک جریان طراحی بصری با ...
همان طور که می دانید توسط سوکت ها ما می توانیم میان برنامه ها و نرم افزارهای خود از راه دور ارتباط برقرار کنیم که البته این کار بین کامپیوترهای client و server انجام می شود.کلاینت در حقیقت، خدمات کامپیوتر بزرگتر را درخواست می کند. فرضا این خدمات می تواند شامل جست و جوی اطلاعات و ارسال انها به کلاینت باشد مانند هنگامی که یک پایگاه داده در وب مورد پرس و جو قرار می گیرد. نمونه های دیگری از این ...
سیستمهای کنترلی دستگاههای قدیمی علاوه بر استهلاک بالا و خرابیهای مکرر، راندمان کاری دستگاه را کاهش و زمان توقف و بلا استفاده بودن دستگاه را افزایش میدهند. با تبدیل این سیستمهای قدیمی به کنترلرهای مدرن و جدید علاوه بر اینکه زمان خواب دستگاه و خرابی های مکرر کاهش می یابد، باعث عیب یابی بسیار آسان، هزینه تعمیرات و نگهداری کمتر و افزایش راندمان تولید میشود. از دیگر مزایای این سیستمها ثبت زمان کارکرد ...
رنگ های مختلفی که در طراحی لایه ها استفاده می شود  را می توان از ترکیب RGB یا همان Red Green Blue ایجاد کرد.برای هر رنگ 255 قطره داریم و قصد داریم رنگها را در شکل hex نمایش دهیم. همونطور که میدونید اعداد در مبنای هگزادسیمال به صورت زیر نمایش داده می شوند : 
مقالات
«
 • کامپیوتر
 • برق-الکترونیک
 • طرح توجیهی
 • گزارش کار آموزی
 • برق قدرت
»
در این پژوهش ابتدا در مورد، ابتدا در مورد اثر انگشت و تاریخچه منطق فازی و همچنین شرح مختصری در مورد استفاده از منطق فازی در بیومتریک می پردازیم. در ادامه، کارهای که محققین در خصوص استفاده از روشهای فازی جهت شناسایی اثر انگشت انجام داده اند از جمله روش استفاده از منطق فازی در سیستم های اثر انگشت، معماری یک سیستم ترکیبی، و همچنین استفاده از رمز گذاری فازی برای نشان دادن ساختار ویژگی های برآمدگی های ...
امــروزه بحران مصرف برق شايد مسئله اي مشكل سـاز براي آينده كشورمـان باشد ، با كاهش و صـرفه جويي در مصـرف برق شايد بتوان نيمي از اين مشكل را حل نمود ، اما با كمي تدبير مي توان كمك بزرگي به آينده و اقتصاد نمود . ساخت دستگاه آنالايزر (VCA005) تنها گامي در بهينه سازي مصرف انرژي مي باشد ، اين دستگاه با آناليز كامل از مصـرف انرژي نموداري بصورت ماكزيمم و مينيمم مصرف در اختيار كاربر قرار مي دهـد ، ...
در این گزارش کارآموزی به مراحل مختلف انجام شده روی شیر خام برای تولید انواع فرآوردهای آن پرداخته شده،همچنین انواع دستگاهای مختلف کارخانه شیر و قسمتهای مختلف این دستگاها(میزان تولید، ظرفیت و...) ذکر شده است. در یک کارخانه شیر انواع و اقسام سنسور ها برای کنترل مراحل مختلف تولید به کار برده میشود. در بخش بعدی این گزارش مهمترین سنسور های به کار رفته در چرخه تولید کارخانه شیر و عملکرد آنها را شرح داده ...
پایان نامه ی پیش رو که در 242 صفحه جمع آوری شده است کاملترین پایان نامه موجود در زمینه ی بررسی تلفات در بخش توزیع و روش های کاهش آن میباشد. شبكه قدرت شامل سه بخش توليد ،انتقال و توزيع نيرو است . انرژي الكتريكي پس از توليد در نيروگاهها و عبور از شبكه هاي انتقال و توزيع به مصرف كنندگان مي رسد در اين مسير مقداري از انرژي بدلايل مختلف تلف مي شود قدمت بحث تلفات در بخش توزیع به اندازه قدمت صنعت برق مي ...