// سنجش دور موتورRPM در ۵ ورژن - الکترونیکا

الکترونیکا پروژه های الکترونیک و مکانیک

سنجش دور موتورRPM سنج

با توجه به در خواست یکی از دوستان مبنی بر تغییر در ورژن قبلی سنجش دور موتور و حذف بخش دماسنج در این ورژن یک rpm سنج بدون lm35 و فقط برای سنجش دور موتور را داریم که برنامه ساده تر و قابل فهم تر شده است.عملکرد کلی برنامه به این شکل است که یکی از تایمر کانترهای میکرو در حالت کانتر و تایمر کانتر دو در حالت تایمر در ابتدای برنامه پیکر بندی شده است.تایمر کانتری که در حالت تایمر پیکر بندی شده است تایمر کانتر 8 بیتی 2 است و تایمر کانتر 1 نیز که 16 بیتی است در حالت کانتر پیکر بندی شده که از همین روش برای ساخت فرکانس متر دیجیتال هم استفاده میشود.

تعیین مقادیر تایمرها برای تولید 1 ثانیه تاخیر دقیق:

ما برای این که تعداد دور در دقیقه را بدست بیاوریم باید با یک سنسور تعداد دورهایی که موتور در طول 1 دقیقه دارد را بشماریم که کار شمردن تعداد دور ها بر عهده ی تایمر 1 است که 16 بیتی است،علاوه بر این هم زمان با چرخش  موتور و پر شدن رجیستر 16 بیتی تایمر 1 یک شمارنده دیگر میکرو که همان تایمر 2 است در حال محاسبه ی زمان است که این تایمر 8 بیتی است و با هر 1024 پالس میکرو یک پالس اضافه میشود که در کل اگر میکرو در فرکاس 8MHZ قرار داشته باشد این تایمر اگر 30 بار پر شود 1 ثانیه گذشته است و میتوان در این لحظه تعداد دور موتور را حساب کرد البته این مقدار باید در 60 ضرب شود تا مقدار دور بر دقیقه باشد واگر در 60 ضرب نکنیم میشود همان دور بر ثانیه که عکس فرکانس است.

روش اول برای ساخت:

شما باید یک صفحه به شکل زیر بسازید و یک خط مشکلی با استفاده از یک چسب برق روی آن بکشید
سنجش دور موتور با سنسور
با چرخش موتور صفحه شروع به چرخش میکند و از رو به روی سنسورها عبور میکند که باعث ایجاد بک پالس در خروجی آپ امپ میگردد که این تعداد پالس وقتی در یک دقیقه محاسبه گردد RPM را نشان میدهد.

روش دوم برای ساخت:

در روش دوم که با همین مدار امکان پذیر است میتوان دو سنسور را مقابل هم به شکل زیر قرار داد که در این روش سنسورها به دلیل این که مقابل هم قرار دارند بهتر عمل میکنند ولی در این حالت باید یک حلقه سوراخ دار در میان دو سنسور قرار بگیرد:
سنجش دور موتور
هنگامی که بخش سوراخ شده از رو به روی سنسور فرستنده عبور میکند نور از سوراخ عبور کرده و به گیرنده میرسد و یک پالس در خروجی ایجاد میکند.
Digital-RPM-Meter2
برای راحتی راه اندازی این بخش میتوان از یک فن کامپیوتر به شکل زیر استفاده کرد.
side angle sm
البته با توجه به تعداد پروانه ها باید عدد به دست آمده را بر تعداد پروانه ها تقسیم کرد.تا مقدار درست RPM به دست بیاید.

قطعات مورد نیاز:

برای ساخت از ورژن  3 به بعد استفاده کنید چون با توجه یه این که فرکانس داخلی میکرو در حالتی که از کارخانه خارج میشود 1 مگا هرتز است لذا برای طراحی بهتر است از ابتدا فرکانس برنامه را 1 مگاهرتز قرار دهیم تا مبتدی ها نیازی به تغییر فرکانس میکرو نداشته باشند.
 • رگولاتور 7805 برای تبدیل 9 ولت به 5 ولت
 • 3 عدد میکرو سویچ
 • lcd کارکتری 2 در 16 سبز یا آبی
 • ولوم 5 کیلو اهم
 • میکرو ATMEGA8 مقدار UA مهم نیست
 • 4 عدد LED قرمز
 • دو عدد فرستنده و گیرنده ی مادون قرمز
 • آپ امپ با شماره ی LM358
 • پتانسیومتر 1K به تعداد 2 عدد
 • خازن 100U و خازن 100N دو عدد
 • دیود 1N4007
 • مقاوت 330اهم و 4.7K و220 اهم هر کدام 4 عدد
 • باتری 9 ولتی کتابی به همراه سر باتری برای راه اندازی در صورتی که منبع تغذیه در اختیار ندارید.
 • پروگرامر برای پروگرام کردن میکرو

RPM سنج ورژن ۴ ام

در این ورژن کلید ها حذف شده و برنامه بسیار ساده شده شده است.در برنامه فقط مقدار فرکانس محاسبه میگردد و بعد از ۶۰ ثانیه مقدا RPM نیز محاسبه میشود.برای محاسبه ی RPM باید صبر کنید تا ۱ دقیقه تمام شود سپس مقدار RPM نمایش داده میشود.هر چند میتوانسیتم از ایتدا مقدار RPM را از ضرب کردن در عدد ۶۰  در مقدار فرکانس محاسبه نماییم ولی به این شکل عدد دقیفتری محاسبه خواهد شد.که در عکس زیر مقدار F همان فرکانس و مقدار V دور بر دقیقه است.
rpm motor dc

تنظیم آپ امپ

در ابندای را اندازی باید با استفاده از پتانسیو متر آپ امپ را تنظیم کنیم که وقتی سنسور روی خط سیاه بود خروجی آپ امپ ۵ ولت و هنگامی که روی خط سفید بود ۰ ولت باشد که با LED که در خروجی آپ امپ قرار دارد قابل تنظیم است یعنی هر وقت LED روشن شد یعنی ۵ ولت و هر گاه خاموش شد یعنی ۰ ولت پس پتانسیومتر را به گونه ی تنطیم میکنیم که روی خط سیاه روشن و روی سفید خاموش باشد.قرار دادن آپ امپ در مدار برای آن است که میکرو AVR بر اساس منطف TTL عمل میکند و هر ولتاژي را به عنوان ۱ و صفر منطفی درک نمیکند.که بر اساس جدول زیر سطوح منطقی برای TTL مشخص شده:
تکنولوژيصفر منطقییک منطفیتوجه
CMOS 0 V to 1/3 VDD 2/3 VDD to VDD VDD = supply voltage
TTL 0 V to 0.8 V 2 V to VCC VCC = 5 V ±10%
ECL VEE to −1.4 V −1.2 V to 0 V VEE is about −5.2 V; VCC=Ground
عکس زیر گویای همین مطلب است:
سطوح ولتاژی در TTL

طرز عملکرد RPM سنج

ابتدا سنسورها که روی خط سفید قرار دارند مقدار ۱ ولت  را به آپ امپ میدهند و این مقدار به وسیله ی آپ امپ به صفر تبدیل میشود و اگر روی خط سیاه بروند ولتاژ بالاتری به آپ امپ میدهند که به ۵ ولت تبدیل میگردد و در نهایت یک پالس منظم در خروجی خواهیم داشت که بر اساس سرعت چرخش موتور خواهد بود.این مقدار به پایه T1 میکرو داده میشود که این پایه تعدا این پالسها را میشمارد زیرا مستقیم به تایمر ۱ میکرو متصل است و ما تایمر یک را در مد کانتر یعنی شمارنده پیکربندی کرده ایم و با هر پالس روی پایه T1 یک عدد بر محتوای TIMER1 افزوده خواهد شد حال تعداد این پالسها در یک ثانیه میشود فرکانس و با قرار دادن L = Timer1 در L ذخیره میشود  و در یک دقیقه میشود RPM که با جمع کردن کل پالسها در یک دقیقه حساب میشود Ir_puls = L + Ir_puls.

سنجش دور موتور ورژن پنجم:

در این ورژن در شماتیک هیچ تغییری داده نشده است و فقط کمی مرتب شده است و پتانسیو متر متصل به آپ امپ به ۵ کیلو تغییر پیدا کرده است.در این ورژن PCB مدار نیز اضافه شده است.
Digital-RPM-MeterPCB
Digital-RPM-Meter100hz
یک تغییر اساسی در این ورژن
در این ورژن برای آپدیت بهتر در شمارش تعداد دور یک آرایه ۶۰ تایی ایجاد کرده ایم تا هر بار آخرین عضو این آرایه آپدیت شود و قدیمیترین عضو آرایه حذف شود با این روش همواره مقدار آپدیت شده ای از rpm در اختیار داریم یعنی مقداری که هموراه در دسترس است و روی lcd نمایش داده میشود مقدار مجموع تعداد دور در ۶۰ ثانیه گذشته است.به همین دلیل در هنگام شروع چرخش ابتدا تا پر شدن ۶۰ آرایه مقدار rpm افزایش میابد تا به مقدار ثابت میرسد و در همان مقدار میماند و در صورت کاهش یا افزایش سرعت دور موتور مقدار rpm در همان لحظه کم و زیاد خواهد شد.
توجه :کاربر گرامی شما علاوه بر خرید مستقیم همچنین میتوانید این فایل را با خرید اشتراک ماهانه دانلود نمایید پس مشترک ماهانه ی سایت شوید و تا پایان مدت اشتراک از آپدیت ها و فایلهای جدید موجود در سایت بهره مند گردید.
لیست فایلهای اعضای اشتراکی
نام فایل :
سنجش دور موتورRPM ورژن دوم 2
1394-08-25 03:07:23
حداقل اشتراک محتویات زمان ایجاد حجم فایل تعداد دانلودها
یک ماهه (VIP) برنامه+شماتیک 1393-02-12 04:23:05 422KB 78
تنها کاربران عضو یا دارای مجوز میتوانند دانلود نمایند
توضیحات :
 
نام فایل :
سنجش دور موتورRPM ورژن سوم 3
1394-08-25 03:06:00
حداقل اشتراک محتویات زمان ایجاد حجم فایل تعداد دانلودها
یک ماهه (VIP) برنامه+شماتیک 1393-02-17 00:50:17 421KB 70
تنها کاربران عضو یا دارای مجوز میتوانند دانلود نمایند
توضیحات :
این ورژن برای ساخت توصیه میشود زیرا:
 • برخی مقاومتها حذف شده و از پول آپ داخلی میکرو استفاده شده است
 • فرکانس داخلی میکرو 1 مگاهرتز است و لزومی به تنظیم فرکانس داخلی میکرو نیست
 • کریستال خارجی حذف شده زیرا از کریستال داخلی میکرو استفاد شده است
 • رگولاتور 7805 اضافه شده است زیرا میکرو نیازمند تغذیه ی 5 ولتی است
 • بجای باس از سیم کشی استفاده شده تا بستن مدار بر روی برد برد ساده باشد
نام فایل :
سنجش دور موتورRPM ورژن چهارم ۴
1394-08-25 12:29:17
حداقل اشتراک محتویات زمان ایجاد حجم فایل تعداد دانلودها
یک ماهه (VIP) برنامه+شماتیک 1393-02-25 15:56:01 30.51 KB 59
تنها کاربران عضو یا دارای مجوز میتوانند دانلود نمایند
توضیحات :
 
نام فایل :
سنجش دور موتورRPM ورژن پنجم ۵
1394-08-25 12:28:52
حداقل اشتراک محتویات زمان ایجاد حجم فایل تعداد دانلودها
یک ماهه (VIP) برنامه+شماتیک 1393-03-13 22:54:21 1.21 MB 59
تنها کاربران عضو یا دارای مجوز میتوانند دانلود نمایند
توضیحات :
در این ورژن از روش بهتری برای شمارش تعداد دور موتور استقاده شده و نسبت به ورژنهای قبل کاملاْ حرفه ایتر است.برای ساخت از همین ورژن استفاده کنید.
نام فایل :
برنامه ورژن ۵ سنجش دور موتور برای فن با ۷ پروانه ۵
1394-08-25 12:27:27
حداقل اشتراک محتویات زمان ایجاد حجم فایل تعداد دانلودها
یک ماهه (VIP) برنامه+شماتیک 1393-03-13 23:07:02 1.08 KB 65
تنها کاربران عضو یا دارای مجوز میتوانند دانلود نمایند
توضیحات :
این فایل بسکام برای حالتی است که تعداد پروانه های فن استفاده شده ۷ عدد باشد شما میتوانید با تغییر عبارتR = R / 7 عدد ۷ را بر اساس تعداد پروانه ها تغییر دهید.

افراد شرکت کننده در این گفتگو

نظرات (87)

هنوز نظری از طرف شما ارسال نشده
 1. مهمان

سلام برنامه با کدویژنه اگه نیست لطفا تبدیلش کنید تا بخریمش خیلی احتیاج دارم

  پیوست
  مهمان
 1. مهمان

سلام. این برنامه (ورژن5) رو با کدویژن میخوام امکانش هست؟.... و اینکه با این مدار نهایت تا چند دور در دقیقه رو میشه اندازه گرفت و آیا میشه روی اتمگاهای بالاتر انجام داد؟؟؟

  پیوست
  مهمان

بهتر است نام و نظر خود را فارسی تایپ کنید ( برای انتشار سریع نظر یا افزودن فایل پیوست، باید وارد حساب کاربری خود شوید )
0 کاراکتر
پیوست (0 / 3)
انتشار موقعیت
کد تصویری را وارد کنید
پروژه ها
«
 • PIC micro
 • ARM micro
 • FPGA
 • پروژهPLC-wincc
 • کامپیوتر نرم افزار
 • سخت افزار
 • روباتیک
 • میکروهای قدیمی
 • الکترونیک دیجیتال
 • الکترونیک آنالوگ
 • پروژه matlab
 • #C/C++
 • آردوینو
 • esp8266
 • AVR
»
این پروژه توسط یکی از دوستان ارسال شده و یک ساعت در سایز بزرگ با میکرو pic هستش که میتونه دما و ساعت رو نمایش بده و فایل پروتیوس شماتیک و pcb رو هم داره و نکته مثبت مدار pcb سون سگمنت هستش که با استفاده از led طراحی شده و شما میتونید از همین pcb در مدارات دیگه هم استفاده کنید و خیلی جاها به کار میاد.پروژه مشابه همین با AVR که قبلاً تو سایت قرار داده بودم رو هم میتونید نگاه کنید.سون سگمنت کاتد ...
این برد آموزشی arm رو از توی اینترنت گرفتم که تمام قطعاتش smd و pcb اون نیاز به متالیزه داشت از اونجائی که تو بیشتر شهر های ایران متالیزه نمیکنند تمام قطعاتشو تبدیل به DIP کردم و گذاشتم تو سایت چند تا via زیر میکرو هست که میتونید یک سیم افشان لخت کنید یک رشته از اونو از بالا کج کنید و با کمترین مقدار لحیم بالارو با پائین فیبر اتصال بدید من امتحان کردم جواب داد همان گونه که در تصویر میبینید ...
این برنامه با زبان vhdl نوشته شده و موج pwm را بر اساس عدد وارد شده تولید و به خروجی ارسال میکند.در این برنامه عدد 30 به معنای pwm کامل و 0 به معنای بدون موج خروجی میباشد.پروژه بر اساس ise طراحی شده است و برنامه ise را میتوانید از سایت دانلود نمایید.
این پروژه در مورد ژنراتور بادی می باشد به صورتی که ما در plc ان را شبیه سازی نموده و در حالت های زمان خطای شبکه مقدار توان اکتیو و راکتیو را اندازه گیری نموده و مقدار گشتاور را با توجه به شکل های زیر می توان تغییر داد تا سیستم در یک حالت پایداری در زمان خطای شبکه بتواند به کار خود ادامه دهد این پایان نامه کارشناسی ارشد بوده است و نمونه کار در سایت های دیگر ندارد.
زبان اَسمبلی (Assembly language) یک زبان نزدیک به سخت افزار است که در رابطه ی مستیم با دستورات سخت افزار قرار دارد و در واقع هر معماری با یک زبان اسمبلی خاص خودش شناخته میشود.زبان اسمبلی در هر سخت افزار تعداد دستور متفاوت و اپرندهای مختلفی دارد و دیگر زبانهای سطح بالا بر اساس همین زبان طراحی و نوشته میشوند.
قبلاً یک پروژه در سایت به نام چراغ راهنمایی با vhdl وجود داشت که با ISE طراحی شده بود و این بار همان پروژه با نرم افزار Quartus و با جزییات بیشتری طراحی شده و کمی بهینه تر شده.این مدار بر اساس سوال زیر طراحی شده است که در آن 6 حالت در نظر گرفته شده که تاخیر در هر مرحله با مرحله قبل فرق دارد و بر اساس جدول داده شده در سوال است.در این 6 حالت باید 6 عدد LED برای چراغ راهنما کنترل شوند که در هر مرحله ...
در این پروژه یک بازوی مکانیکی طراحی و با استفاده از سروو موتور به کنترل آن میپردازیم.بازوی مکانیکی را با استفاده از اتوکد طراحی و با برش لیزر تمام قطعات آن را برش میدهیم و بعد با پیچ و مهره به هم اتصال میدهیم.در این پروژه از 4 عدد سروو موتور برای کنترل تمام بازوی مکانیکی استفاده شده است که به راحتی میتوان قطعات مختلف را با آن جابجا نمود.
میکرو کنترلر AT89C52 از شرکت Atmel یک میکزو کنترلر 8 بیتی از خانواده ی 8051 است که با ساختار CMOS طراحی شده و میتواند تا 24 مگا هرتز سرعت داشته باشد.از جمله امکانات این میکرو میتوان به 32 ورودی و خروجی بودن آن و همچنین 3 عدد تایمر کانتر 8 بیتی و 8 عدد وقفه و همچنین رابط سریال در آن اشاره کرد.برای برنامه نویسی این میکرو میتوان از زبان c و کامپایلر محبوب keil بهره برد البته با bascom ...
الکترونیک دانش مطالعهٔ عبور جریان الکتریکی از مواد مختلف - مانند نیمه‌رساناها، مقاومت‌ها، القاگرها و خازن‌ها - و آثار آن است. الکترونیک همچنین به عنوان شاخه‌ای از فیزیک نظری شناخته می‌شود. طراحی و ساخت مدارهای الکترونیکی برای حل مشکلات عملی، قسمتی از مباحث موجود در مهندسی الکترونیک را تشکیل می‌دهد.
پروفسورلطفي زاده "هنگامي كه پيچيدگي بالا مي رود عبارات دقيق معناي خود را از دست ميدهند و عبارات معنادار دقت خود را از دست ميدهند" به دست آوردن تابع تبدیل سیتمهای پیچیده ای که رابطه بین ورودی و خروجی آنها قائده و قانون ریاضی به خود نمیگیرد کار حضرت فیل است!اینجاست که منطق خوشمزه فازی به داد میرسد!در این پروژه جالب و کاربردی با بهره گیری از منطق فازی در نرم افزار متلب و استفاده از میکروکنترلر ...
در فایل زیر برای تمرین به چند سوال برنامه نویسی به زبان C به شرح زیر پاسخ داده ایم:1-برنامه ای بنویسید که 20 عدد بزرگ 40 رقمی را از وردی گرفته و آنها را صعودی مرتب نماید.2-برنامه ای بنویسید که دو عدد را بدون این که عملیات ضرب یا جمع استفاده نماید یک بار ضرب و یک بار تقسیم نمیاد.3-برنامه ای بنویسید که 20 عدد بزرگ 40 رقمی را از وردی گرفته و آنها را جمع و میانگین بگیرد.4-برنامه ای بنویسید که عددی 60 ...
در این آموزش نحوه ی اتصال دو سنسور MPU6050 به برد آردینو و نمایش همزمان خروجی آن ها روی سریال مانیتور و همچنین ذخیره ی این خروجی ها بر روی حافظه به منظور تحلیل داده ها توضیح داده می شود.
ماژول ESP8266 یک ماژول قدرتمند و همه کاره در زمینه ی IOT است که در سالهای اخیر کاربردهای گسترده ای در اینترنت اشیا پیدا کرده و تنها نقطه ضعف این ماژول مصرف بالای ماژول در حدود 100 میلی آمپر و امکانات کم ماژول در حالت اسلیپ است که احتمالا در ورژنهای بعدی توسط سازنده مورد توجه قرار خواهد گرفت.در این پروژه سعی کرده ایم تا یک ماژول کاربردی شبیه به نود ام سیو NodeMCU  طراحی کنیم و با اتصال ...
در این پروژه با استفاده از سنسور DHT22 و ماژول SIM800 و یک ATMEGA128 مقادیر دما و رطوبت را با ارسال SMS درخواست به سیم کارت متصل به دستگاه با یک SMS دریافت خواهیم کرد و علاوه بر این با تعیین ست پوینت دما و رطوبت میتوان با استفاده از دو عدد رله به طور اتوماتیک دمای محیط را کنترل نمود.در واقع یک رله در صورت عبور از مقدار ماکزیمم دما فعال میگردد و در صورت کاهش و عبور از مقدار مینیمم خاموش خواهد شد ...
آموزش
«
 • میکروها
 • کامپیوتر سخت افزار
 • کاربردی
 • مکاترونیک
 • الکترونیک دیجیتال
 • الکترونیک آنالوگ
 • برق صنعتی
 • طراحی وب
 • کامپیوتر نرم افزار
 • آموزشmatlab
 • VHDL,VERILOG
 • FPGA
 • #C/C++
 • نرم افزارهای برق
 • اندروید
 • اینترنت اشیاء (IOT)
»
MPLAB یک آی دی ای (IDE) منتشر شده از شرکت میکرو چیپ برای توسعه برنامه بر روی چیپ های PIC میباشد که هم اکنون آخرین ورژن آن با نام MPLAB X منتشر شده است. اگر خود برنامه ی MPLAB X IDE رو نصب کنید فقط می توانید به زبان اسمبلی در این برنامه کد نویسی کنید برای اینکه بتونید به زبان C کد بنویسید باید MPLAB XC8 Compiler رو هم روی سیستم نصب داشته باشید. برای نصب MPLAB x شما باید جاوا را در سیستم نصب داشته ...
برای ثبت اختراع به کجا مراجعه کنیم؟ برای ثبت اختراع باید به اداره کل ثبت شرکت‌ها و مالکیت صنعتی واقع در تهران، خیابان میرداماد، تقاطع بزرگراه مدرس- میرداماد، مراجعه شود .
این پروژه ی تحت عنوان (( ربات مسیر یاب هفت سنسور )) که در سه فصل تهیه شده است ، فصل اول مستندات این پروژه به بررسی تعاریف خاصی که در زمینه رباتیک وجود دارد و همچنین موضوعات مرتبط با آن مانند تاریخچه رباتیک ، انواع رباتها ، دسته بندی رباتها  پرداخته ایم. در فصل دوم کاربرد رباتها و همچنین اجزاء رباتها را مورد بررسی قرار داده ایم. در فصل سوم ، ساختن ربات مسیر یاب ، شرح عملکرد ربات ، توضیحات ...
پس از سال ۲۰۰۰ که با فراگیر شدن اینترنت جهانی و مفهوم دهکده جهانی واژه اینترنت چیزها نیز مطرح شد که هدفش ایجاد یک سیستم یک پارچه با قابلیت کنترل از طریق شبکه بود.اما چالشهای اصلی این ایده شامل امنیت‌ و پیچیدگی سطوح اجرای و بستر نامناسب (اینترنت بستر قابل اطمینانی از نظر اتصال پایدار نیست) و همچنین نبود یک سخت افزار قدرتمند و ارزان با ارتباطی دو طرفه و پایدار با مصرف انرژی پایین که از اهداف اصلی ...
این برنامه یکی از جامع ترین نرم افزار های برق به شمار میرودکه مثل برنامه ی Spice به شما امکان طراحی مدار داده و هم خروجی مورد نظرتان را در اختیار شما قرار می دهد
فایرفاکس مرورگری کدباز، رایگان و انعطاف پذیر برای تمام کاربرانی است که می خواهند ضمن داشتن امنیت در اینترنت، از وب گردی لذت ببرند. معمولاً فایرفاکس انتخاب اول کاربران حرفه ای و البته برنامه نویسان و توسعه دهندگان وب است.
پایتون (Python) یک زبان برنامه نویسی تفسیری ، داینامیک و شی گرا است که می توان از آن در نرم افزار ها و تکنولوژی های متنوع بهره برد . این زبان برنامه نویسی (در ایران پیتون هم تلفظ می شود) با داشتن کتابخانه های گسترده (library)روشهای بسیار قدرتمند و حرفه ای را برای کار با زبانها و ابزار های مختلف به آسانی فراهم می کند. متن باز (اوپن سورس) بوده و یادگیری و استفاده از آن در عرض چند روز ممکن است . کد ...
سیمولینک ابزاری قدرتمند برای شبیه سازی انواع سیستمها میباشد.نرم افزار matlab از نظر Simulink فوق العاده کاربردی و گسترده است. همچنین محیط گرافیکی guide نیز ابزار سودمند برای ایجاد gui (محیط گرافیکی) متناسب با سیستمهای مختلف میباشد.با ابزار guide در متلب میتوان به راحتی یک محیط گرافیکی ایجاد کرد. هدف از این آموزش یادگیری چگونگی برقراری ارتباط بین Simulink و guide در نرم افزار matlab است.از این رو ...
این خودآموز به زبان فارسی نگاشته شده و برای آشنایی مقدماتی با نحو زبان Verilog و توانایی‌های آن مفید است، مخاطب این خودآموز آن دسته از علاقه‌مندانی می‌باشند كه با زبان Verilog‌ آشنایی ندارند.زبان‌های توصیف سخت‌افزار یكی از مهمترین ابزار‌های مدرن طراحی سخت‌افزار‌ها می‌باشد كه كاربرد آنها در صنعت رو به افزایش ‌است به طوری كه امروزه عضو جدا نشدنی فرایند طراحی تا پیاده سازی سخت‌افزار‌های مدرن به شمار ...
نرم افزار ISE Design Suite محصولی از کمپانی Xilinx است که برای بهینه سازی نیرو و هزینه، از طریق بهره وری طراحی بیشتر، تولید شده است است. در واقع ابزارهای طراحی ISE با ارائه ی تکنولوژی هوشمند clock-gating، برای اولین بار، مصرف نیرو را تا سی درصد کاهش داده اند. همچنین این مجموعه نرم افزاری جدید پیشرفت هایی را در رزرو طراحی timing-driven، پشتیبانی برای طراحی plug-and-play و یک جریان طراحی بصری با ...
همان طور که می دانید توسط سوکت ها ما می توانیم میان برنامه ها و نرم افزارهای خود از راه دور ارتباط برقرار کنیم که البته این کار بین کامپیوترهای client و server انجام می شود.کلاینت در حقیقت، خدمات کامپیوتر بزرگتر را درخواست می کند. فرضا این خدمات می تواند شامل جست و جوی اطلاعات و ارسال انها به کلاینت باشد مانند هنگامی که یک پایگاه داده در وب مورد پرس و جو قرار می گیرد. نمونه های دیگری از این ...
سیستمهای کنترلی دستگاههای قدیمی علاوه بر استهلاک بالا و خرابیهای مکرر، راندمان کاری دستگاه را کاهش و زمان توقف و بلا استفاده بودن دستگاه را افزایش میدهند. با تبدیل این سیستمهای قدیمی به کنترلرهای مدرن و جدید علاوه بر اینکه زمان خواب دستگاه و خرابی های مکرر کاهش می یابد، باعث عیب یابی بسیار آسان، هزینه تعمیرات و نگهداری کمتر و افزایش راندمان تولید میشود. از دیگر مزایای این سیستمها ثبت زمان کارکرد ...
رنگ های مختلفی که در طراحی لایه ها استفاده می شود  را می توان از ترکیب RGB یا همان Red Green Blue ایجاد کرد.برای هر رنگ 255 قطره داریم و قصد داریم رنگها را در شکل hex نمایش دهیم. همونطور که میدونید اعداد در مبنای هگزادسیمال به صورت زیر نمایش داده می شوند : 
هر روزه وسایل جدیدی، به اینترنت متصل می‌شوند. ساعت‌های هوشمند نمونه‌ای از این وسایل محسوب می‌شوند. خودروها، سیستم روشنایی خانه‌ها، یخچال‌ها، چراغ‌های راهنمایی و رانندگی، همگی وسایلی هستند که به عنوان یک واحد مستقل به اینترنت افزوده می‌شوند. امروزه کامپیوترها، دیگر الزاماً به آن شکل سنتی که ما می‌شناسیم (صفحه کلید و کیس و مانیتور)‌ نیستند. بلکه در قالب قطعات کوچک، میکروکنترلرها، تراشه‌های ...
مقالات
«
 • کامپیوتر
 • برق-الکترونیک
 • طرح توجیهی
 • گزارش کار آموزی
 • برق قدرت
»
سیستم محاسباتی گرید از گروهی از برنامه ها و منابع که در سراسر ماشینهای گرید گسترده شده اند تشکیل میشود. گرید دارای محیطی پویا و منابع توزیعشده غیرمتمرکز است. یکی از مهمترین موضوعات درزمینهی اجرای کارها در محیط توزیع شده مسئله زمانبندی کارها میباشد، هدف از زمانبندی، واگذاری بهینه و مناسب کارها به وظایف است. زمانبندی جز مسائل NP-Complete میباشد و الگوریتمهای قطعی برای حل اینگونه مسائل مناسب نیستند ...
امــروزه بحران مصرف برق شايد مسئله اي مشكل سـاز براي آينده كشورمـان باشد ، با كاهش و صـرفه جويي در مصـرف برق شايد بتوان نيمي از اين مشكل را حل نمود ، اما با كمي تدبير مي توان كمك بزرگي به آينده و اقتصاد نمود . ساخت دستگاه آنالايزر (VCA005) تنها گامي در بهينه سازي مصرف انرژي مي باشد ، اين دستگاه با آناليز كامل از مصـرف انرژي نموداري بصورت ماكزيمم و مينيمم مصرف در اختيار كاربر قرار مي دهـد ، ...
در این گزارش کارآموزی به مراحل مختلف انجام شده روی شیر خام برای تولید انواع فرآوردهای آن پرداخته شده،همچنین انواع دستگاهای مختلف کارخانه شیر و قسمتهای مختلف این دستگاها(میزان تولید، ظرفیت و...) ذکر شده است. در یک کارخانه شیر انواع و اقسام سنسور ها برای کنترل مراحل مختلف تولید به کار برده میشود. در بخش بعدی این گزارش مهمترین سنسور های به کار رفته در چرخه تولید کارخانه شیر و عملکرد آنها را شرح داده ...
پایان نامه ی پیش رو که در 242 صفحه جمع آوری شده است کاملترین پایان نامه موجود در زمینه ی بررسی تلفات در بخش توزیع و روش های کاهش آن میباشد. شبكه قدرت شامل سه بخش توليد ،انتقال و توزيع نيرو است . انرژي الكتريكي پس از توليد در نيروگاهها و عبور از شبكه هاي انتقال و توزيع به مصرف كنندگان مي رسد در اين مسير مقداري از انرژي بدلايل مختلف تلف مي شود قدمت بحث تلفات در بخش توزیع به اندازه قدمت صنعت برق مي ...