// فاصله سنج با سنسور شارپGP2Y0A21 و آلتراسونیک - الکترونیکا

الکترونیکا پروژه های الکترونیک و مکانیک

فاصله سنج با سنسور شارپGP2Y0A21 و آلتراسونیک

این پروژه در واقع مقایسه ای است بین سنسور مادون قرمز شارپ و سنسور آلتراسونیک که در این آزمایش دقت سنسور آلتراسونیک و سنسور شارپ تقربا در یک حد است با این تفاوت که سنسور آلتراسونیک دارای خروجی خطی تری نسبت به سنسور  GP2Y0A21 است.در واقع سنسور مادور قرمز GP2Y0A21 در فواصل نزدیکتر عدد بزرگتری را نمایش میدهد و تغییرات بیشتری نسبت به فواصل دور دارد و این مشکل ساز است.یعنی یا باید فرمول را به گونه ای غیر خطی نوشت و یا این که نسبتهای مناسبی را در چند IF برای فواصل متفاوت قرار داد.

 مدار راه اندازی سنسور آلتراسونیک:

این مدار از یک آپ امپ LM324 تشکیل شده است که شامل چند طبقه برای تقویت سیگنال میباشد.یک مقاومت1M اهمی در طبقه ی ورودی وجود دارد که ممکن است در مدارات مختلف مقادیر مختلفی لازم باشد و این مقدار میتواند چیزی بین 100 کیلو تا 1 مگا اهم باشد.این مقدار بستگی به مدل سنسور دارد و ممکن است در برخی سنسور ها 1M اهمی بهنر جواب بدهد.نکته ی اصلی در تشخیص این مورد این است که در صورتی که میکرو سیگنال را به درستی ارسال کند در وردی سنسور R سیگنال را دریافت و باعث ایجاد یک پالس و در واقغ خاموش و روشن شدن LED خواهد شد.در صورتی که LED بدون ارسال پالس از سمت میکرو روشن میماند و یا این که به صورت کم نور روشن است این یعنی تقویت در طبقه ورودی زیاد است و باید مقدار مقاومت را 470 کیلو اهمی یا کمتر در نظر گرفت.باید توجه داشت که مقدار این مقاومت در برد موثر سنسور تاثیر دارد و ما برای کیفیت بیشتر دوست داریم که این مقاومت در مقدار حداکثر ممکن قرار داشته باشد.

نکات راه اندازی سنسور شارپ:

نکته اول این است که این سنسور را باید به طور غیر خطی خواند یعنی یا با عبارتی توانی یا با عبارت 1/X ام تا عبارت به دست آمده یک مقدار خطی برای فاصله باشد.همچنین میتوانید از عبارت توانی به شکل زیر استفاده کنیم:

float distance = 65*pow(volts, -1.10);

 که در فرمول بالا مقدار ولتاژ همان مقادر خوانده شده از ADC میکرو است.

این سنسور مقادریری به شکل زیر به ADC میدهد:

 • 641 برای 8 سانتی متر که در صورتی که از 8 سانتی متر نزدیکتر شویم این مقدار یک باره به 20 تا 100 کاهش میباید و در واقع دقت این سنسور باید بعد از 8 سانتی متر در نظر گرفته شود
 • بین 500 تا 200 برای 10 تا 20 سانتی متر
 • بین 200 تا 30 برای گستره ی 20 تا 80 سانتی متر

همانطور که مشاهده میگردد این سنسرو گستره ای کاملاً غیر خطی دارد و باید با یک فرمول غیر خطی مقدار ADC باز خوانی گردد که ما برای باز خوانی از فرمول 5400 تقسسیم بر مقدار ADC استفاده کریدم.همانطور که در شکل زیر هم مشخص است خروجی سنسور کاملا غیر خطی است و با مشاهدات صورت گرفته در بالا همخوانی دارد:

Sharp GP2Y0A02

 نکته ی بعدی برای راه اندازی این سنسور ترتیب پایه های این سنسور است چرا که رنگ سیمها در مدلهای مختلف فرق دارد ولی هموراه پایه وسط زمین است برای تشخیص VO و VCC به شمل زیر توجه کنید:

Sharp GP2Y0A02 circuit

روش کار با سنسورهای آلتراسونیک:

سنسور های آلتراسونیک با تولید موجی در گستره ی 40 کیلو هرتز یک موج را تولید میکنند که این موج بالاتر از شنوایی گوش انسان است موج ارسالی پس از بازتاب توسط سنسور دریافت کننده R آشکار میگردد و در واقع سنسور R با دریافت سیگنالی با بسامد 40 کیلو مقاومتش به شدت کاهش میابد و از این طریق میتوان سیگنال بازتابی را آشکار نمود.مدت زمان رفت و برگشت صوت را با تایمر یکم میکرو اندازه گیری مینماییم.زمان اندازه گیری شده برای 4 متر چیزی حدود 22 میلی ثانیه است از آنجایی که سیگنال ممکن است حالت اکو پیدا کند ما باید تا زمان تمام شدن اکوی سیگنال صبر کنیم یعنی چیزی حدود 100 میلی ثانیه.لذا تایمر یک میکرو حاوی زمان رفت و برگشت صوت است که اگر این مقدار در سرعت صوت ضرب شود x یعنی فاصله به دست خواهد آمد.

 نکات راه اندازی سنسور آلتراسونیک:

در را اندازی سنسور آلترا سونیک بیشتر به نکات راه اندازی توجه داشیتم که با استفاده از یک آپ امپ و طراحی یک تقویت کننده ی مناسب این کار را انجام دادیم.باید توجه داشت که با طراحی مناسب با این روش میتوان به دقتهایی در حدود 2 متر دست یافت البته در طراحی های بعدی باید فکری برای تولید موج دقیق 4 کیلو هرتز کرد چرا که تولید موج دقیق مهمترین بخش کار است حال این که در میکرو این موج به خوبی ایجاد نمیگردد و در صورتی که موجد 4 کیلو هرتز به خوبی تولید گردد میتوان دقت های خیلی بیشتر نیز را انتظار داشت.برای تولید این موج لازم است تایمر کانتر را بر روی 0.025 میلی ثانیه تنظیم کرد که با کلاک 8 مگا 30 درصد خطا داریم ولی با کلاک 16 مگاهرتزی خطا 0 میشود که با این کار به بهترین کیفیت دست خواهیم یافت.

نکاتی برای بهتر شدن مدار در ورژنهای بعدی:

 • قرار دادن کریستال 16 مگاهرتزی برای تولید موج دقیق
 • قرار دادن مولتی ترت 1مگا اهمی برای تنظیم دقیق ترین مقدار تقویت برای بخش تقویت کننده
 • استفاده از فرکانس بالاتر برای تایمر 1 و حل مشکل سرریز در فرکانسهای بالا
 • برای دست یابی یه فاصله ی بیشتر طراحی مدار ارسال کننده ی قویتر و دقیقتر مهمترین بخش کار است چرا که مدار دریافت کننده نمیتواند بیشتر از یک مقدار تقویت انجام دهد چرا که گیرنده نویز دریافت میکند لذا تولید یک موج دقیق 40 کیلوهرتزی و موجوی با دامنه ی قوی بیسار مهم خواهد بود.

 

فایلهای موجود در پوشه:

 • فایل پروتیوس
 • فایل راهنما
 • قایل سورس کدویژن
 • دیتاشیت قطعات

 

 

فاصله سنج با سنسور شارپGP2Y0A21 و آلتراسونیک
فاصله سنج با سنسور شارپGP2Y0A21 و آلتراسونیک در این پروژه یک فاصله سنج با استفاده از سنسور آلتراسونیک و همچنین سنسور شارپ طراحی کردیم و مقادیر هر دو سنسور را بر روی صفحه نمایش میدهیم.
توضیحات بیشتر
قیمت : 25000 تومان

مجموع رتبه (0)

0 از 5 ستاره
 • هیچ نظری یافت نشد

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
شرایط و قوانین.
پروژه ها
«
 • AVR micro
 • PIC micro
 • ARM micro
 • FPGA
 • پروژهPLC-wincc
 • کامپیوتر نرم افزار
 • سخت افزار
 • روباتیک
 • میکروهای قدیمی
 • الکترونیک دیجیتال
 • الکترونیک آنالوگ
 • پروژه matlab
 • #C/C++
»
در این پروژه با استفاده از یک MLX90615 برای اندازه گیری دما و یک سنسور srf05 برای اندازه گیری فاصله استفاده شده است.این گونه پروژه ها در خط تولید و اندازه گیری دما از راه دور بسیار کاربری است.در اینجا ما از ماژول GY-MCU90615 استفاده کرده ایم که از یک سنسور MLX90615 استفاده کرده است و با استفاده از یک پردازنده مقادیر i2c را به پورت سریال تبدیل کرده است تا دریافت مقادیر دما سادتر باشد.
این پروژه توسط یکی از دوستان ارسال شده و یک ساعت در سایز بزرگ با میکرو pic هستش که میتونه دما و ساعت رو نمایش بده و فایل پروتیوس شماتیک و pcb رو هم داره و نکته مثبت مدار pcb سون سگمنت هستش که با استفاده از led طراحی شده و شما میتونید از همین pcb در مدارات دیگه هم استفاده کنید و خیلی جاها به کار میاد.پروژه مشابه همین با AVR که قبلاً تو سایت قرار داده بودم رو هم میتونید نگاه کنید.سون سگمنت کاتد ...
پروژه آسانسور 3 طبقه به صورت ""کامل و صد در صد تست شده"" آماده کردیم.آسانسور (Elevator) آسانسور وسیله‌ای دائمی است که در ساختمانها برای جابجایی عمودی افراد، بار و یا هر دو که در ترازهای معین توقف می‌کند و دارای یک اتاقک (کابین) است. این اتاقک بین حداقل دو ریل راهنما از جنس سخت (صلب) که عمودی (یا با حداکثر انحراف ۱۵ درجه از خط قائم) هستند حرکت می‌کند. آسانسورها در یک تقسیم‌بندی کلی به دو گروه اصلی ...
این برنامه با زبان vhdl نوشته شده و موج pwm را بر اساس عدد وارد شده تولید و به خروجی ارسال میکند.در این برنامه عدد 30 به معنای pwm کامل و 0 به معنای بدون موج خروجی میباشد.پروژه بر اساس ise طراحی شده است و برنامه ise را میتوانید از سایت دانلود نمایید.
این پروژه در مورد ژنراتور بادی می باشد به صورتی که ما در plc ان را شبیه سازی نموده و در حالت های زمان خطای شبکه مقدار توان اکتیو و راکتیو را اندازه گیری نموده و مقدار گشتاور را با توجه به شکل های زیر می توان تغییر داد تا سیستم در یک حالت پایداری در زمان خطای شبکه بتواند به کار خود ادامه دهد این پایان نامه کارشناسی ارشد بوده است و نمونه کار در سایت های دیگر ندارد.
زبان اَسمبلی (Assembly language) یک زبان نزدیک به سخت افزار است که در رابطه ی مستیم با دستورات سخت افزار قرار دارد و در واقع هر معماری با یک زبان اسمبلی خاص خودش شناخته میشود.زبان اسمبلی در هر سخت افزار تعداد دستور متفاوت و اپرندهای مختلفی دارد و دیگر زبانهای سطح بالا بر اساس همین زبان طراحی و نوشته میشوند.
در واقع به معنی میلیون ها دستورالعمل در ثانیه، یکی از اولین پردازندهای RISC است که بصورت تجاری عرضه شده و در سال 1984 توسط تیمی دردانشگاه استانفورد طراحی شده است. پردازنده ای ساده ولی در عین حال قوی است. در تجهیزات مختلفی بصورت تعبیه شده استفاده شده است.  خصوصیات پردازندۀ MIPS تعداد زیاد رجیسترهای همه منظوره مجموعه کوچک دستورات اندازه دستورات ثابت ولی فرمت آنها متغیر است ...
در این پروژه یک بازوی مکانیکی طراحی و با استفاده از سروو موتور به کنترل آن میپردازیم.بازوی مکانیکی را با استفاده از اتوکد طراحی و با برش لیزر تمام قطعات آن را برش میدهیم و بعد با پیچ و مهره به هم اتصال میدهیم.در این پروژه از 4 عدد سروو موتور برای کنترل تمام بازوی مکانیکی استفاده شده است که به راحتی میتوان قطعات مختلف را با آن جابجا نمود.
میکرو کنترلر AT89C52 از شرکت Atmel یک میکزو کنترلر 8 بیتی از خانواده ی 8051 است که با ساختار CMOS طراحی شده و میتواند تا 24 مگا هرتز سرعت داشته باشد.از جمله امکانات این میکرو میتوان به 32 ورودی و خروجی بودن آن و همچنین 3 عدد تایمر کانتر 8 بیتی و 8 عدد وقفه و همچنین رابط سریال در آن اشاره کرد.برای برنامه نویسی این میکرو میتوان از زبان c و کامپایلر محبوب keil بهره برد البته با bascom ...
الکترونیک دانش مطالعهٔ عبور جریان الکتریکی از مواد مختلف - مانند نیمه‌رساناها، مقاومت‌ها، القاگرها و خازن‌ها - و آثار آن است. الکترونیک همچنین به عنوان شاخه‌ای از فیزیک نظری شناخته می‌شود. طراحی و ساخت مدارهای الکترونیکی برای حل مشکلات عملی، قسمتی از مباحث موجود در مهندسی الکترونیک را تشکیل می‌دهد.
سيستمهاي قدرت عموما به صورت سه فاز متعادل و در شرايط سينوسي ماندگار مورد بهرهبرداري قرار ميگيرند. در چنين سيستمي اطلاع از ميزان توان عبوري از خطوط، همچنين ولتاژ در شينه هاي مختلف سيستم براي بهره برداران از شبكه قدرت از اهميت ويژهاي برخوردار است. خصوصا زماني كه سيستم در اثر عواملي چون نصب نيروگاههاي جديد، رشد بار و يا نصب خطوط انتقال جديد دستخوش تغييرات شده باشد. هدف از انجام مطالعات پخش بار، ...
در فایل زیر برای تمرین به چند سوال برنامه نویسی به زبان C به شرح زیر پاسخ داده ایم:1-برنامه ای بنویسید که 20 عدد بزرگ 40 رقمی را از وردی گرفته و آنها را صعودی مرتب نماید.2-برنامه ای بنویسید که دو عدد را بدون این که عملیات ضرب یا جمع استفاده نماید یک بار ضرب و یک بار تقسیم نمیاد.3-برنامه ای بنویسید که 20 عدد بزرگ 40 رقمی را از وردی گرفته و آنها را جمع و میانگین بگیرد.4-برنامه ای بنویسید که عددی 60 ...
آموزش
«
 • میکروها
 • کامپیوتر سخت افزار
 • کاربردی
 • مکاترونیک
 • الکترونیک دیجیتال
 • الکترونیک آنالوگ
 • برق صنعتی
 • طراحی وب
 • کامپیوتر نرم افزار
 • آموزشmatlab
 • VHDL,VERILOG
 • FPGA
 • #C/C++
 • نرم افزارهای برق
 • اندروید
»
برای ثبت اختراع به کجا مراجعه کنیم؟ برای ثبت اختراع باید به اداره کل ثبت شرکت‌ها و مالکیت صنعتی واقع در تهران، خیابان میرداماد، تقاطع بزرگراه مدرس- میرداماد، مراجعه شود .
این پروژه ی تحت عنوان (( ربات مسیر یاب هفت سنسور )) که در سه فصل تهیه شده است ، فصل اول مستندات این پروژه به بررسی تعاریف خاصی که در زمینه رباتیک وجود دارد و همچنین موضوعات مرتبط با آن مانند تاریخچه رباتیک ، انواع رباتها ، دسته بندی رباتها  پرداخته ایم. در فصل دوم کاربرد رباتها و همچنین اجزاء رباتها را مورد بررسی قرار داده ایم. در فصل سوم ، ساختن ربات مسیر یاب ، شرح عملکرد ربات ، توضیحات ...
شاید گاهی به یک قطعه نیاز داشته باشید ولی در پروتئوس وجود نداشته باشه من آموزشهای زیادی توی وب سایتهای مختلف دیدم ولی هیچ کدوم در مورد شبیه سازی یک قطعه که در شبیه سازی فعال باشه رو توضیح ندادن و اکثراً به شکل شماتیک و pcb آموزش رو محدود کردن.ولی در پروتوس میشه قطعاتی رو طراحی کرد که عملکرد واقعی رو از خودشون نشون بدن و در این ویدیو ما سعی کردیم که یک قطعه lm35 رو با پروتویوس بسازیم و عملکردشو ...
این برنامه یکی از جامع ترین نرم افزار های برق به شمار میرودکه مثل برنامه ی Spice به شما امکان طراحی مدار داده و هم خروجی مورد نظرتان را در اختیار شما قرار می دهد
فایرفاکس مرورگری کدباز، رایگان و انعطاف پذیر برای تمام کاربرانی است که می خواهند ضمن داشتن امنیت در اینترنت، از وب گردی لذت ببرند. معمولاً فایرفاکس انتخاب اول کاربران حرفه ای و البته برنامه نویسان و توسعه دهندگان وب است.
پایتون (Python) یک زبان برنامه نویسی تفسیری ، داینامیک و شی گرا است که می توان از آن در نرم افزار ها و تکنولوژی های متنوع بهره برد . این زبان برنامه نویسی (در ایران پیتون هم تلفظ می شود) با داشتن کتابخانه های گسترده (library)روشهای بسیار قدرتمند و حرفه ای را برای کار با زبانها و ابزار های مختلف به آسانی فراهم می کند. متن باز (اوپن سورس) بوده و یادگیری و استفاده از آن در عرض چند روز ممکن است . کد ...
سیمولینک ابزاری قدرتمند برای شبیه سازی انواع سیستمها میباشد.نرم افزار matlab از نظر Simulink فوق العاده کاربردی و گسترده است. همچنین محیط گرافیکی guide نیز ابزار سودمند برای ایجاد gui (محیط گرافیکی) متناسب با سیستمهای مختلف میباشد.با ابزار guide در متلب میتوان به راحتی یک محیط گرافیکی ایجاد کرد. هدف از این آموزش یادگیری چگونگی برقراری ارتباط بین Simulink و guide در نرم افزار matlab است.از این رو ...
FPGA های متفاوتی توسط شرکتهای مختلف تولید میگردد که در ایران معروفترین آنها FPGAهای شرکت Xliinx و شرکتAltera میباشند. برای برنامه نویسی FPGAهای Xliinx از برنامه ی ise و برای برنامه نویسی Altera ها از max-plusII یا Quartus استفاده میکنیم.
نرم افزار ISE Design Suite محصولی از کمپانی Xilinx است که برای بهینه سازی نیرو و هزینه، از طریق بهره وری طراحی بیشتر، تولید شده است است. در واقع ابزارهای طراحی ISE با ارائه ی تکنولوژی هوشمند clock-gating، برای اولین بار، مصرف نیرو را تا سی درصد کاهش داده اند. همچنین این مجموعه نرم افزاری جدید پیشرفت هایی را در رزرو طراحی timing-driven، پشتیبانی برای طراحی plug-and-play و یک جریان طراحی بصری با ...
همان طور که می دانید توسط سوکت ها ما می توانیم میان برنامه ها و نرم افزارهای خود از راه دور ارتباط برقرار کنیم که البته این کار بین کامپیوترهای client و server انجام می شود.کلاینت در حقیقت، خدمات کامپیوتر بزرگتر را درخواست می کند. فرضا این خدمات می تواند شامل جست و جوی اطلاعات و ارسال انها به کلاینت باشد مانند هنگامی که یک پایگاه داده در وب مورد پرس و جو قرار می گیرد. نمونه های دیگری از این ...
سیستمهای کنترلی دستگاههای قدیمی علاوه بر استهلاک بالا و خرابیهای مکرر، راندمان کاری دستگاه را کاهش و زمان توقف و بلا استفاده بودن دستگاه را افزایش میدهند. با تبدیل این سیستمهای قدیمی به کنترلرهای مدرن و جدید علاوه بر اینکه زمان خواب دستگاه و خرابی های مکرر کاهش می یابد، باعث عیب یابی بسیار آسان، هزینه تعمیرات و نگهداری کمتر و افزایش راندمان تولید میشود. از دیگر مزایای این سیستمها ثبت زمان کارکرد ...
رنگ های مختلفی که در طراحی لایه ها استفاده می شود  را می توان از ترکیب RGB یا همان Red Green Blue ایجاد کرد.برای هر رنگ 255 قطره داریم و قصد داریم رنگها را در شکل hex نمایش دهیم. همونطور که میدونید اعداد در مبنای هگزادسیمال به صورت زیر نمایش داده می شوند : 
مقالات
«
 • کامپیوتر
 • برق-الکترونیک
 • طرح توجیهی
 • گزارش کار آموزی
 • برق قدرت
»
در این پژوهش ابتدا در مورد، ابتدا در مورد اثر انگشت و تاریخچه منطق فازی و همچنین شرح مختصری در مورد استفاده از منطق فازی در بیومتریک می پردازیم. در ادامه، کارهای که محققین در خصوص استفاده از روشهای فازی جهت شناسایی اثر انگشت انجام داده اند از جمله روش استفاده از منطق فازی در سیستم های اثر انگشت، معماری یک سیستم ترکیبی، و همچنین استفاده از رمز گذاری فازی برای نشان دادن ساختار ویژگی های برآمدگی های ...
امــروزه بحران مصرف برق شايد مسئله اي مشكل سـاز براي آينده كشورمـان باشد ، با كاهش و صـرفه جويي در مصـرف برق شايد بتوان نيمي از اين مشكل را حل نمود ، اما با كمي تدبير مي توان كمك بزرگي به آينده و اقتصاد نمود . ساخت دستگاه آنالايزر (VCA005) تنها گامي در بهينه سازي مصرف انرژي مي باشد ، اين دستگاه با آناليز كامل از مصـرف انرژي نموداري بصورت ماكزيمم و مينيمم مصرف در اختيار كاربر قرار مي دهـد ، ...
در این گزارش کارآموزی به مراحل مختلف انجام شده روی شیر خام برای تولید انواع فرآوردهای آن پرداخته شده،همچنین انواع دستگاهای مختلف کارخانه شیر و قسمتهای مختلف این دستگاها(میزان تولید، ظرفیت و...) ذکر شده است. در یک کارخانه شیر انواع و اقسام سنسور ها برای کنترل مراحل مختلف تولید به کار برده میشود. در بخش بعدی این گزارش مهمترین سنسور های به کار رفته در چرخه تولید کارخانه شیر و عملکرد آنها را شرح داده ...
پایان نامه ی پیش رو که در 242 صفحه جمع آوری شده است کاملترین پایان نامه موجود در زمینه ی بررسی تلفات در بخش توزیع و روش های کاهش آن میباشد. شبكه قدرت شامل سه بخش توليد ،انتقال و توزيع نيرو است . انرژي الكتريكي پس از توليد در نيروگاهها و عبور از شبكه هاي انتقال و توزيع به مصرف كنندگان مي رسد در اين مسير مقداري از انرژي بدلايل مختلف تلف مي شود قدمت بحث تلفات در بخش توزیع به اندازه قدمت صنعت برق مي ...