// دماسنج دیجیتال با دقت 1 هزارم سانتیگراد - الکترونیکا

الکترونیکا پروژه های الکترونیک و مکانیک

دماسنج دیجیتال با دقت 1 هزارم سانتیگراد

در این پروژه با استفاده از آي سي AD7780 مقاومت سنسور PT100 را اندازه گیری و با دقت خوبی روی LCD نمایش میدهیم. آي سي AD7780 به اين نحو كار ميکند که ولتاژ دو پايه ورودي يعني AIN+ و AIN- به يك تقويت كننده تفاضلي دقيق (Instrumentation Amplifier) وارد میشود و در عدد 1 يا 128 ضرب ميگردد. مقدار بهره اين تقويت كننده توست پايه GAIN آي سي تعيين میگردد. اگه اين پايه را به VCC وصل كنيم بهره تقويت كننده 1 و اگه آن را به GND وصل كنيم بهره تقويت كننده 128 خواهد بود. در كاربردهايي مانند لودسل یا دما سنج كه ولتاژ خروجي بسيار كوچک است حتما بايد از بهره 128 براي تقويت ولتاژ استفاده كنيم. اما در جايي كه ولتاژ ما بالاست و نيازي به تقويت بيشتر نداريم بايد بهره را روی 1 تنظیم کنیم.

دقت مدار طراحی شده

برای محاسبه ی دقت باید توجه کرد که رنج کامل PT100 برابر مقدار 170 درجه است و اگر این رنج را با 17 بیت دقت بخوانیم دقت تفکیکی برابر0.0012 خواهیم داشت.لذا با توجه به این که مبدل AD7730 دارای دقت 24 بیت است و با مدار طراحی شده بر اساس آنالوگ دیوایس میبایست 17 الی 18 بیت دقت داشته باشیم پس در کل PT100 را با این مدار با دقت 0.001 میخوانیم. ولی از آنجایی که مدار و هوا دارای نویز و تغییرات شدید است دقت مدار در صدم دارای تغییرات است هر چند در مدار حاظر بدون گرفتن میانگین از وردی دارای تغییرات معقولی هستیم که با افزایش دما صدم و هزارم به حالت صعودی افزایش میابند که نشان از دقت درست دارد.

سنسور PT100

سنسور PT100 در دمای صفر درجه دارای مقاومت 100 اهم میباشد و در ازای هر درجه افزایش دما 0.385 اهم به مقاومتش افزوده میشود . سنسور PT100 دارای مقاومت متغیر حدود 0.385 اهم بر درجه سانتیگراد است. یعنی با هر در جه افزایش یا کاهش دما مقدار 0.385 اهم از مقاومتشان کم یا زیاد میشود برای اندازه گیری دما در این سنسور ها که به سنسور های مقاومتی خطی نیز معروف هستند باید یک جریان از سنسور عبور دهیم. طبق قانون اهم مقدار ولتاژ دو سر یک مقاومت برابر با مقدار مقاومت در مقدار جریان عبوری از ان است ، از انجا که مقدار مقاومت pt100 با کم و زیاد شدن دما تغییر میکند بنابراین ولتاژ دوسر سنسور نیز تغیرر میکند . سنسور pt100 در دمای اتاق حدود 114 اهم مقاومت از خود نشان میدهد که این دما حدود 30 درجه است و اگر بخواهیم فول رنج حساب کنیم از 20- تا 150 درجه که در کل 150 درجه خواهد بود چه مقاومتی خواهد داشت؟

170-30=140

140×0.385=53.9≅54

پس در 150 درجه مقاوتی حدود 54+104 که میشود 154 اهم خواهیم داشت و برای ایجاد بیشترین تفکیک باید ولتاژ رفرنس بر همین اساس انتخاب گردد یعنی مقاومتی حدود 154 در ورودی رفرنس با قرار گیرد و همان آمپر از این مقاومت عبور نماید. راه حل این است که با توجه به این که وردی ad7780 باید ماکزیمم 2.5 ولت باشد باید از مقاومت 218 چه مقدار جریانی عبور دهیم تا ماکزیمم 2.5 ولت داشته باشم .از طرفی ماکزیمم جریان قابل عبور از pt100 برابر 7 میلی آمپر است و مقدار بهینه برابر 1 میلی آمپر است.پس مقدار بیهنه را انتخاب میکنیم. با این حساب مازیمم ولتاژ روی pt100 باید 154 میلی ولت باشد. حال برای محاسبه ی خروجی از فرمول زیر استفاده میکنیم:

 

فرمول راه اندازی PT100

فرمول راه اندازی دماسنج با PT100

نکات طراحی pcb برای حذف نویز

تراشه AD7780 از دو منبع ولتاژ تغذیه می کند منبع ولتاژ آنالوگ و منبع ولتاژ دیجیتال هردوی این منابع باید به پنج ولت وصل شوند. منبع ولتاژ دیجیتال، نویز شدیدی به مدار وارد می کند و باید از منبع ولتاژ آنالوگ تفکیک شود!این کار را می توان به سادگی با فریت بید انجام داد. فریت بید ایده آل، قطعه ای است که در فرکانس های پایین ، مقاومت نزدیک به صفر دارد اما در فرکانس های بالا، مقاومت بینهایت دارد. در عمل ، در فرکانس های پایین مقاومت در حد صفر و در فرکانس هایی از مرتبه 100 مگاهرتز، مقاومتی در حدود 1 کیلو اهم دارد. حال ما باید سر راه هم منبع ولتاژ آنالوگ و هم منبع ولتاژ دیجیتال فریت بید بگذاریم تا نویز کمی داشته باشیم. بعد از تغذیه ی پنج ولت، باید سراغ زمین مدار برویم. زمین مدار، باید تا حد امکان پهن باشد تا نویز ها به سادگی از آن عبور کنند. در واقع، در اثر جریان های سوزنی ناشی از فعالیت تراشه، خطوط زمین مدار تبدیل به سلف می شوند که این خیلی بد است! برای برطرف کردن این اثر، باید خطوط در حد کافی پهن و ضخیم (یا متالیزه یا قلع اندود) گردند! خازن ها، اثر خیلی خوبی در کاهش نویز دارند!توصیه اکید می شود که برای استفاده در مدار، از خازن های SMD استفاده کنید.چون حالت جامد دارند و قیمت پایینی دارند.ضمنا کیفیت بسیار مطلوبی هم دارند! اگر هم به هر دلیل امکان استفاده از SMD ها نیست، از خازن های جنس تانتالیوم باید استفاده کرد. باید بین زمین و پنج ولت، چند خازن قرار داد طبق دیتاشیت تراشه، بهترین حالت ، استفاده از خازن های 10 نانو، 100 نانو ، 1 میکرو فاراد و 10 میکرو فاراد هست. اگر از تغذیه یو اس بی استفاده می کنیم، باید حواسمان به افت ولتاژ ناشی از یو اس بی باشه. اما در صورتی که از تراشه های رگلاتور خطی نظیر 7805 استفاده می کنیم ، نباید خازن 10 میکرو استفاده کرد.همچنین؛ اگر خطوط تغذیه طولانی شدند، به فواصل منظم باید خازن قرار داد تا نویز در طول خط ایجاد نگردد! کانکتور تغذیه هم تاثیر داره؛ کانکتور باید تا حد امکان محکم و بدون لرزش باشد!در غیر اینصورت نویز به مدار وارد می کند. خصوصاً کانکتور پین هدر نظامی بدترین کانکتور برای این کار هست. پیشنهاد بنده، استفاده از IDC و یا کانکتور پین هدر معمولی زاویه دار (Right) هست تا به محکمی به سوکت مادگی بچسبد!تا حد امکان هم نباید از آداپتور های سوییچینگ استفاده کرد. این کار باعث کاهش دقت مدار می گردد.

محتوای پوشه ی دانلودی:

 • فایل word پایان نامه
 • فایل پاور پوینت
 • فایل pcb وشماتیک با نرم افزار پروتل یا آلتیوم
 • فایل برنامه با نرم افزار بسکام
 • فایل برنامه c با کدویژن نیز موجود است که در پوشه دانلودی قرار ندارد ولی در صورت سفارش ارسال خواهد شد.

دماسنج دیجیتال با دقت 1 هزارم سانتیگراد
دماسنج دیجیتال با دقت 1 هزارم سانتیگراددقت این دماسنج نسبت به دماسنج های ساخته شده با مبدل داخلی خود میکرو بسیار بالاتر است و میتوان با دقت 1 هزارم از این دما سنج عدد خواند.
توضیحات بیشتر
قیمت : 30000 تومان

نظرات کاربران

مجموع رتبه (0)

کاربرانی که در این گفتگو شرکت کرده اند

 • سلام و با تشکر برای قرار دادن این پروژه
  یه سوال قیمت این پروژه یکم بالا نیست
  امکان دریافت فایل با خرید اشتراک نیست؟
  سطح پروژه برای خرید از طریق پروزه مشخص نشده

 • سلام این فایل یه آپدیت جدید داره نمیدونم این جدید باشه باهام تماس بگیر:خوب:

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
شرایط و قوانین.
پروژه ها
«
 • AVR micro
 • PIC micro
 • ARM micro
 • FPGA
 • پروژهPLC-wincc
 • کامپیوتر نرم افزار
 • سخت افزار
 • روباتیک
 • میکروهای قدیمی
 • الکترونیک دیجیتال
 • الکترونیک آنالوگ
 • پروژه matlab
 • #C/C++
»
در این پروژه با استفاده از یک MLX90615 برای اندازه گیری دما و یک سنسور srf05 برای اندازه گیری فاصله استفاده شده است.این گونه پروژه ها در خط تولید و اندازه گیری دما از راه دور بسیار کاربری است.در اینجا ما از ماژول GY-MCU90615 استفاده کرده ایم که از یک سنسور MLX90615 استفاده کرده است و با استفاده از یک پردازنده مقادیر i2c را به پورت سریال تبدیل کرده است تا دریافت مقادیر دما سادتر باشد.
این پروژه توسط یکی از دوستان ارسال شده و یک ساعت در سایز بزرگ با میکرو pic هستش که میتونه دما و ساعت رو نمایش بده و فایل پروتیوس شماتیک و pcb رو هم داره و نکته مثبت مدار pcb سون سگمنت هستش که با استفاده از led طراحی شده و شما میتونید از همین pcb در مدارات دیگه هم استفاده کنید و خیلی جاها به کار میاد.پروژه مشابه همین با AVR که قبلاً تو سایت قرار داده بودم رو هم میتونید نگاه کنید.سون سگمنت کاتد ...
پروژه آسانسور 3 طبقه به صورت ""کامل و صد در صد تست شده"" آماده کردیم.آسانسور (Elevator) آسانسور وسیله‌ای دائمی است که در ساختمانها برای جابجایی عمودی افراد، بار و یا هر دو که در ترازهای معین توقف می‌کند و دارای یک اتاقک (کابین) است. این اتاقک بین حداقل دو ریل راهنما از جنس سخت (صلب) که عمودی (یا با حداکثر انحراف ۱۵ درجه از خط قائم) هستند حرکت می‌کند. آسانسورها در یک تقسیم‌بندی کلی به دو گروه اصلی ...
این برنامه با زبان vhdl نوشته شده و موج pwm را بر اساس عدد وارد شده تولید و به خروجی ارسال میکند.در این برنامه عدد 30 به معنای pwm کامل و 0 به معنای بدون موج خروجی میباشد.پروژه بر اساس ise طراحی شده است و برنامه ise را میتوانید از سایت دانلود نمایید.
این پروژه در مورد ژنراتور بادی می باشد به صورتی که ما در plc ان را شبیه سازی نموده و در حالت های زمان خطای شبکه مقدار توان اکتیو و راکتیو را اندازه گیری نموده و مقدار گشتاور را با توجه به شکل های زیر می توان تغییر داد تا سیستم در یک حالت پایداری در زمان خطای شبکه بتواند به کار خود ادامه دهد این پایان نامه کارشناسی ارشد بوده است و نمونه کار در سایت های دیگر ندارد.
زبان اَسمبلی (Assembly language) یک زبان نزدیک به سخت افزار است که در رابطه ی مستیم با دستورات سخت افزار قرار دارد و در واقع هر معماری با یک زبان اسمبلی خاص خودش شناخته میشود.زبان اسمبلی در هر سخت افزار تعداد دستور متفاوت و اپرندهای مختلفی دارد و دیگر زبانهای سطح بالا بر اساس همین زبان طراحی و نوشته میشوند.
در واقع به معنی میلیون ها دستورالعمل در ثانیه، یکی از اولین پردازندهای RISC است که بصورت تجاری عرضه شده و در سال 1984 توسط تیمی دردانشگاه استانفورد طراحی شده است. پردازنده ای ساده ولی در عین حال قوی است. در تجهیزات مختلفی بصورت تعبیه شده استفاده شده است.  خصوصیات پردازندۀ MIPS تعداد زیاد رجیسترهای همه منظوره مجموعه کوچک دستورات اندازه دستورات ثابت ولی فرمت آنها متغیر است ...
در این پروژه یک بازوی مکانیکی طراحی و با استفاده از سروو موتور به کنترل آن میپردازیم.بازوی مکانیکی را با استفاده از اتوکد طراحی و با برش لیزر تمام قطعات آن را برش میدهیم و بعد با پیچ و مهره به هم اتصال میدهیم.در این پروژه از 4 عدد سروو موتور برای کنترل تمام بازوی مکانیکی استفاده شده است که به راحتی میتوان قطعات مختلف را با آن جابجا نمود.
میکرو کنترلر AT89C52 از شرکت Atmel یک میکزو کنترلر 8 بیتی از خانواده ی 8051 است که با ساختار CMOS طراحی شده و میتواند تا 24 مگا هرتز سرعت داشته باشد.از جمله امکانات این میکرو میتوان به 32 ورودی و خروجی بودن آن و همچنین 3 عدد تایمر کانتر 8 بیتی و 8 عدد وقفه و همچنین رابط سریال در آن اشاره کرد.برای برنامه نویسی این میکرو میتوان از زبان c و کامپایلر محبوب keil بهره برد البته با bascom ...
الکترونیک دانش مطالعهٔ عبور جریان الکتریکی از مواد مختلف - مانند نیمه‌رساناها، مقاومت‌ها، القاگرها و خازن‌ها - و آثار آن است. الکترونیک همچنین به عنوان شاخه‌ای از فیزیک نظری شناخته می‌شود. طراحی و ساخت مدارهای الکترونیکی برای حل مشکلات عملی، قسمتی از مباحث موجود در مهندسی الکترونیک را تشکیل می‌دهد.
سيستمهاي قدرت عموما به صورت سه فاز متعادل و در شرايط سينوسي ماندگار مورد بهرهبرداري قرار ميگيرند. در چنين سيستمي اطلاع از ميزان توان عبوري از خطوط، همچنين ولتاژ در شينه هاي مختلف سيستم براي بهره برداران از شبكه قدرت از اهميت ويژهاي برخوردار است. خصوصا زماني كه سيستم در اثر عواملي چون نصب نيروگاههاي جديد، رشد بار و يا نصب خطوط انتقال جديد دستخوش تغييرات شده باشد. هدف از انجام مطالعات پخش بار، ...
در فایل زیر برای تمرین به چند سوال برنامه نویسی به زبان C به شرح زیر پاسخ داده ایم:1-برنامه ای بنویسید که 20 عدد بزرگ 40 رقمی را از وردی گرفته و آنها را صعودی مرتب نماید.2-برنامه ای بنویسید که دو عدد را بدون این که عملیات ضرب یا جمع استفاده نماید یک بار ضرب و یک بار تقسیم نمیاد.3-برنامه ای بنویسید که 20 عدد بزرگ 40 رقمی را از وردی گرفته و آنها را جمع و میانگین بگیرد.4-برنامه ای بنویسید که عددی 60 ...
آموزش
«
 • میکروها
 • کامپیوتر سخت افزار
 • کاربردی
 • مکاترونیک
 • الکترونیک دیجیتال
 • الکترونیک آنالوگ
 • برق صنعتی
 • طراحی وب
 • کامپیوتر نرم افزار
 • آموزشmatlab
 • VHDL,VERILOG
 • FPGA
 • #C/C++
 • نرم افزارهای برق
 • اندروید
»
برای ثبت اختراع به کجا مراجعه کنیم؟ برای ثبت اختراع باید به اداره کل ثبت شرکت‌ها و مالکیت صنعتی واقع در تهران، خیابان میرداماد، تقاطع بزرگراه مدرس- میرداماد، مراجعه شود .
این پروژه ی تحت عنوان (( ربات مسیر یاب هفت سنسور )) که در سه فصل تهیه شده است ، فصل اول مستندات این پروژه به بررسی تعاریف خاصی که در زمینه رباتیک وجود دارد و همچنین موضوعات مرتبط با آن مانند تاریخچه رباتیک ، انواع رباتها ، دسته بندی رباتها  پرداخته ایم. در فصل دوم کاربرد رباتها و همچنین اجزاء رباتها را مورد بررسی قرار داده ایم. در فصل سوم ، ساختن ربات مسیر یاب ، شرح عملکرد ربات ، توضیحات ...
شاید گاهی به یک قطعه نیاز داشته باشید ولی در پروتئوس وجود نداشته باشه من آموزشهای زیادی توی وب سایتهای مختلف دیدم ولی هیچ کدوم در مورد شبیه سازی یک قطعه که در شبیه سازی فعال باشه رو توضیح ندادن و اکثراً به شکل شماتیک و pcb آموزش رو محدود کردن.ولی در پروتوس میشه قطعاتی رو طراحی کرد که عملکرد واقعی رو از خودشون نشون بدن و در این ویدیو ما سعی کردیم که یک قطعه lm35 رو با پروتویوس بسازیم و عملکردشو ...
این برنامه یکی از جامع ترین نرم افزار های برق به شمار میرودکه مثل برنامه ی Spice به شما امکان طراحی مدار داده و هم خروجی مورد نظرتان را در اختیار شما قرار می دهد
فایرفاکس مرورگری کدباز، رایگان و انعطاف پذیر برای تمام کاربرانی است که می خواهند ضمن داشتن امنیت در اینترنت، از وب گردی لذت ببرند. معمولاً فایرفاکس انتخاب اول کاربران حرفه ای و البته برنامه نویسان و توسعه دهندگان وب است.
پایتون (Python) یک زبان برنامه نویسی تفسیری ، داینامیک و شی گرا است که می توان از آن در نرم افزار ها و تکنولوژی های متنوع بهره برد . این زبان برنامه نویسی (در ایران پیتون هم تلفظ می شود) با داشتن کتابخانه های گسترده (library)روشهای بسیار قدرتمند و حرفه ای را برای کار با زبانها و ابزار های مختلف به آسانی فراهم می کند. متن باز (اوپن سورس) بوده و یادگیری و استفاده از آن در عرض چند روز ممکن است . کد ...
سیمولینک ابزاری قدرتمند برای شبیه سازی انواع سیستمها میباشد.نرم افزار matlab از نظر Simulink فوق العاده کاربردی و گسترده است. همچنین محیط گرافیکی guide نیز ابزار سودمند برای ایجاد gui (محیط گرافیکی) متناسب با سیستمهای مختلف میباشد.با ابزار guide در متلب میتوان به راحتی یک محیط گرافیکی ایجاد کرد. هدف از این آموزش یادگیری چگونگی برقراری ارتباط بین Simulink و guide در نرم افزار matlab است.از این رو ...
FPGA های متفاوتی توسط شرکتهای مختلف تولید میگردد که در ایران معروفترین آنها FPGAهای شرکت Xliinx و شرکتAltera میباشند. برای برنامه نویسی FPGAهای Xliinx از برنامه ی ise و برای برنامه نویسی Altera ها از max-plusII یا Quartus استفاده میکنیم.
نرم افزار ISE Design Suite محصولی از کمپانی Xilinx است که برای بهینه سازی نیرو و هزینه، از طریق بهره وری طراحی بیشتر، تولید شده است است. در واقع ابزارهای طراحی ISE با ارائه ی تکنولوژی هوشمند clock-gating، برای اولین بار، مصرف نیرو را تا سی درصد کاهش داده اند. همچنین این مجموعه نرم افزاری جدید پیشرفت هایی را در رزرو طراحی timing-driven، پشتیبانی برای طراحی plug-and-play و یک جریان طراحی بصری با ...
همان طور که می دانید توسط سوکت ها ما می توانیم میان برنامه ها و نرم افزارهای خود از راه دور ارتباط برقرار کنیم که البته این کار بین کامپیوترهای client و server انجام می شود.کلاینت در حقیقت، خدمات کامپیوتر بزرگتر را درخواست می کند. فرضا این خدمات می تواند شامل جست و جوی اطلاعات و ارسال انها به کلاینت باشد مانند هنگامی که یک پایگاه داده در وب مورد پرس و جو قرار می گیرد. نمونه های دیگری از این ...
سیستمهای کنترلی دستگاههای قدیمی علاوه بر استهلاک بالا و خرابیهای مکرر، راندمان کاری دستگاه را کاهش و زمان توقف و بلا استفاده بودن دستگاه را افزایش میدهند. با تبدیل این سیستمهای قدیمی به کنترلرهای مدرن و جدید علاوه بر اینکه زمان خواب دستگاه و خرابی های مکرر کاهش می یابد، باعث عیب یابی بسیار آسان، هزینه تعمیرات و نگهداری کمتر و افزایش راندمان تولید میشود. از دیگر مزایای این سیستمها ثبت زمان کارکرد ...
رنگ های مختلفی که در طراحی لایه ها استفاده می شود  را می توان از ترکیب RGB یا همان Red Green Blue ایجاد کرد.برای هر رنگ 255 قطره داریم و قصد داریم رنگها را در شکل hex نمایش دهیم. همونطور که میدونید اعداد در مبنای هگزادسیمال به صورت زیر نمایش داده می شوند : 
مقالات
«
 • کامپیوتر
 • برق-الکترونیک
 • طرح توجیهی
 • گزارش کار آموزی
 • برق قدرت
»
در این پژوهش ابتدا در مورد، ابتدا در مورد اثر انگشت و تاریخچه منطق فازی و همچنین شرح مختصری در مورد استفاده از منطق فازی در بیومتریک می پردازیم. در ادامه، کارهای که محققین در خصوص استفاده از روشهای فازی جهت شناسایی اثر انگشت انجام داده اند از جمله روش استفاده از منطق فازی در سیستم های اثر انگشت، معماری یک سیستم ترکیبی، و همچنین استفاده از رمز گذاری فازی برای نشان دادن ساختار ویژگی های برآمدگی های ...
امــروزه بحران مصرف برق شايد مسئله اي مشكل سـاز براي آينده كشورمـان باشد ، با كاهش و صـرفه جويي در مصـرف برق شايد بتوان نيمي از اين مشكل را حل نمود ، اما با كمي تدبير مي توان كمك بزرگي به آينده و اقتصاد نمود . ساخت دستگاه آنالايزر (VCA005) تنها گامي در بهينه سازي مصرف انرژي مي باشد ، اين دستگاه با آناليز كامل از مصـرف انرژي نموداري بصورت ماكزيمم و مينيمم مصرف در اختيار كاربر قرار مي دهـد ، ...
در این گزارش کارآموزی به مراحل مختلف انجام شده روی شیر خام برای تولید انواع فرآوردهای آن پرداخته شده،همچنین انواع دستگاهای مختلف کارخانه شیر و قسمتهای مختلف این دستگاها(میزان تولید، ظرفیت و...) ذکر شده است. در یک کارخانه شیر انواع و اقسام سنسور ها برای کنترل مراحل مختلف تولید به کار برده میشود. در بخش بعدی این گزارش مهمترین سنسور های به کار رفته در چرخه تولید کارخانه شیر و عملکرد آنها را شرح داده ...
پایان نامه ی پیش رو که در 242 صفحه جمع آوری شده است کاملترین پایان نامه موجود در زمینه ی بررسی تلفات در بخش توزیع و روش های کاهش آن میباشد. شبكه قدرت شامل سه بخش توليد ،انتقال و توزيع نيرو است . انرژي الكتريكي پس از توليد در نيروگاهها و عبور از شبكه هاي انتقال و توزيع به مصرف كنندگان مي رسد در اين مسير مقداري از انرژي بدلايل مختلف تلف مي شود قدمت بحث تلفات در بخش توزیع به اندازه قدمت صنعت برق مي ...