// تشخیص اثر انگشت Matlab همراه با آموزش - الکترونیکا

الکترونیکا پروژه های الکترونیک و مکانیک

سایت در حال به روز رسانی به نسخه ی جدید میباشد در صورت بروز مشکل با شماره ی 09213203841 تماس بگیرید

تشخیص اثر انگشت Matlab همراه با آموزش

در این پروژه با استفاده از روشهای پردازش تصویر همچون قابلیت Equalization فیلترهای متنوع مانند fft و Binarization و.. قابلیت AOI Area, Thining, Real Minutiae و… یک بردار ویژگی برای اثر نگشت طراحی و با دقت مناسب دو اثر انگشت را با هم تطبیق میدهیم.این پروژه به همراه داکیومنتی از روش راه اندازی و آموزش تصویری روش اجرای پروژه و فایل پاور پوینت ارایه میشود.

مقدمه ای بر تشخیص اثر انگشت

روش‏های شناسایی بیومتریک از روی انگشت، چهره یا عنبیه چشم، راه موثری برای تامین امنیت دستگاه‏های کامپیوترهای سرویس دهنده است. در این سلسله مقالات با هم برتری و کاستی‏ها و همچنین چگونگی کارکرد روش‏های بیومتریک را می‏بینیم. اگر نظر کارشناسان را بپذیریم باید بگوییم که دوران ورود به سیستم‏های کامپیوتری از طریق وارد کردن گذر واژه‏های ساخته شده از حروف و ارقام از راه صفحه کلید به سر آمده. در آینده از برخی ویژگی‏های بدن که تغییر نمی‏کنند مانند اثر انگشت، چهره، چشم، صدا یا دست‏خط برای شناسایی کاربر و تعیین صلاحیت او برای کار با سیستم‏های کامپیوتری استفاده خواهد شد. هدف از این کار بالاتر بردن امنیت سیستم‏ها و جلوگیری از دسترسی کاربران غیر مجاز است. اما از این روش‏ها نه تنها برای تامین امنیت سیستم‏های کامپیوتری بلکه برای افزایش ایمنی شرکت‏ها و مکان‏ها نیز استفاده می‏شود. روش‏های کنونی تشخیص هویت مبتنی بر کارت‏های شناسایی دیگر مناسب نیست و بسیار نامطمئن است. از این گذشته این روش‏ها هم نیروی انسانی و هم زمان زیادی می‏طلبد این کاستی‏ها را می‏توان با کمک روش‏های تشخیص هویت بر طرف کرد. چون این روش‏ها نه تنها درستی داده‏ها را بررسی می‏کنند بلکه می‏بینند آیا این شخص صاحب واقعی این مشخصات است یا نه.
این روش‏ها نه تنها درستی داده‏ها را بررسی می‏کنند بلکه می‏بینند آیا این شخص صاحب واقعی این مشخصات است یا نه.به این ترتیب سیستم‏های بیومتریک با ارائه کار کرد بهتر، هزینه‏های بالاتر خود را جبران می‏کنند. در این مقاله به طور مفصل با روش‏های بیومتری جاری آشنا شده و به جزئیات آنها پی می‏برید.

تشخیص اثر انگشت نوری و خازنی

تشخیص هویت و صدور مجوز از روی اثر انگشت یکی از ساده‏ترین و پرکاربردترین روش‏های تشخیص هویت است برای خواندن اثر انگشت، سیستم‏های زیادی که از فناوری های گوناگون بهره می‏برند، وجود دارد. اما سیستم‏هایی که اثر انگشت را بر پایه روش‏های نوری ثبت می‏کنند، بیشتر گسترش پیدا کرده‏اند. در این شیوه، نور از سوی یک چشم به انگشت تابانده می‏شود. سپس یک دوربین CCD، پرتوهای باز تابیده را دریافت کرده و از روی آنها یک عکس سیاه و سفید می‏سازد. این عکس مشخصات بارز اثر انگشت را نشان می‏دهد وضوح این سیستم به میزان اهمیت و نوع کاربرد بستگی دارد. برای نمونه برای تشخیص اثر انگشت کودکان که پیچیدگی بیشتری دارد از وضوح dpi 1000 استفاده می‏شود در حالیکه برای بزرگسالان، وضوح dpi 500 کافی است. در کنار روش‏های نوری، برای کاستن از هزینه‏ها، روش‏هایی نیز ابداع شده‏اند که در آنها از خازن استفاده می‏شود. در این شیوه از صفحه‏هایی استفاده می‏شود که تا 000/100 حسگر خازنی دارند و بار آنها پس از تماس انگشت اندازه‏گیری می‏شود. از روی نتایجی که بدست می‏آید عکسی از اثر انگشت ساخته می‏شود.

تشخیص اثر انگشت با روش‏های حرارتی و مافوق اولتراسوند

حسگرهای مافوق اولتراسوند و حرارتی نیز برای تشخیص اثر انگشت به کار می‏روند. وضوح این روش‏ها هم مانند روش‏هایی است که در بخش قبل شرح دادیم. در روش حرارتی، آرایه‏ای از حسگرها تصویر گرمایی انگشت را می‏سازد. سپس این تصویر بر پایه گرادیان دما به یک نمای سه بعدی از اثر انگشت تبدیل می‏شود روش‏های مافوق اولتراسوند اکنون از دقیق‏ترین و همچنین گران‏ترین روش‏های تشخیص هویت از روی انگشت هستند. دلیل آن هم این است که آلودگی یا دیگر عوامل مزاحم در کار این روش اختلالی ایجاد نمی‏کند. در این روش؛ چند حس‏گر امواج مافوق اولتراسوند را به سمت انگشت می‏فرستند. سپس بازتاب این امواج را دریافت کرده و براساس فاصله زمانی بازتاب‏ها یک تصویر سه بعدی از اثر انگشت می‏سازند.

روش‏های تحلیل اثر انگشت

برای به حداقل رساندن داده‏های یک اثر انگشت در بانک اطلاعاتی، همه تصویر به طور کامل نگهداری نمی‏شود. نخست کل تصویر تحلیل شده و سپس نقاط کلیدی آن ذخیره می‏شود. این کار نقش بسیار مهمی برای جستجوی سریع در بانک‏های اطلاعاتی دارد. در مجموع هر تصویر اثرانگشت حدود 35 ویژگی مهم مانند نقاط تقاطع، نقاط پایانی، انشعاب و ... دارد. برای تشخیص هر اثر انگشت و اعلام آن با قطعیت بررسی 8 تا 22 ویژگی کافی است. مشخصات اثر انگشت یا به طور مستقیم روی ایستگاه یا روی کارت‏های هوشمند یا روی یک سرویس دهنده ذخیره می‏شود و در صورت تطابق مشخصات دریافتی با مشخصات ذخیره شده نسبت به صدور مجوز تصمیم‏گیری می‏شود. این روش در علم بیومتری MBFM یا Minutiae-Based Fingerprint نامیده می‏شود. در این شیوه پردازش سنگینی روی تصویر برای استخراج مشخصات کلیدی انجام می‏گیرد. اما روش دیگری نیز با نام CBFM یا Correlation Based Fingerprint Matching وجود دارد که در آن به جای مقایسه تک تک نقاط کلیدی با داده‏های اصلی. بخش‏هایی از تصویر با بخش‏های متناظر از شکل اصلی مقایسه می‏شود.

روش راه اندازی پروژه تشخیص اثر انگشت Matlab

1- ابتدا دکمه ی load برنامه را بزنید.
2- حالا در پنجره باز شده یکی از تصاویر اثر انگشت در بانک اطلاعاتی خود برنامه که ضمیمه شده را انتخاب کنید.
3- حالا به ترتیب دکمه ها را از بالا به پایین فشار دهید و نتیجه عمل را مشاهده کنید.فقط بار اول دکمه match را فشار ندهید چون هنوز تصویری برای مقایسه به وجود نیامده.در بار اول تا دکمه save بروید تصویر بدست امده را ذخیره و حالا دوباره تصویری جدید یا تصویر قدیمی را دوباره انتخاب و مراحل را تکرار کنید.اما این بار دکمه ی save را نزنید بلکه دکمه ی match را بزنید.در کادر باز شده تصویر قدیمی با پسوند *.dat را انتخاب کنید.حالا در صد تشابه را به شما اعلام می کند.

توابع پروژه تشخیص اثر انگشت Matlab

این توابع به چند دسته تقسیم می شوند.
1 – preprocessing (تابعی که برای گرفتن /خواندن تصویر از هارد)

2 – minutiae extraction  (توابع مربوط به استخراج ویژگی ها و جزئیات تصویر)

3 – minutiae post – preprocessing (برای اینکه خطوط اضافه و غیر واقعی تصویر رو که در اثر خطای انسانی به وجود آمده است را حذف کنیم از این تابع استفاده میکنیم)

4 – minutiae match (مقایسه و سنجش تصاویر برای شباهت یابی)

محتوای پوشه ی دانلودی

 • فایلهای پروژه اثر انگشت با متلب
 • فایلهای آموزشی ورد 
 • فایل پاور پوینت
 • فایل عکسها و دیتا بیس چندین اثر انگشت اسکن شده برای مقایسه

پروژه ی اثر انگشت با matlab
پروژه ی اثر انگشت با matlabروش راه اندازی پروژه تشخیص اثر انگشت Matlab 1- ابتدا دکمه ی load برنامه را بزنید. 2- حالا در پنجره باز شده یکی از تصاویر اثر انگشت در بانک اطلاعاتی خود برنامه که ضمیمه شده را انتخاب کنید. 3- حالا به ترتیب دکمه ها را از بالا به پایین فشار دهید و نتیجه عمل را مشاهده کنید.فقط بار اول دکمه match را فشار ندهید چون هنوز تصویری برای مقایسه به وجود نیامده.در بار اول تا دکمه save بروید تصویر بدست امده را ذخیره و حالا دوباره تصویری جدید یا تصویر قدیمی را دوباره انتخاب و مراحل را تکرار کنید.اما این بار دکمه ی save را نزنید بلکه دکمه ی match را بزنید.در کادر باز شده تصویر قدیمی با پسوند *.dat را انتخاب کنید.حالا در صد تشابه را به شما اعلام می کند.
توضیحات بیشتر
قیمت : 18000 تومان

افراد شرکت کننده در این گفتگو

نظرات (23)

هنوز نظری ارسال نشده است
این نظر توسط مدیر سایت کمینه شده است

سلام، من از اين سايت پروژه تشخيص اثر انگشت در نرم افزار متلب را خريداري كردم، ولي فايلي كه برنامه تشخيص اثر انگشت را باز مي‌كند ، وجود ندارد در داخل پروژه؟

مهمان
این نظر توسط مدیر سایت کمینه شده است

سلام در صورتی که برنامه ی متلب رو نصب داشته باشید در پوشه ی source فایلی به نام start_gui_single_mode با پسوند .m رو باز کنید و اجرا کنید برای آماده کردن عکس ها هم اگه دیتا بیس رو باز نمیکنه دیتا بیس رو از پوشه ی دیتا بیس در کنار start_gui_single_mode کپی کنید یعنی فلدر دیتا بیس رو عوض کنید:خوب:

مهمان
این نظر توسط مدیر سایت کمینه شده است

در مورد پروژه تشخیص اثر انگشت در نرم افزار متلب، من وقتی برنامه را
اجرا می کنم و طبق مراحلی که در فایل ورد گفتید پیش رفتم، یعنی یه فایل
عکس را از پوشه db انتحاب کردم و از بالا به پایین تمام دکمه ها را به
ترتیب زدم و دکمه save را زدم و بعد دوباره یه عکس دیگر از پوشه db
انتخاب کردم و مثل قبل یکی یکی دکمه ها را از بالا به پایین زدم ، به غیر
از دکمه save و اینبار دکمه match را زدم، در بار اول که پنجره open
باز می شود و فایلی را که save کردم را انتخاب کردم و دکمه open را زدم
، ولی کادر بسته نشد و دوباره فایل را انتخاب و دکمه open را زدم . ولی
100% می زنه در جواب مقایسه ، در صورتی که این دو عکس هیچ شباهتی با هم
ندارند ؟ کلاً من با هر فایل عکس اثر انگشت امتحان کردم، همه را 100% می زنه ؟!!!
مشکل چیه؟ آبا این پروژه ناقص است؟

مهمان
این نظر توسط مدیر سایت کمینه شده است

ببینید در پوشه image عکسهایی با نامهای 101-1 و 101-2 ... که 101 ها همه مال یک فرد هستن و 102-1 و 102-2 مال فرد دیگری پس برای مقایسه باید یکی از 101 ها رو با یکی از 102 ها و یا یکی از 102 ها رو با یکی از 103 ها مقایسه کنی...نحوه ی عملکرد هم به این صورت هستش که اول دو عکس مورد نظر رو در داخل همون پوشه ای که برنامه هست کپی میکنی و پس از اون یکی از عکس ها رو لود میکنی و اون عملیات رو براش انجام میدی و save میکنی و یک اسم براش میزاری
دوباره عکس دوم رو لود میکنی و عکس دوم رو سیو میکنی و لی این بار با اسم جدید..
درست آخر این mach رو میزنی برای مقابسه و از پوشه اون دو فایل رو انتخاب میکنی و تا عملیات مقایسه صورت بگیره
فایل کاملاً درست کار میکنه در صورتی که نمیتونید ران کنید بگید فیلم براتون بزارم:خوب:

مهمان
این نظر توسط مدیر سایت کمینه شده است

الان توضيحاتتون درباره نحوه اجراي برنامه كامل بود و برنامه مقايسه را درست انجام داد. چند تا سوال دارم:
1. چرا در بار دوم كه عكسي را لود مي‌كنيم و دكمه Binarization را انتخاب مي‌كنيم، كادر نمايش مربوط به اين دكمه كلاً سياه مي‌شود و چيزي را نشان نمي‌دهد ولي در بار اول روي تصوير لود شده اولي، تبديل باينري را انجام مي‌دهد؟
2. چرا دكمه‌هاي Remove H breaks و Remove spike بي‌نهايت فعال هستند، يعني اينكه چرا به يك بار فشار‌ دادن اين دكمه‌ها كل خطوط ناقص از بين نمي‌روند و مثلاً من اين دكمه‌ها را به تعدادي كه كل كادر فايل اثر انگشت را پاك كرد، فشار دادم و كادر مربوطه كلاً سياه شد؟ منظورم اينه كه چرا برنامه به طور خودكار تشخيص نمي‌ده كه چقدر خطوط اضافه هستند و دكمه‌ها به يه بار فشار دادن كل عمليات را انجام دهد؟
3. چرا اين برنامه قابليتي كه يك فايل اثر انگشت را بگيرد از كاربر و در ديتابيسش به طور خودكار جستجو كند كه همچين اثر انگشتي وجود دارد يا نه، وجود ندارد؟

مهمان
این نظر توسط مدیر سایت کمینه شده است

هدف از این پروژه همینه که عملیات رو یاد بگیرید در هر صورت اگه کمی متلب کار کرده باشید میتونید همون زیر برنامه هاییی که توی gui فراخوانی میشه رو توی فایل جدایی فراخوانی کنید و این کار اتومات انجام بشه
در مورد سیاه شدن هم خوب این توابع متلبه ولی تا جایی که من دیدم اگه cpu قوی باشه همچین مشکلی نداره ولی ممکنه بر اساس ویندوز همچین چیزی به وجود بیاد ...ولی در هر حال به دلیل زیادی عملیاتی هستش که روی cpu اجرا میشه :خوب:

مهمان
این نظر توسط مدیر سایت کمینه شده است

سلام، من توضیح m-file های این پروژه را می خوام.

مهمان
این نظر توسط مدیر سایت کمینه شده است

سلام توضیحات کافی در فایل پروژه قرار داده شده فایل ورد هستش:خوب:

مهمان
این نظر توسط مدیر سایت کمینه شده است

سلام وقت بخیر
به تازگی بنده روی پروژه ای مشابه پروژه شماکارمیکنم اطلاعاتی درموردتوابع والگوریتم پروژتون میخواستم
میشه خواهش کنم فایل wordپروژه ویااگربراساس مقاله ای نوشتیداسم مقاله رابرام بفرستید

مهمان
این نظر توسط مدیر سایت کمینه شده است

سلام سعی میکنم مقالات رو قرار بدم ولی توضیحات داخل فایل هست:خوب:

مهمان
این نظر توسط مدیر سایت کمینه شده است

سلام من به تازگی پروژه رو خریدم اما به ایمیلم ارسال نشده چیکار باید کنم؟

مهمان
این نظر توسط مدیر سایت کمینه شده است

سلام براتون ایمل کردم:خوب:

مهمان
این نظر توسط مدیر سایت کمینه شده است

سلام واسه پروژه ی کارشناسی میخوام این موضوع رو پیاده سازی کنم.آیا پیاده سازیش آسونه.یا اگر بخوام این فایل شمارو دانلود کنم آیا واسم قابل فهمه؟

مهمان
این نظر توسط مدیر سایت کمینه شده است

سلام خیر مشکلی نداری توضیحات کامله:خوب:

مهمان
این نظر توسط مدیر سایت کمینه شده است

سلام.پروژه ی دوره ی کارشناسی من امنیت اطلاعات با استفاده از بیومتریک هستش و گفتن که باید یک قسمتیش رو پیاده سازی کنم.آیا از این پروژه میتوان واسه پیاده سازی پروژم استفاده کنم.
اگر هستش لطفا بگین توضیحات کامل از توابع پروژه رو در فایل داکیومنت قرار دادین یا نه و با این آموزش میتوان همه چیز رو از این پیاده سازی یاد گرفت
خواهشا جواب بدین ممنون

مهمان
این نظر توسط مدیر سایت کمینه شده است

من نمیتونم بگم واقعا همین کارتو راه میندازه ولی توضیحاتش در حد زیر برنامه ها هست که برای راه اندازی برنامه کافیه و یه پایان نامه هم لازم داری:خوب:

مهمان
این نظر توسط مدیر سایت کمینه شده است

سلام و تشکر از سایت بسیار خوبتون یه سوالی داشتم از این پروژه اثر انگشت ایا در این پروژه از منطق فازی استفاده شده است و نحوه توضیحات منطق فازی قابل فهم است. ممنون

مهمان
این نظر توسط مدیر سایت کمینه شده است

سلام خیر فازی نیست ولی توضیحاتش خوبه:چشمک:

مهمان
این نظر توسط مدیر سایت کمینه شده است

با سلام من سوالی داشتم در زمینه پرژه تشخیص اثر انگشت که گذاشتید میخواستم ببینم توضیح خط به خط پروژه هم به همراه برنامه هست؟ ممنون میشم زود بهم جواب بدید.

مهمان
این نظر توسط مدیر سایت کمینه شده است

salaaaaaaaaaaaaaaaaaam

مهمان
نمایش نظر بیشتر

 1. بهتر است نام و نظر خود را فارسی تایپ کنید ( برای انتشار سریع نظر یا افزودن فایل پیوست، باید وارد حساب کاربری خود شوید )
0 کاراکتر
پیوست (0 / 3)
انتشار موقعیت
کد تصویری را وارد کنید
پروژه ها
«
 • PIC micro
 • ARM micro
 • FPGA
 • پروژهPLC-wincc
 • کامپیوتر نرم افزار
 • سخت افزار
 • روباتیک
 • میکروهای قدیمی
 • الکترونیک دیجیتال
 • الکترونیک آنالوگ
 • پروژه matlab
 • #C/C++
 • آردوینو
 • esp8266
 • AVR
»
این پروژه توسط یکی از دوستان ارسال شده و یک ساعت در سایز بزرگ با میکرو pic هستش که میتونه دما و ساعت رو نمایش بده و فایل پروتیوس شماتیک و pcb رو هم داره و نکته مثبت مدار pcb سون سگمنت هستش که با استفاده از led طراحی شده و شما میتونید از همین pcb در مدارات دیگه هم استفاده کنید و خیلی جاها به کار میاد.پروژه مشابه همین با AVR که قبلاً تو سایت قرار داده بودم رو هم میتونید نگاه کنید.سون سگمنت کاتد ...
این برد آموزشی arm رو از توی اینترنت گرفتم که تمام قطعاتش smd و pcb اون نیاز به متالیزه داشت از اونجائی که تو بیشتر شهر های ایران متالیزه نمیکنند تمام قطعاتشو تبدیل به DIP کردم و گذاشتم تو سایت چند تا via زیر میکرو هست که میتونید یک سیم افشان لخت کنید یک رشته از اونو از بالا کج کنید و با کمترین مقدار لحیم بالارو با پائین فیبر اتصال بدید من امتحان کردم جواب داد همان گونه که در تصویر میبینید ...
این برنامه با زبان vhdl نوشته شده و موج pwm را بر اساس عدد وارد شده تولید و به خروجی ارسال میکند.در این برنامه عدد 30 به معنای pwm کامل و 0 به معنای بدون موج خروجی میباشد.پروژه بر اساس ise طراحی شده است و برنامه ise را میتوانید از سایت دانلود نمایید.
این پروژه در مورد ژنراتور بادی می باشد به صورتی که ما در plc ان را شبیه سازی نموده و در حالت های زمان خطای شبکه مقدار توان اکتیو و راکتیو را اندازه گیری نموده و مقدار گشتاور را با توجه به شکل های زیر می توان تغییر داد تا سیستم در یک حالت پایداری در زمان خطای شبکه بتواند به کار خود ادامه دهد این پایان نامه کارشناسی ارشد بوده است و نمونه کار در سایت های دیگر ندارد.
زبان اَسمبلی (Assembly language) یک زبان نزدیک به سخت افزار است که در رابطه ی مستیم با دستورات سخت افزار قرار دارد و در واقع هر معماری با یک زبان اسمبلی خاص خودش شناخته میشود.زبان اسمبلی در هر سخت افزار تعداد دستور متفاوت و اپرندهای مختلفی دارد و دیگر زبانهای سطح بالا بر اساس همین زبان طراحی و نوشته میشوند.
این تقسیم کننده دو عدد 16 بیتی را از ورودی گرفته و حاصل تقسیم را بر اساس خارج قسمت و باقیمانده تقسیم در خروجی نمایش میدهد.الگوریتم تقیسم بر اساس شیفت و تفریق میاشد و هنگامی که عدد خروجی کمترین مقدار را دارد یعنی مقدار باقیمانده از مقدار مقسوم علیه کمتر شود یک کلاک به معنای پایان تقسیم در خروجی ایجاد میکند و علاوه بر آن مقدار باقی مانده و خارج قسمت را در خروجی نمایش میدهد. این پروژه با نرم افزار ...
در این پروژه یک بازوی مکانیکی طراحی و با استفاده از سروو موتور به کنترل آن میپردازیم.بازوی مکانیکی را با استفاده از اتوکد طراحی و با برش لیزر تمام قطعات آن را برش میدهیم و بعد با پیچ و مهره به هم اتصال میدهیم.در این پروژه از 4 عدد سروو موتور برای کنترل تمام بازوی مکانیکی استفاده شده است که به راحتی میتوان قطعات مختلف را با آن جابجا نمود.
میکرو کنترلر AT89C52 از شرکت Atmel یک میکزو کنترلر 8 بیتی از خانواده ی 8051 است که با ساختار CMOS طراحی شده و میتواند تا 24 مگا هرتز سرعت داشته باشد.از جمله امکانات این میکرو میتوان به 32 ورودی و خروجی بودن آن و همچنین 3 عدد تایمر کانتر 8 بیتی و 8 عدد وقفه و همچنین رابط سریال در آن اشاره کرد.برای برنامه نویسی این میکرو میتوان از زبان c و کامپایلر محبوب keil بهره برد البته با bascom ...
الکترونیک دانش مطالعهٔ عبور جریان الکتریکی از مواد مختلف - مانند نیمه‌رساناها، مقاومت‌ها، القاگرها و خازن‌ها - و آثار آن است. الکترونیک همچنین به عنوان شاخه‌ای از فیزیک نظری شناخته می‌شود. طراحی و ساخت مدارهای الکترونیکی برای حل مشکلات عملی، قسمتی از مباحث موجود در مهندسی الکترونیک را تشکیل می‌دهد.
پروژه ضبط و پخش کننده صدا دارای واسط گرافیکی و امکانات پیشرفته با نرم افزار متلب را آماده کردیم.(این پروژه کامل و صد درصد تست شده است)   امکانات و قابلیتهای این پروژه: قابلیت کار با سیگنالهای صوتی تک کاناله، 8 و 16 بیتی قابلیت کار با سیگنالهای صوتی با هر فرکانس نمونه برداری در بازه 8 تا 32 کیلوهرتز امکان ضبط کردن، توقف هنگام ضبط و ادامه ضبط با واسط کاربری امکان تنظیم دقت چندیسازی و ...
در فایل زیر برای تمرین به چند سوال برنامه نویسی به زبان C به شرح زیر پاسخ داده ایم:1-برنامه ای بنویسید که 20 عدد بزرگ 40 رقمی را از وردی گرفته و آنها را صعودی مرتب نماید.2-برنامه ای بنویسید که دو عدد را بدون این که عملیات ضرب یا جمع استفاده نماید یک بار ضرب و یک بار تقسیم نمیاد.3-برنامه ای بنویسید که 20 عدد بزرگ 40 رقمی را از وردی گرفته و آنها را جمع و میانگین بگیرد.4-برنامه ای بنویسید که عددی 60 ...
سنسور DS18B20 به دلیل استفاده از یک سیم برای ارسال دیتا بسیار کاربردی و قابل استفاده در کاربردهای صنعتی است.درجه اطمینان این سنسور نسبت به سنسورهای تک سیمه دیگر بالاست لذا به کار بردن این سنسور در پروژه ای صنعتی توصیه میگردد.سنسور دماسنج DS18B20 از 9 تا 12 بیت محدوده کاری دارد و از نظر سنجش دما -55 درجه سانتی گراد و +125 درجه سانتی گراد می‌باشد. از ویژگی‌های بارز سنسور DS18B20 ارسال اطلاعات ...
ماژول ESP8266 یک ماژول قدرتمند و همه کاره در زمینه ی IOT است که در سالهای اخیر کاربردهای گسترده ای در اینترنت اشیا پیدا کرده و تنها نقطه ضعف این ماژول مصرف بالای ماژول در حدود 100 میلی آمپر و امکانات کم ماژول در حالت اسلیپ است که احتمالا در ورژنهای بعدی توسط سازنده مورد توجه قرار خواهد گرفت.در این پروژه سعی کرده ایم تا یک ماژول کاربردی شبیه به نود ام سیو NodeMCU  طراحی کنیم و با اتصال ...
این دستگاه یک ریموت کنترلر 4 کاناله است، به این معنی که قادر به کنترل ۴ وسیله برقی از راه دور با استفاده از فرستنده ها و گیرنده های رادیویی می باشد.در این پروژه از ماژولهای گیرنده ی ask استفاده شده است که ماژولهایی برای دریافت و دیکد دیتاهای ارسال شده بر اساس مدولاسیون دامنه میباشند.مدولاتور های دامنه هم ازران هستند و هم کم مصرف ولی عیب اصلی آنها نویز شدید روی موج ارسالی است که عملا در فرکانسهای ...
آموزش
«
 • میکروها
 • کامپیوتر سخت افزار
 • کاربردی
 • مکاترونیک
 • الکترونیک دیجیتال
 • الکترونیک آنالوگ
 • برق صنعتی
 • طراحی وب
 • کامپیوتر نرم افزار
 • آموزشmatlab
 • VHDL,VERILOG
 • FPGA
 • #C/C++
 • نرم افزارهای برق
 • اندروید
 • اینترنت اشیاء (IOT)
»
MPLAB یک آی دی ای (IDE) منتشر شده از شرکت میکرو چیپ برای توسعه برنامه بر روی چیپ های PIC میباشد که هم اکنون آخرین ورژن آن با نام MPLAB X منتشر شده است. اگر خود برنامه ی MPLAB X IDE رو نصب کنید فقط می توانید به زبان اسمبلی در این برنامه کد نویسی کنید برای اینکه بتونید به زبان C کد بنویسید باید MPLAB XC8 Compiler رو هم روی سیستم نصب داشته باشید. برای نصب MPLAB x شما باید جاوا را در سیستم نصب داشته ...
برای ثبت اختراع به کجا مراجعه کنیم؟ برای ثبت اختراع باید به اداره کل ثبت شرکت‌ها و مالکیت صنعتی واقع در تهران، خیابان میرداماد، تقاطع بزرگراه مدرس- میرداماد، مراجعه شود .
این پروژه ی تحت عنوان (( ربات مسیر یاب هفت سنسور )) که در سه فصل تهیه شده است ، فصل اول مستندات این پروژه به بررسی تعاریف خاصی که در زمینه رباتیک وجود دارد و همچنین موضوعات مرتبط با آن مانند تاریخچه رباتیک ، انواع رباتها ، دسته بندی رباتها  پرداخته ایم. در فصل دوم کاربرد رباتها و همچنین اجزاء رباتها را مورد بررسی قرار داده ایم. در فصل سوم ، ساختن ربات مسیر یاب ، شرح عملکرد ربات ، توضیحات ...
پس از سال ۲۰۰۰ که با فراگیر شدن اینترنت جهانی و مفهوم دهکده جهانی واژه اینترنت چیزها نیز مطرح شد که هدفش ایجاد یک سیستم یک پارچه با قابلیت کنترل از طریق شبکه بود.اما چالشهای اصلی این ایده شامل امنیت‌ و پیچیدگی سطوح اجرای و بستر نامناسب (اینترنت بستر قابل اطمینانی از نظر اتصال پایدار نیست) و همچنین نبود یک سخت افزار قدرتمند و ارزان با ارتباطی دو طرفه و پایدار با مصرف انرژی پایین که از اهداف اصلی ...
ریموت کنترل ها که به منظور کنترل از راه دور تجهیزات الکترونیکی استفاده می شوند، در بازار به صورت بصورت فیکس کد و لرن کد می باشند که در هر دو نوع این ریموت ها یک دیتای چهاربیتی به طریق کد دهی ارسال می شود. در اینجا به بررسی ویژگی ها و تفاوت های فیکس کد و لرن کد و اینکه کدام بهتر می باشد، می پردازیم.
فایرفاکس مرورگری کدباز، رایگان و انعطاف پذیر برای تمام کاربرانی است که می خواهند ضمن داشتن امنیت در اینترنت، از وب گردی لذت ببرند. معمولاً فایرفاکس انتخاب اول کاربران حرفه ای و البته برنامه نویسان و توسعه دهندگان وب است.
پایتون (Python) یک زبان برنامه نویسی تفسیری ، داینامیک و شی گرا است که می توان از آن در نرم افزار ها و تکنولوژی های متنوع بهره برد . این زبان برنامه نویسی (در ایران پیتون هم تلفظ می شود) با داشتن کتابخانه های گسترده (library)روشهای بسیار قدرتمند و حرفه ای را برای کار با زبانها و ابزار های مختلف به آسانی فراهم می کند. متن باز (اوپن سورس) بوده و یادگیری و استفاده از آن در عرض چند روز ممکن است . کد ...
شاید در نگاه اول یادگیری و کار با شبکه های عصبی رو سخت و زمان بر بدونید. البته منابع و پروژه های اندکی،به زبان فارسی در این رابطه وجود دارد و این خود یادگیری رو یه مقدار دشوار میکنه. در این فیلم آموزشی میخوام در قالب مثالی شما رو با جعبه ابزار شبکه عصبی و کار با شبکه عصبی در نرم افزار متلب آشنا کنم. قطعا اگر با چند مثال آشنا شوید و مراحل کار رو یاد بگیرید درمدت کوتاهی میتونید با شبکه ...
این خودآموز به زبان فارسی نگاشته شده و برای آشنایی مقدماتی با نحو زبان Verilog و توانایی‌های آن مفید است، مخاطب این خودآموز آن دسته از علاقه‌مندانی می‌باشند كه با زبان Verilog‌ آشنایی ندارند.زبان‌های توصیف سخت‌افزار یكی از مهمترین ابزار‌های مدرن طراحی سخت‌افزار‌ها می‌باشد كه كاربرد آنها در صنعت رو به افزایش ‌است به طوری كه امروزه عضو جدا نشدنی فرایند طراحی تا پیاده سازی سخت‌افزار‌های مدرن به شمار ...
نرم افزار ISE Design Suite محصولی از کمپانی Xilinx است که برای بهینه سازی نیرو و هزینه، از طریق بهره وری طراحی بیشتر، تولید شده است است. در واقع ابزارهای طراحی ISE با ارائه ی تکنولوژی هوشمند clock-gating، برای اولین بار، مصرف نیرو را تا سی درصد کاهش داده اند. همچنین این مجموعه نرم افزاری جدید پیشرفت هایی را در رزرو طراحی timing-driven، پشتیبانی برای طراحی plug-and-play و یک جریان طراحی بصری با ...
همان طور که می دانید توسط سوکت ها ما می توانیم میان برنامه ها و نرم افزارهای خود از راه دور ارتباط برقرار کنیم که البته این کار بین کامپیوترهای client و server انجام می شود.کلاینت در حقیقت، خدمات کامپیوتر بزرگتر را درخواست می کند. فرضا این خدمات می تواند شامل جست و جوی اطلاعات و ارسال انها به کلاینت باشد مانند هنگامی که یک پایگاه داده در وب مورد پرس و جو قرار می گیرد. نمونه های دیگری از این ...
سیستمهای کنترلی دستگاههای قدیمی علاوه بر استهلاک بالا و خرابیهای مکرر، راندمان کاری دستگاه را کاهش و زمان توقف و بلا استفاده بودن دستگاه را افزایش میدهند. با تبدیل این سیستمهای قدیمی به کنترلرهای مدرن و جدید علاوه بر اینکه زمان خواب دستگاه و خرابی های مکرر کاهش می یابد، باعث عیب یابی بسیار آسان، هزینه تعمیرات و نگهداری کمتر و افزایش راندمان تولید میشود. از دیگر مزایای این سیستمها ثبت زمان کارکرد ...
رنگ های مختلفی که در طراحی لایه ها استفاده می شود  را می توان از ترکیب RGB یا همان Red Green Blue ایجاد کرد.برای هر رنگ 255 قطره داریم و قصد داریم رنگها را در شکل hex نمایش دهیم. همونطور که میدونید اعداد در مبنای هگزادسیمال به صورت زیر نمایش داده می شوند : 
هر روزه وسایل جدیدی، به اینترنت متصل می‌شوند. ساعت‌های هوشمند نمونه‌ای از این وسایل محسوب می‌شوند. خودروها، سیستم روشنایی خانه‌ها، یخچال‌ها، چراغ‌های راهنمایی و رانندگی، همگی وسایلی هستند که به عنوان یک واحد مستقل به اینترنت افزوده می‌شوند. امروزه کامپیوترها، دیگر الزاماً به آن شکل سنتی که ما می‌شناسیم (صفحه کلید و کیس و مانیتور)‌ نیستند. بلکه در قالب قطعات کوچک، میکروکنترلرها، تراشه‌های ...
مقالات
«
 • کامپیوتر
 • برق-الکترونیک
 • طرح توجیهی
 • گزارش کار آموزی
 • برق قدرت
»
سیستم محاسباتی گرید از گروهی از برنامه ها و منابع که در سراسر ماشینهای گرید گسترده شده اند تشکیل میشود. گرید دارای محیطی پویا و منابع توزیعشده غیرمتمرکز است. یکی از مهمترین موضوعات درزمینهی اجرای کارها در محیط توزیع شده مسئله زمانبندی کارها میباشد، هدف از زمانبندی، واگذاری بهینه و مناسب کارها به وظایف است. زمانبندی جز مسائل NP-Complete میباشد و الگوریتمهای قطعی برای حل اینگونه مسائل مناسب نیستند ...
امــروزه بحران مصرف برق شايد مسئله اي مشكل سـاز براي آينده كشورمـان باشد ، با كاهش و صـرفه جويي در مصـرف برق شايد بتوان نيمي از اين مشكل را حل نمود ، اما با كمي تدبير مي توان كمك بزرگي به آينده و اقتصاد نمود . ساخت دستگاه آنالايزر (VCA005) تنها گامي در بهينه سازي مصرف انرژي مي باشد ، اين دستگاه با آناليز كامل از مصـرف انرژي نموداري بصورت ماكزيمم و مينيمم مصرف در اختيار كاربر قرار مي دهـد ، ...
در این گزارش کارآموزی به مراحل مختلف انجام شده روی شیر خام برای تولید انواع فرآوردهای آن پرداخته شده،همچنین انواع دستگاهای مختلف کارخانه شیر و قسمتهای مختلف این دستگاها(میزان تولید، ظرفیت و...) ذکر شده است. در یک کارخانه شیر انواع و اقسام سنسور ها برای کنترل مراحل مختلف تولید به کار برده میشود. در بخش بعدی این گزارش مهمترین سنسور های به کار رفته در چرخه تولید کارخانه شیر و عملکرد آنها را شرح داده ...
پایان نامه ی پیش رو که در 242 صفحه جمع آوری شده است کاملترین پایان نامه موجود در زمینه ی بررسی تلفات در بخش توزیع و روش های کاهش آن میباشد. شبكه قدرت شامل سه بخش توليد ،انتقال و توزيع نيرو است . انرژي الكتريكي پس از توليد در نيروگاهها و عبور از شبكه هاي انتقال و توزيع به مصرف كنندگان مي رسد در اين مسير مقداري از انرژي بدلايل مختلف تلف مي شود قدمت بحث تلفات در بخش توزیع به اندازه قدمت صنعت برق مي ...